10 грудня — останній день всеукраїнської кампанії "16 днів проти насильства". Про допомогу, яку надають жінкам та дівчатам, постраждалим від гендерно зумовленогоЦе насилля, яке вчиняється на основі пригнічення статі людини, її гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації. насильства, в етері Українського радіо Кропивницького розповіли кейсменеджерка безпечного простору "Затишно space" Ольга Фоміна та менеджерка "Затишно space" у Кропивницькому Олена Тарануха.
Всеукраїнська мережа безпечних просторів для жінок та дівчат "Затишно space" є проєктом благодійного фонду "Схід SOS" та функціонує у семи містах України – Черкасах, Кропивницькому, Вінниці, Запоріжжі, Миколаєві та Харкові. Мета – захистити, надати психологічну, юридичну та соціальну допомогу тим, хто її потребує, зокрема жінкам і дівчатам, які постраждали внаслідок війни та перебувають у складних життєвих обставинах. Також діяльність простору спрямована на протидію гендерно зумовленому насильству.
У Кропивницькому "Затишно Space" запрацював у січні 2023 року. За цей час послугами простору скористались 2257 жінок.
Олена Тарануха розповіла, що кампанію "16 днів проти насильства" створили для того, щоб привернути увагу суспільства до поняття домашнього насильства та гендерно зумовленого насильства.
"На жаль, найчастіше це залишається особистою справою сім'ї. Тому кампанія спрямована на підвищення обізнаності населення. Насильство часто залишається невидимим. Його жертви бояться або не знають куди звертатися за допомогою, тому кампанія дає інформацію про наявні ресурси підтримки".
За її словами, люди не усвідомлюють масштаби гендерного насильства і вважають, що це їхня особиста справа. Також, на думку менеджерки, важлива й підтримка постраждалих.
"Існує багато організацій, які можуть надати допомогу. Туди можна і треба звертатися. Кожна з них надасть безпечний простір, в тому числі й ми. 98% нашої аудиторії – жінки, але з вересня ми почали працювати і з чоловіками. Нині ми допомагаємо їм юридично, але відкриті й до психологічної допомоги".
Про гендерно зумовлене насильство
Ольга Фоміна сказала, що гендерно зумовлене насильство – це насилля на основі пригнічення статі людини, її гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації.
"Тобто це найвища форма дискримінації стосовно людини. Наше законодавство, виділяє чотири види насильства: психологічне, економічне, фізичне та сексуальне".
Під час війни люди перебувають у нестабільному психоемоційному стані й це впливає на те, що ризики гендерно зумовленого насильства підвищились, пояснила кейсменеджерка.
"Необхідно приділяти увагу своєму психологічному здоров'ю. Велика кількість людей не є адаптованими. Їм необхідно підлаштуватися під нові умови, адже вони втратили свої домівки чи звичайне життя. Якщо вони не звертаються за підтримкою до спеціалістів, їхня нервова система, можна сказати, перебуває в стані перевантаження. Необхідність перелаштовуватись теж впливає на те, що люди можуть емоційно зриватися на своїх близьких, дітях чи родичах. Тому все це підвищує ризики виникнення гендерно зумовленого насильства".
Ольга Фоміна розказала, що найчастіше на Кіровоградщині зустрічається психологічне насильство.
"Буває, люди не усвідомлюють, що страждають від психологічного насильства, оскільки не можуть його ідентифікувати. Зросла кількість випадків, коли люди спостерігають за насильством, але не вважають себе постраждалими. Проте важливо розуміти, що навіть спостерігач насильства також є постраждалим. Тому психологічне насильство є найпоширенішим видом насильства загалом у світі".
Останнім часом до простору "Затишно space" почали звертатися дівчата й жінки, які постраждали саме від сексуального насильства, додала кейсменеджерка.
"Наші відвідувачки часто зневірені в органах державної влади. Вони бояться звертатися до них, бо мають негативний досвід отримання допомоги. Багато дівчат і жінок замовчують свої проблеми. Проте навіть можливість просто прийти до нас, поговорити про це та отримати кваліфіковану допомогу психолога є дуже важливою. Навіть якщо це вже минула історія, яка сформувала травму, необхідно працювати з нею".
В Кропивницькому є мобільна бригада психосоціальної допомоги, кризова кімната, центр протидії домашньому насильству та денний центр психосоціальної допомоги постраждалим від домашнього насильства, розповіла Ольга Фоміна.
"Жінки, які звертаються до нас, часто не мають достатньої інформації щодо цього. Тому наше завдання полягає ще й у тому, щоб інформувати їх про те, куди звертатися і який алгоритм дій потрібно виконати".
Про психологічне насильство в родині
На думку Ольги Фоміної, примирення жертви з насильником має бути неможливим, бо тоді жінка постійно страждатиме від психологічного насильства.
"Вона постійно буде перебувати в стані стресу. Якщо жінка налаштована на те, щоб зберегти насильницькі відносини, то в нас є програма роботи з кривдником. Тому все одно треба звертатися, цікавитися та допомагати всебічно: і тій жінці, яка страждає, і тому чоловікові, який також має пройти певну програму реабілітації. Це тільки за його згодою, якщо він цього захоче. Якщо ж він нічого не хоче змінити у своєму житті, такі відносини не варто рятувати. Загалом потрібно завжди орієнтуватися на себе, свої бажання і свій комфорт".
Діти також є постраждалими від насильства, якщо вони перебувають у такій сім’ї, адже вони віддзеркалюють поведінку батьків, сказала жінка.
"Якщо раніше діти, вважалися свідками, то зараз вони теж є постраждалими від насильства. Ці сімейні сценарії матимуть дуже вагомий вплив на те, чи буде дівчина дозволяти в майбутньому, щоб стосовно неї вчинялися насильницькі дії, і вважатиме це нормою, або хлопець буде вважати, що таке ставлення до жінки є нормальним, і жінка повинна прислужувати. Це дуже сильно впливає на їхнє формування у подальшому житті".
Про роботу безпечного простору
"Ми надаємо безпечний простір для постраждалої людини. Тобто вона може прийти до нас і відчути себе в повній безпеці. Це перше, що ми повинні гарантувати. Далі це послуги кейсменеджментуЦе процес, у якому людина координує та управляє послугами для людей або груп, щоб допомогти їм розв'язати конкретні проблеми чи досягти цілей. Це може включати медичну, соціальну або психологічну підтримку, а також допомогу в різних життєвих ситуаціях, де потрібно зібрати ресурси та організувати допомогу для клієнта.. Тобто кейсменеджеркаЦе людина, яка допомагає людям розв'язати проблеми, координуючи всі етапи допомоги або послуг. абсолютно анонімно і конфіденційно працює з постраждалими та перенаправляє їх до сторонніх організацій або до наших спеціалістів. Ми намагаємося надати повний спектр послуг, тобто будь-яка жінка, постраждала або ні, може прийти до нас, залишити дитину з педагогом на дитячому майданчику і працювати зі спеціалістами у групі або індивідуально".
У просторі надають й кризове консультування, де допомагають жінкам навчитися нової професії, розказала Ольга Фоміна.
"Якщо жінка виходить з кризи, наприклад, за допомогою психолога, ми допомагаємо їй здобути нову професію. У нас було багато курсів. Навчали "швидким" професіям, англійській мові та SMMSocial Media Marketing – це маркетинг у соціальних мережах, тобто використання платформ, наприклад Facebook, для просування брендів, товарів чи послуг.. Тобто ми націлені на жіноче лідерство. Жінка, яка постраждала і пішла від свого кривдника, розірвавши коло насильства, має шанс здобути нову професію та знайти роботу".
Часто жінки, які постраждали від насильства залишаються з дітьми сам на сам, пояснила кейсменеджерка.
"В них є можливість знімати чи орендувати житло, забезпечувати себе та свою сім'ю. Для нас це є найбільш успішним кейсом. До цього результату ми прагнемо прийти й приходимо. Цього року до нас завітало майже 1500 нових відвідувачок".
Про жінок, яким допомогли в безпечному просторі
Ольга Фоміна розповіла, що в них багато успішних історій про жінок, які пережили насильство.
"Була відвідувачка-переселенка. Вона одразу звернулась до нашого простору, бо страждала вдома від свого чоловіка. Наша юристка допомагала їй з розлученням, психологиня працювала над її психоемоційним станом. Вона знайшла нове оточення однодумців та завдяки нашому простору почала відвідувати театр. Вона зовсім змінилася, перестала потерпати від свого чоловіка та нарешті розлучилась".
З її слів, зазвичай у просторі працюють в команді.
"З переселенкою була командна робота. Спочатку з нею працювала я, як кейсменеджерка. Задачею було виявити її потреби та шляхи задоволення цих потреб. Потім ми визначили з яким спеціалістами жінка буде працювати. До нашої роботи з нею долучились юристка, психологиня та соціальна працівниця. Ми здійснювали пошук роботи й вона працевлаштувалася".
Ще один успішний досвід роботи, сказала — з дівчиною, яка постраждала в дитинстві від сексуального насильства.
"Вона довго до нас ходила, ніяк не наважувалась це розповісти. Згодом все ж таки розповіла і я запропонувала їй роботу з психологом. Вона зверталась потім до психолога та до юриста, адже на той момент була із чоловіком, який її ображав. Вона три місяці працювала з психологом. Нині в неї зовсім інше життя. Живе зі своєю дитиною за кордоном".
"Ми працюємо не тільки в Кропивницькому"
Ольга Фоміна сказала, що вони також їздять в невеликі міста та села, аби більше людей дізналось про роботу безпечного простору.
"Там важко працювати. Якщо стались якісь насильницькі дії, то про що наше суспільство починає розмову? Про те, що зробила жертва, як вона була вдягнена, що вона сама це спровокувала. Тобто віктимна поведінкаЦе поведінка, яка може спровокувати насильство., віктимблеймінгЦе звинувачення жертви злочину в тому, що з нею сталося.. Нашому суспільству треба відходити від цього, але це також робиться внаслідок таких інформаційно-просвітницької компанії".
Алгоритм дій, якщо людина стала жертвою насильства
Ольга Фоміна розповіла, що передусім необхідно звернутись до поліції.
"Треба одразу зрозуміти, якщо ви викликали поліцію, потрібно скласти протокол адміністративного правопорушення. Тому що ми знаємо, якщо буде складено три протоколи про адміністративне правопорушення, тоді автоматично відкривається кримінальна справа відносно кривдника".
За її інформацією, далі треба звернутись до медичних працівників, якщо в цьому є необхідність.
"Далі, мені здається, обов'язковим є звернення до психолога. Зараз існує дуже багато центрів безкоштовної допомоги. Просто треба знати, куди звертатись. Наприклад, до нас. Ми вас скеруємо куди потрібно, адже співпрацюємо з багатьма організаціями і також самі надаємо допомогу".
Безпечний простір "Затишно space" розташований на вулиці Михайлівська, 53, та працює з вівторка по неділю з 10:00 до 19:00. Інформацію про заходи можна знайти у Telegram-каналі "Затишно Space Кропивницький".