У Кропивницькому вийшли на підтримку полонених захисників Маріупольського гарнізону й інших військових, які перебувають у російському полоні або вважаються зниклими безвісти. Рідні військових називають акцію "Не мовчи. Полон вбиває". За підрахунками Суспільного, на площі Героїв Майдану зібралися пів сотні людей. Водночас біля Гаю десантників, що у мікрорайоні Лісопаркова, інші учасники сформували колону з машин.
Про це повідомила кореспондентка Суспільного Ірина Полулях. За її підрахунками, у колоні було 30 машин. Учасники автопробігу проїхали вулицями міста.
Маріуполь перебуває в окупації два з половиною роки. Оборона міста тривала з 24 лютого 2022 року — 86 днів, 82 з яких у повному оточенні. 20 травня 2022 року гарнізон, який утримував завод "Азовсталь" у захопленому росіянами Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону від вищого військового керівництва. Тоді президент Володимир Зеленський повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців.
Рідні захисників тримали плакати з написом "Волю азовцям", "Скажіть світу, що тут нестерпно", портрети своїх чоловіків і синів.
Ольга Маркович — рідна тітка воїна полку "Азов" Володимира Мітюна, який у полоні з травня 2022 року. Захисник полетів в оточений Маріуполь у складі групи з добровольців, щоб допомогти Маріупольському гарнізону з медикаментами й озброєнням. Він прорвався на "Азовсталь" на гелікоптері, й відтоді рідні його не бачили. Родина Ольги організовує акції на підтримку військовополонених Маріупольського гарнізону й інших захисників.
"Ми хочемо привернути увагу суспільства й нашої влади, щоб нам допомогли якнайскоріше повернути наших найрідніших.
За інформацією Ольги Маркович, до таких акцій долучаються учасники з інших міст. У Кропивницький приїжджають рідні захисників з Одеси, Марганця, Дніпропетровської області. Кропивничани також виїжджають на акції в інших регіонах.
"Ми боремося, ми кричимо. І ми не будемо мовчати. Ми будемо кричати, поки не повернуть всіх. Навіть якщо наш Володя повернеться, ми будемо виходити на всі підтримуючі акції. Це потрібно робити. Тому що хлопці, які повертаються з полону, бачать, як ми тут боремося. Для них це велика підтримка. І вони швидше видужують й повертаються на фронт", — розповіла кропивничанка.
Серед учасників акції були бабуся й наречена бійця 36 бригади морської піхоти, 22-річного Дмитра Чорного. У полоні він з квітня 2022 року. За словами нареченої Діани Щикот, боєць обороняв Маріуполь. Те, що він військовополонений, підтвердив Міжнародний Червоний Хрест.
"31 місяць уже пішов. Жодної інформації немає. Він разом з побратимами в полоні. Деяких побратимів уже "судять" за те, що захищали рідну Україну. 36 бригада з перших днів обороняла місто Маріуполь, завод Ілліча".
Аліна Оберемок приїхала з міста Новомиргород. Її чоловік Олександр — військовий 56 бригади. Попри те, що мав роботу в Ізраїлі, на початку війни повернувся додому захищати Україну.
"Хочу, щоб всі структури повпливали, щоб допомогли знайти. Зник безвісти 22 лютого 2023 року на Донецькому напрямку. Куди не пишемо, де не звертаємось, всюди тиша. Дуже хочемо, щоб повернувся додому, бо його чекають двоє дітей".
Син Тетяни Ількевич безвісти зник 10 березня 23 року в Луганській області.
"Вся сім’я чекає обійняти, зустріти нашого героя".
Тривала акція дві години.
Оборона Маріуполя
Російські війська зруйнували Маріуполь Донецької області. Місто перебувало в блокаді армії РФ із початку березня 2022 року. Голова Донецької обласної військової адміністрації Кириленко повідомив, що за час війни у Маріуполі загинули від 20 до 22 тисяч людей. Українській владі вдалось верифікувати 33 тисячі людей, яких російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя на окуповану територію Донеччини або у РФ. Мер Маріуполя Бойченко повідомив, що інфраструктура міста внаслідок боїв пошкоджена на 90%. Місто було захоплене росіянами у травні 2022 року.
16 травня 2022 року командир "Азову" Денис Прокопенко, який перебував на "Азовсталі", повідомив, що наказ вищого військового командування для збереження життів особового складу виконано. Після цієї заяви ЗМІ повідомили, що з території заводу "Азовсталь" у Маріуполі виїхало 10 автобусів з українськими військовими.
Що відомо про звільнених оборонців "Азовсталі"
20 травня 2022 року, гарнізон, який утримував "Азовсталь" у захопленому РФ Маріуполі, отримав наказ — припинити оборону.
Президент Володимир Зеленський у червні 2022 року повідомив, що після боїв за Маріуполь у російському полоні опинились понад 2,5 тисячі українських бійців із заводу "Азовсталь", їхнім визволенням займається Головне управління розвідки Міноборони.
Україна 21 вересня 2022 року провела обмін полоненими. Він відбувся у Чернігівській області. Загалом з російського полону звільнили 215 українських військових, з них 108 — бійці "Азову", зокрема і командири. В обмін на 200 українських захисників Україна передала Віктора Медведчука.
В обмін на п'ятьох командирів Україна передала РФ 55 людей.
Українські захисники Денис Прокопенко "Редіс", Сергій Волинський "Волина", Святослав "Калина" Паламар, Денис Шлега, Олег Хоменко за процедурою екстракції потрапили до Туреччини під протекторат президента Ердогана.
8 липня 2023 року стало відомо, що до України повертаються командири захисників "Азовсталі", які перебували у Туреччині після російського полону: Денис Прокопенко, Святослав Паламар, Сергій Волинський, Олег Хоменко, Денис Шлега.