У судах Кіровоградської області нині розглядають 38 справ щодо незаконного обігу зброї, торік було 34. В них слідчі фіксують зброю та боєприпаси, зокрема привезені як трофейні з зони бойових дій. Про це Суспільному розповів прокурор Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони південного регіону Олег Кошовий. Який контроль здійснюють за обігом зброї нині та яка відповідальність за незаконне її зберігання та спроби збуту – у спеціальному репортажі Суспільного.
За інформацією Олега Кошового, у серпні Верховна рада України ухвалила закон про трофейну зброю: протягом 90 днів після завершення режиму воєнного стану вся зброя має бути зареєстрована.
За словами міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка, нині контролюють тільки обіг кримінальної зброї.
"Якщо ви привезли цю зброю і зарили її у схрон, це кримінальна зброя. Якщо вона у вас стоїть дома зареєстрована і ми знаємо, що у вас зброя, ви можете нею користуватися до кінця війни. У вас є 90 днів, тобто три місяці, після закінчення режиму воєнного стану, щоб її зареєструвати. Якщо ви цю зброю продаєте, ви скоюєте кримінальне правопорушення. Ми чітко розділяємо, яка зброя може бути використана проти ворога, а яка може бути використана в особистих цілях".
Тих, хто добровільно здасть трофейну зброю, звільнять від відповідальності за правопорушення, сказав міністр.
За інформацією прокурора спецпрокуратури, за незаконне придбання, зберігання, збут, боєприпасів і вогнепальної зброї, згідно зі статтею 263 Кримінального кодексу України, передбачені 3-7 років ув’язнення.
"Відповідальність однакова і для цивільних, і для військовослужбовців. Якщо мова йде про заволодіння і викрадення зброї з підрозділів, то згідно зі статтею 410 Кримінального кодексу, військовослужбовцям загрожує від десяти років позбавлення волі".
Контроль обігу зброї на Кіровоградщині
Начальник поліції області Роман Козьяков сказав, що обіг зброї в регіоні контролюють зокрема поліцейські офіцери громади, дільничні офіцери та патрульні поліцейські, які мають службові завдання щодо здійснення перевірок та спілкування із власниками зброї. З його слів, зареєстровану зброю в області – 27 тисяч 964 одиниці – мають 22 тисячі 645 людей. Інформацію про власників та зброю вносять в електронну систему – до єдиного реєстру зброї, який працює з червня 2023 року.
Нині в області забрали майже всю зброю, яку видали в перші дні повномасштабного вторгнення, сказав Роман Козьяков.
"В області 1751 одиниця (зброї – ред.) була видана на руки. Її видавали свідомим громадянам. Відповідно, у нас був час – доба-дві, коли можна було її облікувати належним чином. Нині область має статус тилової, тому майже всю її – 1751 одиницю – повернули. Залишилось 45 одиниць зброї, які перебувають на руках у громадян. Це здебільшого військові й ті категорії, які її потребують".
Зі слів начальника поліції, під час воєнного стану в області фіксують випадки вибухів боєприпасів в побуті.
"Цього року зареєстрували 17 випадків застосування зброї, серед якої були гранати".
Один з таких випадків стався у квітні на вулиці Василя Нікітіна у Кропивницькому. Внаслідок вибуху були пошкоджені три машини.
Одним зі шляхів, як гранати та зброя потрапляють в область, є їх привезення із зони бойових дій, сказав Роман Козьяков.
"Граната-сувенір має ознаки статті Кримінального кодексу України "Незаконне зберігання, перевезення вибухівки або вогнепальної зброї". Випадків, коли військові привозять боєприпаси із зони бойових дій в нас небагато, оскільки і військова служба правопорядку, і керівництво військових частин належно працюють. Працюють у нас постійно блокпости в області. До їх функціоналу належить виявлення незаконного перевезення і транспортування зброї. Її забирають, документують це, порушують кримінальне провадження".
Зі слів прокурора, знаходячи зброю у військових, встановлюють її походження. Це може бути зброя втрачена підрозділами Збройних сил України під бойових дій, викрадена або привласнена. Ще одна категорія – трофейна, яка не перебуває на обліку в підрозділах Збройних сил.
У навчальному центрі поліції зберігають зразки гранат. Про небезпеку боєприпасів розповів вибухотехнік Дмитро.
"Граната Ф-1: після знімання шплінта проходить три-дві секунди до вибуху. Розліт осколків – до 200 метрів. Вибухова речовина – 50-60 грамів тротилу – може відірвати руки. Наступальна граната РГ з підривачем: розліт осколків – 25 метрів, 90 грамів вибухової речовини, може відірвати руку".
Кризовий психолог Андрій Фоменко сказав, що військові везуть додому зброю, бо звикли жити з нею.
"Треба розуміти, що звичка жити зі зброєю накладає свій відбиток на людину. Зброя для деяких людей – символ безпеки. Це призводить до того, що людина вирішує привезти якусь трофейну або знайдену зброю із зони бойових дій. І це є проблемою, тому що не всі здатні зрозуміти, що зброя небезпечна".
Зброю слід зберігати не вдома, а в належних умовах, вважає Андрій Фоменко.