У семи селах Олександрівської громади та селищі Олександрівка Кропивницького району оголосили карантин через африканську чуму свиней, виявлену в мисливських угіддях на території Кам'янської громади на Черкащині, що межує з Кіровоградською областю.
Про це 12 грудня Суспільному розповіла речниця Держпродспоживслужби в області Наталя Шевченко.
За її інформацією, йдеться про села Гайове, Голикове, Бовтишка, Польове, Івангород, Несваткове, Веселе та селище Олександрівка.
Гайове віднесли до зони захисту від зовнішніх меж епізоотичного вогнища, решту — до зони спостереження (нагляду) від зовнішніх меж зони захисту неблагополучного пункту.
"У цих населених пунктах тривають заходи з недопущення поширення збудника".
У Гайовому, сказала, протягом 40 днів з дня проведення дезінфекції в місці, де виявили спалах, заборонили ввозити чи вивозити живих свиней, продукцію з них та репродуктивний матеріал, продавати свиней та відповідні продукти. Виключенням є контрольоване вивезення свиней на забій на визначених протиепізоотичною комісією підприємствах й торгівля продукцією з них, за наявності супровідних ветеринарних документів.
У Голиковому, Бовтишці, Польовому, Івангороді, Несватковому, Веселому та Олександрівці заборонили продавати живих свиней, продукти зі свиней, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають відповідний дозвіл.
Карантинні обмеження знімуть через 40 діб після виконання усіх відповідних ветеринарно-санітарних заходів, сказала Наталя Шевченко. Це має відбутись на початку січня 2025 року.
Що відомо про виявлений випадок африканської чуми свиней на Черкащині
Хворобу підтвердили у дикого кабана, впольованого у Кам’янській громаді під час ліцензійного мисливства наприкінці листопада, дослідивши відібрані у нього біоматеріали в лабораторії Держпродспоживслужби. Після підтвердження діагнозу запровадили заходи для локалізації та ліквідації спалаху хвороби.
Що відомо про збудник африканської чуми свиней
Збудником африканської чуми свиней є вірус, стійкий до широкого діапазону температур та кислотно-лужних середовищ. Він гине при температурі 60 градусів тепла за шкалою Цельсія протягом 30 хвилин. У трупах свиней збудник зберігається до десяти тижнів, у м’ясі хворих тварин — до 155 діб, копченій шинці — до пів року, у ґрунті та гної — до трьох місяців, у солонині — до року. Заморожування консервує вірус.
Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.
Африканська чума та її профілактика
Щоб уникнути захворювання, слід дотримуватись біобезпеки та "закритого режиму" свиногосподарства, сказала Наталія Шевченко. Щеплень від африканської чуми та протоколів лікування немає, тому хвороба призводить до смертності свиней. Люди й інші тварини на африканську чуму не хворіють.
У хворих на чуму свиней погіршується апетит, спостерігається загальне пригнічення, діарея, температура тіла збільшується до 40,6-41,1 градуса.
"Зараження свиней може відбуватись через безпосередній контакт, тобто від свині — до свині, через ґрунт, корми, предмети догляду й утримання, транспорт, а також через диких кабанів, бродячих тварин, птахів та персонал господарств".
Рекомендації для власників та працівників господарств:
- перевзувайтеся й перевдягайтеся, коли заходите в приміщення, де утримують свиней;
- перед входом у свинарник покладіть килимок, регулярно змочуйте його дезінфекційним засобом;
- не пускайте у свинарник сторонніх;
- не випускайте свиней із хліва — їх не можна вигулювати;
- не утримуйте в одному приміщенні зі свинопоголів’ям інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір;
- не годуйте свиней залишками їжі зі столу. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їжу впродовж 30 хвилин перед тим, як згодуєте свиням. Корм для свиней також треба проварювати;
- щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, обов’язково повідомте фахівця державної лікарні ветеринарної медицини.
Інфіковане м'ясо, яке заморозили, чи сало, яке закрили у банки, може стати причиною наступного спалаху захворювання. У разі підозри на захворювання тварин, речниця просить звернутись до державних установ ветеринарної медицини та Держпродспоживслужби.
На Кіровоградщині у 2024 році зафіксували чотири випадки захворювання у Кропивницькому районі, два – в Олександрійському. Торік був один спалах – у Кропивницькому районі.