У Кропивницькому під час масованого російського обстрілу 26 серпня місцева жителька Світлана Банік не змогла потрапити в укриття на території Свято-Воскресенського храму на вулиці Юрія Коваленка.
Про це жінка розповіла Суспільному.
З її слів, укриття в храмі облаштували 2022 року, після повномасштабного вторгнення РФ. В укритті є всі умови й туди завжди пускали усіх охочих.
О 8:00 26 серпня, після першої серії вибухів, не змогла потрапити в укриття, сказала кропивничанка, хоча після початку повномасштабної війни той підвал використовували як найпростіше сховище. За її підрахунками, воно вміщувало 30 людей.
"Після вибухів хотіли пройти саме в церкву в укриття, нас не пустили. Церкви підвальне приміщення було відкрите завжди. Батюшка відкривав його завжди, неодноразово ми там були. Там є всі умови для повноцінного укриття: туалет, раковина, диван, стільчики, два виходи".
Зі слів жінки, востаннє цікавилася, чи працює укриття, влітку 2023 року. Охоронець тоді відповів, що під час тривоги на прохання людей буде відчиняти сховище, а зачиняють його, бо люди стали менше туди ходити. Тому, пояснила Світлана Банік, була переконана, що укриття працює. Причину, чому воно сьогодні зачинене, зі слів жінки, у церкві пояснили так.
"Батюшка не вийшов. Потім я йому подзвонила на мобільний телефон. Церква – це не спільність громади, це його особиста. Він сказав – ви не парафіянка".
Крім Світлани Банік, в укриття не пустили ще двох її колег.
"Це були переселенці з Маріуполя й Лиману. Шкода, що переселенці не знайшли прихисток у церкві, яку побудували для громади, а не особисто для батюшки. Підійшли у церкві до працівниці, яка свічки продає, спитали, чи можна нам відкрити сховище. Вона сказала, що не можна".
Під час зйомок матеріалу о 13:15 в Кропивницькому знову оголосили повітряну тривогу. У цей час приміщення, де слів Світлани Банік, облаштоване укриття, було зачинене. Працівниця церкви, яка відмовилась представитись, пояснила, що нині на території церкви сховища немає. В приміщенні, де воно було, живе священник.
Поспілкуватись зі священником храму Суспільному вдалось телефоном. Він заборонив використовувати запис розмови у відеоматеріалі. Сказав, що укриття в церкві немає з травня 2022 року, а інформація про те, що когось не пустили у сховище – це наклеп.
Укриття на території храму немає в переліку офіційних захисних споруд. Начальник обласного управління цивільного захисту Володимир Слінченко пояснив, що прямої відповідальності за заборону пройти в укриття в законі поки немає, є тільки відповідальність за залишення людей в небезпеці. Нагадав про загибель трьох людей, яких не пустили у сховище у Києві 1 червня 2023 року. Охоронця засудили до чотирьох років ув’язнення.
"Є рішення РНБО, указ президента, де написано про безперешкодний доступ в укриття. Це буде відповідальність власників укриттів. Питання адміністративного та кримінального покарань перебувають на розгляді у парламентських комітетах".
У разі неможливості зайти в укриття, Володимир Слінченко радить телефонувати в поліцію.