З 25 листопада в Україні можна задекларувати незареєстровану вогнепальну зброю та боєприпаси й зберігати їх у себе до завершення воєнного стану. Начальник сектору контролю за обігом зброї поліції Кіровоградської області Сергій Дейкун розповів Суспільному про процедуру декларування зброї та чи вже звертались жителі регіону до поліцейських з цього приводу.
Чи є звернення від жителів області, які хочуть задекларувати зброю? (тут і далі — пряма мова)
Декларування зброї лише набирає обертів на території нашої області, тому поки люди звертаються до поліцейських особисто, для консультування.
Про яку саме зброю йдеться у змінах до Закону, чинних з 25 листопада?
Мова про зброю, набуту українцями в той чи інший спосіб, яку вони зберігають без відповідних документів. Сам закон дозволяє людям звернутися до Національної поліції для декларування, щоб надалі зберігати її в себе вже на законних підставах. Це стосується абсолютно всієї зброї: як мисливської, так і трофейної без відповідних документів.
Як довго триває декларування зброї?
Є простий алгоритм: якщо громадянин знайшов зброю або боєприпас, він невідкладно телефонує на лінію 102 і в найкоротший термін з’являється до територіального підрозділу поліції для декларування зброї. Зброю слід перевозити запакованою, непомітною для сторонніх. Крім того, її бажано не розбирати й не робити з нею чогось подібного. Сама процедура триває, думаю, до години, адже наші співробітники забезпечені всім необхідним для скорочення часу декларування й огляду зброї. Думаю, більше часу може знадобитись, щоб дістатися до відділення поліції, ніж триватиме сам процес декларування.
Крім зброї, нам від людини потрібна заява про намір задекларувати її, паспорт, ідентифікаційний код, фото 3,5 на 4,5 сантиметра.
Отримавши документ, що підтверджує законність зберігання зброї, декларант повертається додому, забравши зброю складеною, розібраною, незарядженою. Зберігати її можна до закінчення воєнного стану.
Що змінилось у декларуванні зброї в умовах воєнного стану та до повномасштабного вторгнення РФ?
Змінилась відповідальність: людину, яка звернеться до поліції, щоб задекларувати зброю, не притягнуть до кримінальної відповідальності. Відповідно до статті 263 Кримінального кодексу України, за незаконне зберігання зброї громадянам загрожує 3-7 років позбавлення волі.
Куди звертатись охочим задекларувати зброю?
Можна звернутись у найближче відділення поліції, там нададуть кваліфіковану й вичерпну інформацію щодо декларування. Там же можна й задекларувати зброю. Не обов’язково їхати в обласний центр до головного управління, щоб задекларувати зброю.