Щороку у період зимових свят, особливо у січні, донорська активність помітно знижується. Водночас під час війни наявні запаси крові критично важливі для збереження життів поранених військових і мирних жителів. Про це йшлося на брифінгу в Києві в агентстві "Укрінформ" 27 грудня за участі представників Міністерства охорони здоров'я, медиків та військових.
Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного Анна Самара.
"Кров і компоненти крові потрібні постійно. Щодня їх потребують стабілізаційні пункти, шпиталі і цивільні лікарні", — розповів на брифінгу генеральний директор СДУ "Український центр трансплант-координації" Дмитро Коваль.
За його словами, щороку в період свят спостерігається зниження донорської активності. Тому до людей важливо доносити інформацію про важливість донорства. Бажано, щоб донація крові була неодноразовою. Донація стає дедалі простішою і швидшою, бо впроваджуються нові інструменти забору крові, зауважив Дмитро Коваль.
Він пояснив: якщо з'являються оголошення в соцмережах про потребу в донорах, це не означає, що крові не вистачає. Країні потрібні сталі запаси компонентів крові, а під час війни їх необхідно поновлювати постійно.
"Велике прохання відгукуватися на такі заклики Центрів крові і приходити на донацію. Ще важливіше — ставати регулярними донорами: здавати кров раз у 2-3 місяці", — каже Дмитро Коваль.
"Держава в особі Мінохорони здоров'я зробила все для того, аби ситуація з забезпеченням крові була контрольованою", — зазначив гендиректор "Українського центру трансплант-координації". Доказом цього, за його словами, є факт, що під час повномасштабного вторгнення Україна не отримала жодного компонента крові від міжнародних партнерів, хоча подібні пропозиції були ще в лютому 2022 року.
У разі потреби, співпраця з партнерами в цьому питанні врегульована, адже в Україні тривають обстріли, є зруйновані Центри крові, розповів Дмитро Коваль.
"У війни немає свят" і "Твоя кров може воювати" — "Український центр трансплант-координації" з 2022 року проводить акції під таким девізом на підтримку донорства.
"У питанні забезпечення медичної галузі компонентами крові держава нині налагодила взаємодію між військовою і цивільною ланкою", — розповів на брифінгу директор Департаменту високотехнологічної меддопомоги та інновацій МОЗ Василь Стрілка.
Він поінформував, що нині всі Центри крові на території України працюють над тим, щоб забезпечити потреби військових. Не було жодного випадку, коли б заявка від командування Медичних сил і військових не була задоволена цивільною системою охорони здоров'я, запевняє посадовець. Він додав, що на сьогодні в державі законодавчо врегульоване питання використання цільної крові на догоспітальному етапі, тобто переливання може рятувати життя ще до потрапляння військових у госпіталь, на етапі стабілізаційного пункту біля передової.
"Для того, щоб врятувалось більше життів захисників і збільшити наші шанси на виживання як нації, нам з вами всім необхідно регулярно здавати кров", — зауважує директор Департаменту високотехнологічної меддопомоги та інновацій МОЗ Василь Стрілка. Сам він робить це кожні 2-3 місяці після початку повномасштабної війни.
"Донорська кров потрібна і на лінії фронту, і для регіонів, в яких активні бойові дії не ведуться", — наголошує начальниця медслужби 3-ї окремої штурмової бригади Вікторія Ковач.
За її словами, від початку повномасштабного вторгнення медики на фронті, які працюють у стабпунктах, звернулись до органів влади з проханням легалізувати використання донорської крові на догоспітальному етапі лікування поранених і налагодити співпрацю з Центрами крові. Відповідний запит зробили і до МОЗ.
У квітні 2023 року це питання вдалося врегулювати. Військові частини почали офіційно отримувати сертифіковану кров і переливати її пораненим. Процедура доставки крові, її передача і списання максимально спростилися, говорить Вікторія Ковач. "Усі 100% запитів на кров, які ми заявляли, були реалізовані на рівні тих чи інших регіональних Центрів крові", — зазначає вона.
"Утім, якщо кількість українців, які донатять кров, зменшиться, проблеми з кров'ю у військовослужбовців також почнуться", — попереджає начальниця медслужби 3-ї окремої штурмової бригади.
Під час брифінгу на тему донорства в Києві презентували соціальний ролик "Здай кров — врятуй героя". У ньому знялась телеведуча Марічка Падалко.
Мета відео — стимулювати українців ставати донорами на регулярній основі.
Як розповіла Марічка Падалко, для неї історія донорства зйомками ролика не закінчилась. Здавши кров один раз, вона поставила собі за мету стати регулярним донором і ділитися кров'ю 4 рази на рік з тими, хто цього потребує.
"Людям треба показувати дорогу. Ставати донором, насправді, не складно", — говорить телеведуча. Вона агітує за те, аби кожен донор наступного разу приводив до Центру крові знайому людину, аби число охочих допомагати постійно збільшувалось.
У межах акції на підтримку донорства кров для поранених воїнів і цивільних здали сьогодні, 27 грудня, військові бригади "Азов" та їхні рідні.
Координаторка Патронатної служби "Азову" Наталія Соловйова зазначила, що підрозділи бригади долучились до заходу, бо в період новорічних свят завжди зменшується кількість донорів. "Водночас потреба у крові існує, бо ситуація на фронті залишається гострою, нікуди не діваються аварії, ДТП та хвороби", — пояснює вона. "Ми знайомі з військовими, яким кров врятувала життя, то ж не могли залишитись осторонь такого заходу", — каже координаторка Патронатної служби "Азову".
Дружина бійця "Азову" Олена розповідає, що прийшла на акцію, щоб підтримати Патронатну службу. За її словами, родини захисників "Азовсталі" намагаються брати участь в усіх мітингах, забігах та інших заходах на підтримку військових. Зараз разом з іншими родичами воїнів Олена намагається допомогти пораненим бійцям.
Мама полоненого "азовця" Наталя розповідає, що прийшла на виїзну донацію, бо вважє, що потреба в крові для військових у шпиталях завжди актуальна. Їй теж захотілось долучитись до людей, які рятують інші життя. Жінка не вперше здає кров. Син Наталі 20 місяців утримується в російському полоні.
"Люди активно долучаються до таких заходів", — розповідає лікарка Київського обласного центру крові Тетяна. За її словами, медики Центру майже щодня виїздять на виїзні заготівлі компонентів крові та організовані "Дні донорів" у різних населених пунктах.
На збір крові прийшла військова з бригади спецпризначення Нацгвардії "Азов" Олена. Вона несе службу в тиловому підрозділі. "Ми маємо допомагати захисникам всім, чим можемо, і на фронті, і в тилу", — переконана військовослужбовиця.