14 березня у Кропивницькому відбулася хода пам'яті до Дня українського добровольця. Її учасники вшанували добровольців, які пішли захищати Україну з початку російсько-української війни.
Про це Суспільному розповіла виконавча директорка благодійного фонду "Полк Святослава Хороброго" Яна Пшеніцина.
За її словами, учасники акції підтримали ініціативу молоді Кропивницького.
"Цю акцію ініціювала "Права Молодь" Кропивницького. Ми їх підтримали в ініціативі й проводимо ходу пам’яті. Мені здається, що це вперше в нашому місті. Вирішили в такий день (День добровольця), тому що у 2014 і 2022 році багато чоловіків та жінок пішли добровільно посилити українське військо. Багато з них віддали життя за захист України".
Перед ходою кропивничани поклали квіти до пам’ятника "Слава загиблим Героям". Потім пройшли вулицею Театральна до площі Героїв Майдану. Участь у ході взяли рідні військовослужбовців, учасники громадських організацій та інші містяни — за підрахунками Суспільного, 25 людей. Вони вигукували гасла "Слава Україні", "Слава добровольцям", а о 9:00 долучилися до загальнонаціональної хвилини мовчання на площі Героїв Майдану.
Серед учасників акції була Наталія Незамай. Розповіла, що її син Віталій пішов служити добровольцем у березні 2022 року.
"Йому було 36 років, коли він загинув, в нього залишилося двоє синів. Вони виїзджали з Ірпіня, відправив дітей за кордон, а сам залишився, шукав можливість потрапити в самооборону і добився. Прийшов туди, захищав і загинув під Бахмутом".
Керівник міської громадської організації "Права Молодь" Максим сказав, що мета акції – нагадати містянам про тих, хто їх захищає.
"Цей захід був організований, напевне, більше для свідомості людей. Щоб люди пам’ятали, за рахунок кого вони зараз можуть спокійно жити, щоб вони не забували добровольців, які зараз у строю й полеглих".
Чоловік кропивничанки Валентини Пастухової – Максим – був добровольцем. Зі слів жінки, загинув у перший рік повномасштабного вторгнення.
"Я тут, тому що я вшановую і ціную всіх загиблих героїв, які поклали своє життя із 2014 року до сьогоднішнього дня. Мій чоловік підписав добровільно контракт у 2013 році в Третьому окремому полку Сили спеціальних операцій і до 2022 року, не перериваючи службу, захищав нас і нашу цілісність та суверенітет нашої України".
Після хвилини мовчання на площі представники "Правої Молоді" збирали гроші на дрони для спецпризначенців, сказала Яна Пшеніцина.
"Ми постійно збираємо на дрони, вони потрібні постійно. Це великі суми, які витрачають на закупівлю безпілотників великих, маленьких, тому донати потрібні на постійній основі. Потреби дуже великі, вартості дуже великі – від 17 тисяч і до міліонних цифр".
За підрахунками керівниці фонду, за чотири години зібрали дві тисячі гривень.
Чому День добровольця відзначають 14 березня
За інформацією сайту Українського інституту національної пам'яті, 14 березня 2014 року перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці для формування добровольчого батальйону. З нього згодом сформували Перший батальйон оперативного призначення Національної гвардії України імені Сергія КульчицькогоСергій Кульчицький — начальник управління бойової та спеціальної підготовки Головного управління Національної гвардії України, Герой України. Загинув 29 травня 2014 року в зоні бойових дій під час антитерористичної операції у місті Слов’янську Донецької області..
Офіційно день на честь українських добровольців Верховна рада встановила 17 січня 2017 року "з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України".