У Києві півтори тисячі сімейних лікарів допоможуть із ментальним здоров'ям

. Фото: УНІАН

Майже 1500 столичних лікарів первинної ланки пройшли навчання за спеціалізованою програмою ВООЗ та готові консультувати пацієнтів щодо ментального здоров'я.

Про це повідомила директорка Департаменту охорони здоров'я КМДА Валентина Гінзбург.

За її словами, кожен повинен мати можливість проговорити з фахівцем свої тривоги, страхи, хвилювання та інші почуття. Адже через війну навантаження на психіку суттєво зросло.

"Сімейний лікар — це вже знайома людина, з якою звично обговорювати питання здоров'я. Саме цей фахівець вже володіє інформацією щодо вашого анамнезу, способу життя, родинної ситуації", — зазначила Гінзбург.

Лікар, який пройшов навчання за програмою mhGAPmhGAP — програма Всесвітньої організації охорони здоров'я, яка призначена для ведення психічних, неврологічних розладів у неспеціалізованих закладах охорони здоров'я, може порадити, як підтримати дитину, старшого родича, близьку людину, яка перебуває на війні або повернулася із фронту. А також поділиться техніками, як впоратися з панічною атакою, сумом або спалахом агресії.

Можна звернутися до сімейного лікаря, навіть якщо він не пройшов навчання. У системі він знайде фахівця, який зможе допомогти.

Психологічна допомога українцям

Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко в жовтні 2023 року говорив, що до 90% українців мають хоча б один симптом, який свідчить, що їм необхідна психологічна допомога. 50% українців, які перебувають в країні, потребуватимуть психологічної допомоги надалі.

Допомогу у сфері ментального здоров’я надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри, які працюють у закладах, де є договір з НСЗУ на пакет "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги". Наразі понад 850 закладів первинної меддопомоги мають відповідний контракт, пише МОЗ.

За даними Координаційного центру з психічного здоров’я при Кабінеті міністрів, з 2022 року кількість українців, які оцінюють свій психологічний стан як поганий, зросла з 8% до 11%.

Станом на кінець листопада 2023 року понад 76 тисяч українців звернулися до лікарів по психологічну допомогу.

Суспільне раніше публікувало перелік організацій, де українці можуть отримати безоплатну психологічну допомогу.