Відбудова Київщини: БЕБ від початку року попередило розтрату на майже 700 млн гривень

Відбудова багатоповерхівки у Макарові. Фото (ілюстративне): Вадим Токар/Telegram

Аналітики Територіального управління Бюро економічної безпеки Київщини з початку цього року проаналізували більше тисячі тендерних закупівель. Загальна сума — майже 6 млрд грн.

Про це повідомила пресслужба відомства.

Зазначається, що особливу увагу співробітники БЕБ приділяють питанню відбудови житла на Київщині, яке постраждало внаслідок російського повномасштабного вторгнення.

"З початку року ми вже направили 25 рекомендацій до замовників послуг з метою упередження неефективного використання коштів з місцевого бюджету. Таким чином упереджено розтрату понад 686 млн гривень бюджетних коштів", — поінформував керівник ТУ БЕБ Київщини Максим Кутерга.

У Київській обласній військовій адміністрації кажуть, що після деокупації регіону значний відсоток проєктно-кошторисної документації розроблявся швидкими темпами, адже потрібно було оперативно відновлювати житло.

Внаслідок цього якість чималої кількості проєктів була низькою. Також за результатами аналізу ринкових цін на будівельні матеріали та вироби, встановлено чимало випадків завищення цін на окремі позиції, роботи та послуги.

Наразі всі договори на проведення робіт підписуються підрозділами КОВА за динамічними цінами. Враховуючи рекомендації БЕБ вони ретельно перевіряються, а вже під час підписання актів виконаних робіт за потреби коригуються кошторисником. Це у фіналі допомогає запобігати неефективному використанню та розтраті бюджетних коштів, вважають в адміністрації.

Що відомо про перевірки процесу відбудови Київщини

На Київщині створюють Каталог відновлення області, де можна дізнатись про відремонтовані об'єкти за кошти з резервного держбюджету протягом 2022 року.

Також у Київській області створили Спостережну раду з питань відбудови. Її основне завдання — контролювати всі етапи відбудови від планування до завершення проєктів. Працює і робоча група, яка має виявляти корупцію під час відбудови.

Спостерігати за процесом відновлення 18 багатоквартирних будинків на Київщині, які були пошкоджені внаслідок повномасштабного вторгнення Росії і на відбудову яких збирає платформа UNITED24, можна на інтерактивній карті.

У Київській ОВА попередили підрядників, які відбудовують об'єкти UNITED24, що до кінця 2023 року вони мають виправити основну частину недоліків. Інакше з ними розірвуть договори.

Станом на січень цього року Бюро економічної безпеки виявило низку порушень під час тендерних закупівель, які стосуються, зокрема, відновлення житла у Київській області. Загальна сума ризикових закупівель в регіоні складає понад 105 млн гривень. Для того, щоб завадити неефективному використанню бюджетних коштів, організаторам торгів направлені рекомендації — звернути увагу на можливі зловживання.

Минулого року правоохоронці Київщини розслідували 90 кримінальних проваджень за фактами заволодіння бюджетними коштами. Зокрема, йдеться і про відбудову інфраструктурних об'єктів, які пошкодили російські війська під час повномасштабного вторгнення на територію регіону.

На Київщині у пріоритеті відбудови — приватні та багатоквартирні будинки. Станом на лютий 2024 року із 17 тис. відновлених об'єктів, 15,3 тис. — житло.

Унаслідок бойових дій навколо Києва в лютому-березні 2022 року на Київщині зафіксовані руйнування у 46 з 69 територіальних громад. Критичних руйнувань завдано в Бучанській, Ірпінській, Гостомельській, Бородянській, Макарівській, Великодимерській та Пісківській територіальних громадах.