Верховна Рада ухвалила постанову про перейменування 328 населених пунктів в рамках декомунізації. У Кіровоградській області нові назви отримають дев'ять сіл та селищ.
Про це Суспільному розповів народний депутат України з Кропивницького Олександр Дануца.
У Кіровоградській області села та селища перейменують у трьох районах.
Кропивницький район
- селище Єлизаветградка – на Гайдамацьке;
- селище Новгородка – на Кам’янець;
- село Перше Травня – на Здорівка;
- село Першотравенка – на Тернове;
- селище Першотравневе – на Пелагеївка.
Новоукраїнський район
- село Первомайськ – на Станція Ташлик;
- село Первомайське – на Валуївка;
Олександрійський район
- селище Балахівка – на Інгулецьке;
- село Першотравневе – на Староганнівка.
"Перейменування географічних об’єктів, пов’язане з необхідністю приведення назв таких географічних об’єктів у відповідність із вимогами Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" та зі стандартами державної мови, здійснюється у порядку, встановленому Законом України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії", — йдеться у пояснювальній записці до проєкту постанови.
Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування.
Що цьому передувало
Верховна рада 18 вересня голосувала за законопроєкт № 11188 "Про перейменування окремих населених пунктів та районів" в межах дерусифікації: "за" проголосували 208 народних обранців, проти — три, утрималось — п'ятеро, не голосували 79 депутатів. Закон мав перейменувати 340 назв населених пунктів і районів.
У Новгородківській громаді нові назви для селища Новгородка та села Перше Травня обговорили з місцевими жителями у грудні 2023 року, розповів Суспільному селищний голова Олександр Сириця.
Жителі громади пропонували назвати селище Кам’янець, Квітуча Балка, Тернівка, Кам’янка та Кришталеве. Депутати розглянули пропозиції й підтримали назву Кам’янець. Її запропонував житель громади Анатолій Малінський. Обґрунтував тим, що Новгородка розташована в долині річки Кам'янка.
Для села Перше травня затвердили назву Травневе, пропозицій від жителів щодо перейменування села не було.
Постанова про перейменування населених пунктів вступить в дію після підпису голови Верховної Ради, говорить Олександр Сириця.
"Потім ми скличемо сесію та своїм голосування підтвердимо перейменування населених пунктів нашої громади. Після цього відбудеться процедура обміну документів, які стосуються роботи Новгородківської селищної ради. Тоді будемо змінювати вказівники з написами назв населених пунктів. На це все потрібно буде виділяти гроші з бюджету, але ще прорахунків ми не робили, бо не знали, коли Верховна Рада ухвалить це рішення".
Зі слів голови громади, нову назву Кам’янець для Новгородки підтримали під час громадського опитування. Після перейменування для жителів населених пунктів нічого не зміниться.
"Ми обрали нову назву, адже мусили виконати вимогу закону про декомунізацію. І якби ми самі не обрали нові назви, то це замість нас зробила б Верховна Рада. Жителі Новгородки віднеслись до перейменування з прохолодою, участь в обговоренні назви взяли 34 людини. Тому ми з депутатським корпусом взяли на себе повноваження, делеговані від громади, і обрали таку назву".
Список населених пунктів, назви яких варто змінити, готував Інститут національної пам’яті.
В Інституті пояснили, що Новгородка підлягає перейменуванню, бо її "названо на честь Новгородського полку російської імператорської армії, який тут розміщувався".
Село Перше Травня має змінити назву через те, що "вшанування" 1 травня як Міжнародного дня солідарності трудящих — це після встановлення радянської влади яскравий приклад масової радянської ідеологічної топонімічної номінації, спрямованої на глорифікацію пролетаріату як гегемона класової боротьби, рушійної сили Жовтневого перевороту 1917 року та майбутньої "світової революції".