Перейти до основного змісту

Підприємців Кіровоградщини штрафуватимуть за невиконання норм працевлаштування людей з інвалідністю

Цьогоріч в Україні, зокрема на Кіровоградщині, зростуть штрафи для підприємств за невиконання норм працевлаштування людей з інвалідністю. Це пов'язано зі зростанням мінімальної зарплати.

Про це Суспільному розповіла керівниця обласного відділення фонду соціального захисту людей з інвалідністю Наталія Шевченко.

За її словами, за невиконання квотНорма чого-небудь. штрафуватимуть. Розмір штрафів контролює фонд соціального захисту людей з інвалідністю.

"Якщо у підприємства 8-15 штатних працівників, то сума штрафу становить половину середньорічної заробітної плати по підприємству. Якщо від 15 і вище, то за кожне робоче місце, не зайняте людиною з інвалідністю, штраф становить одну річну заробітну плату".

Наталія Шевченко пояснила, що торік мінімальна заробітна плата становила 7100 гривень, нині – 8000 гривень. Через це зростуть і штрафи роботодавцям, які порушать встановлені квоти. До прикладу, у разі відсутності людини з інвалідністю на підприємстві, де працюють 8-15 людей з мінімальними зарплатами, штраф становив половину річної зарплати – 42 тисячі 600 гривень, а цьогоріч становитиме 48 тисяч гривень.

За її даними, у 2023 році на обліку обласного відділення фонду соціального захисту людей з інвалідністю було 2352 підприємства, де працювали вісім та більше людей. Дані за минулий рік, сказала, матимуть після 10 березня.

"З них виконали норматив 1785 підприємств. Сюди входять і 345 бюджетних установ. Не виконали норматив 567 підприємств, з них – 248 бюджетних установ. Загальна сума заборгованості – 22 мільйони 591 тисяча гривень".

Квоти для працевлаштування передбачені законом про соціальний захист людей з інвалідністю, розказала начальниця відділу Південно-східного міжрегіонального управління Держпраці Олена Хіміч. Їх встановлює Державна служба України з питань праці. Торік звернень від людей з інвалідністю щодо недотримання квоти на підприємствах Кіровоградщини не було.

"Квота складає 4% від штатної чисельності працівників. Якщо на підприємстві працює вісім людей, то одне робоче місце вже повинно бути створене для людини з інвалідністю. Від восьми до 25 – одна людина з інвалідністю має працювати на підприємстві, якщо є 100 працівників, то чотири".

Керівниця агрогосподарства Ольга Голобородько розповіла, що до повномасштабної війни в неї працювали двоє людей з інвалідністю, нині — один.

"Знаємо, що є там квота від кількості робітників. У нас має бути один працівник. Нам треба людей здорових, адже треба важко працювати. Однак є різні роботи, десь почергувати, десь підмести, десь допомогти вантажити. Тобто така робота, що людина з інвалідністю зможе "потягнути" її".

Різнороб Іван Головаха розповів, що працює в агрогосподарстві й має інвалідність другої групи. За його словами, отримав її два роки тому через захворювання підшлункової залози. Раніше працював будівельником. Нині ж працює, бо пенсії по інвалідності не вистачає.

"2,5 тисячі гривень — їх на ліки не вистачає. На підприємстві мені дають легшу роботу".

За даними Наталії Шевченко, до державного бюджету заплатили майже дев’ять мільйонів гривень за невиконання квот працевлаштування людей з інвалідністю.

Топ дня
Вибір редакції