У Кіровоградській області платитимуть по півтори тисячі гривень за знайдені трупи диких кабанів. Це допоможе уникнути поширення африканської чуми. Дикі кабани можуть бути переносниками цієї хвороби. Виплати розпочнуться з 1 вересня 2025 року.
Про це Суспільному розповіла начальниця відділу протиепізоотичної роботи Держпродспоживслужби області Валентина Мітіна.
За її словами, про винагороду за трупи диких кабанів йдеться в постанові Кабінету міністрів України. Він встановив розмір і порядок виплат. Документ ухвалили в рамках євроінтеграції України для уніфікації українського законодавства з законодавством Європейського Союзу.
Розмір виплати становить 0,5 прожиткового мінімуму для працездатних людей. Нині це 3028 гривень, і відповідно платитимуть півтори тисячі гривень. Право на винагороду мають 18-річні громадяни України.
Повідомити про знайдений труп потрібно в управління Держпродспоживслужби (у громадах це державні ветеринарні лікарі) особисто або через інтернет, надавши свої контактні дані, паспорт і ідентифікаційний код.
Потім представники Держпродспоживслужби й представники користувача мисливських угідь (або Держлісагентства) разом з людиною, яка знайшла труп кабана, виїжджають на місце й складають акт. До нього додаються фотографії або відео на підтвердження.
Далі упродовж 48 годин проводиться засідання місцевої надзвичайної протиепізоотичної комісії. Держпродспоживслужба подає висновок лабораторії з результатами, чи був у трупі збудник чуми. Комісія ухвалює рішення про виплату чи невиплату винагороди.
Винагороду не виплачують, якщо:
- у трупі не знайшли збудника африканської чуми свиней;
- труп дикого кабана мав ознаки того, що його людина намагалася розрізати.
Рішення про таку відмову повідомляють людині рекомендованим поштовим відправленням того самого або наступного робочого дня. Його можна оскаржити.
Чи були випадки африканської чуми свиней на Кіровоградщині
У 2025 році захворіли свині в особистому підсобному господарстві у селі Іванківці Дмитрівської громади Кропивницького району Кіровоградської області. У 2024 році було сім випадків. У березні в Кропивницькому й Новоукраїнському районах, у серпні — два в Новоукраїнському й один у Кропивницькому районі, у вересні — в Олександрійському районі, у грудні — у Кропивницькому районі.
Що відомо про африканську чуму
- Це інфекційне вірусне захворювання свійських та диких свиней.
- Не загрожує людям, хворіють лише свині.
- Смертність свиней може сягати 100%.
- Вилікувати неможливо — вакцини та ліків немає, тому єдиний метод боротьби із захворюванням — умертвляти й спалювати хворих свиней, щоб не допустити поширення вірусу.
- У разі спалаху захворювання усе поголів’я свиней у радіусі трьох кілометрів перебуває під загрозою знищення.
- Ознаки захворювання проявляються у свиней через 10-12 діб після зараження. У хворих на чуму свиней погіршується апетит, спостерігається загальне пригнічення, діарея, температура тіла збільшується до 40,6-41,1 градуса.
- Вірус хвороби може зберігатися у трупах свиней до 2,5 місяців, у замороженому до мінус 20 градусів м’ясі — до трьох років, у копченій ковбасі та м’ясопродуктах — до пів року, у солонині, зокрема салі — до року, у гної та ґрунті — до трьох місяців.
Чи є дикі кабани на Кіровоградщині
У 2024 році в мисливських угіддях Кіровоградської області було 152 кабани. Цього року нарахували 131, сказав Суспільному провідний мисливствознавець філії держпідприємства "Ліси України" Руслан Кравченко.