Перейти до основного змісту

Громади Кіровоградщини використали 25% держсубвенції на харчування учнів початкових класів

Учні початкових класів обідають у їдальні в одній зі шкіл Кропивницького .

На організацію гарячого харчування учнів початкових класів Кіровоградська область отримала 65,6 мільйона гривень державної субвенції. За даними на 3 грудня, громади регіону використали 16,6 мільйона гривень, що складає 25% від загальної суми.

Про це на нараді з актуальних питань життєдіяльності громад повідомила заступниця начальника обласної військової адміністрації Катерина Колтунова.

За її інформацією, у 376 школах (усього в області 418 шкіл – ред.) організували харчування самостійно, отримавши гроші на закупівлю продуктів. У Голованівській та Новгородківській громадах перейшли на кейтеринг – доставку готових обідів.

Шість шкіл Знам’янської громади працюють за моделлю аутсорсингу, сплативши 70% від вартості послуг. Лідерами, які використали майже всі гроші субвенції, стали Благовіщенська (99,8%), Гурівська (90,4%) та Долинська (85,3%) громади.

За даними Катерини Колтунової, у 13 школах трьох громад поки не змогли забезпечити гаряче харчування через ремонтні роботи чи бюджетні труднощі.

У Новомиргородській та Новоукраїнській громадах використали 21,6% та 19,9% відповідно, в Онуфріївській та Вільшанській – менш ніж 7%. Найгірший результат у Світловодській громаді, де на кінець листопада взагалі не розпочали використання субвенції не включивши ці гроші до місцевого бюджету.

У коментарі Суспільному голова Світловодської громади Андрій Маліцький сказав, що мова йде про 2,1 мільйона.

"Щодо отримання субвенції на харчування учнів початкових класів у нашій громаді, то ситуація наступна: відповідне рішення внесли до порядку денного сесії Світловодської міської ради, але через блокування деякими депутатами засідання, ми не можемо прийняти до бюджету громади ці гроші. Відповідно немає змоги розпочати використання цих грошей на організацію харчування школярів".

За даними Андрія Маліцького, у сільських школах громади харчування школярів відбувається за рахунок місцевих бюджетів, без використання державної субвенції.

"У деяких школах Світловодська нині триває ремонт харчоблоків. Тому діти тимчасово приносять їжу з собою. Ми намагаємось вирішити це питання".

Що відомо про безплатне харчування учнів початкової школи

З жовтня учні 1-4 класів мають отримувати у школах разове безплатне харчування. Для цього з держбюджету виділили два мільярди гривень, які передали місцевим громадам у формі субвенції. Про це написали на сайті Міністерства освіти і науки України.

Умови для надання субвенції:

  • гаряче харчування організовують для всіх учнів початкових класів;
  • якщо у школі організували очне або змішане (поєднують очне з дистанційним) навчання;
  • якщо школа може організовувати харчування самостійно через аутсорсинг або співпрацювати з підприємствами, що займаються кейтерингом;
  • розрахунок вартості гарячого харчування для учнів початкових класів не має перевищувати вартість харчування для учнів 5-11 (12) класів;
  • усі процеси мають відповідати вимогам урядової постанови "Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку", нормам НАССР та законодавству з питань безпечності та якості продуктів.

Про реформу шкільного харчування

У жовтні 2023 року уряд затвердив Стратегію реформування системи шкільного харчування на 2023–2027 роки. Сама реформа шкільного харчування стартувала у 2020 році за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Того ж року Кабмін ухвалив постанову про план заходів із реформування системи шкільного харчування.

Цілями затвердженої стратегії є, зокрема, підвищення фінансової й інституційної спроможності громад, відновлення і модернізація кухонь та їдалень, дотримання вимог системи безпечності НАССР. Також передбачається розвиток кадрового потенціалу і підвищення кваліфікації кухарів закладів освіти, запровадження нових норм харчування та меню, формування культури здорового харчування в Україні.

Топ дня

Вибір редакції