Понад 2000 медиків Київщини надаватимуть населенню психологічні консультації — КОВА

Жителі Київщини звертаються за психологічною допомогою до сімейного лікаря. Фото: КОВА

Війна впливає на ментальний стан українців, тож держава впроваджує послугу з надання психологічної допомоги населенню на "первинці" — в сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. На Київщині 46 закладів первинної меддомоги підписали контракти по 51 пакету супроводу та лікування дорослих і дітей з психічними розладами на первинному рівні.

Про це повідомляє пресслужба Київської обласної військової адміністрації із посиланням на заступницю голови КОВА Лесю Карнаух.

За її словами, послуги з психосоціальної підтримки стають доступнішими для населення. Наразі вже понад 2000 медичних фахівців Київщини отримали сертифікати курсу від ВООЗ "Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAPПрограма подолання прогалин у сфері психічного здоров'я".

У КОВА зауважили, що майже у 90% українців є прояви стресу, тривоги, депресії, безсоння. Саме тому інтеграція послуги з ментального здоров'я в систему первинної медичної допомоги є одним із пріоритетних проєктів. Усі послуги безплатні в рамках Програми медичних гарантій Національної служби здоров'я України.

Наразі, зокрема, у Фастівській громаді відповідне навчання пройшли 38 команд фахівців первинної галузі — це лікарі та медичні сестри. Медики відзначають, що нові компетенції якісно вплинули на взаємодію із пацієнтами.

"Набагато простіше прийти до сімейного лікаря, якому довіряєте й знаєте дорогу до нього, розказати чутливу інформацію про тривожність, порушення сну та разом спланувати, що робити. В нашому закладі усі сімейні лікарі та медичні сестри пройшли навчання за цим курсом від ВООЗ", — сказала директорка Фастівського міського центру первинної меддопомоги Людмила Дубас.

Зазначається, що завдання сімейного лікаря — не замінити психолога, психотерапевта або психіатра, а надати первинну допомогу пацієнту та, у разі потреби, перенаправити до профільного фахівця.

Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як?", яка ініційована Першою Леді Оленою Зеленською, реалізується, зокрема, за підтримки проєкту USAID "Розбудова стійкої системи громадського здоров'я". Невід'ємною частиною програми є проєкт "Ментальне здоров'я: нейромережа Київщини", який втілюється на території пристоличної області, поінформували у КОВА.

Що відомо про психологічну допомога українцям

Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко в жовтні 2023 року говорив, що до 90% українців мають хоча б один симптом, який свідчить, що їм необхідна психологічна допомога. 50% українців, які перебувають в країні, потребуватимуть психологічної допомоги надалі.

Допомогу у сфері ментального здоров’я надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри, які працюють у закладах, де є договір з НСЗУ на пакет "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги". Наразі понад 850 закладів первинної меддопомоги мають відповідний контракт, поінформували у МОЗ.

За даними Координаційного центру з психічного здоров'я при Кабінеті міністрів, з 2022 року кількість українців, які оцінюють свій психологічний стан як поганий, зросла з 8% до 11%.

Станом на кінець листопада 2023 року понад 76 тисяч українців звернулися до лікарів по психологічну допомогу. Суспільне раніше публікувало перелік організацій, де українці можуть отримати безоплатну психологічну допомогу.