Сьогодні, 30 липня, Деснянський районний суд Києва виніс вирок Вадиму Мошкіну — охоронцю столичної поліклініки, біля укриття якої в червні 2023 року загинули троє людей унаслідок російської атаки. Чоловіка визнали винним і засудили до 4 років ув'язнення. Прокуратура вивчає підстави для оскарження рішення.
Про це повідомляє Київська міська прокуратура.
Суд визнав колишнього сторожа поліклініки Вадима Мошкіна винним у залишенні людей у небезпеці, що призвело до смерті трьох осіб (ч. 3 ст. 135 КК України). Йому призначили покарання у вигляді 4 років позбавлення волі.
Прокурор у суді довів, що в ніч на 1 червня 2023 року охоронець КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3" під час повітряної тривоги не відчинив двері укриття, чим позбавив людей можливості зберегти собі життя. Такі дії Мошкіна під час ракетного обстрілу Києва військами РФ спричинили загибель трьох людей, серед яких 9-річна дівчинка.
Санкція статті про залишення людей у небезпеці, за якою судили сторожа поліклініки, передбачає покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 3 до 8 років. Загибель малолітньої дитини є обставиною, що обтяжує покарання. Обвинувачений на суді своєї вини не визнав, у вчиненому правопорушенні не розкаявся.
Як розповів Суспільному керівник Деснянської окружної прокуратури Антон Єфімов, прокуратура вимагала покарання для обвинуваченого — 6 із половиною років позбавлення волі. Нині прокурори вивчають вирок суду щодо підстав для його оскарження.
За його словами, вирок також можуть оскаржити адвокати Мошкіна. На подання апеляції дається місяць з моменту оголошення вердикту.
Керівник Деснянської окружної прокуратури додав, що ані в ході досудового розслідування, ані в ході судового розгляду, стороною захисту, зокрема підозрюваним (у подальшому обвинуваченим) жодного разу не висувалась версія про те, що в нього був наказ тримати двері укриття зачиненими.
За словами Антона Єфімова, обвинувачений постійно змінював свої свідчення, висував нові версії. Спочатку охоронець казав, що він не чув оповіщення сигналу повітряна тривога. У подальшому він повідомляв про те, що просто не встиг дійти до дверей, бо здійснював обхід приміщення.
"Потім казав, що він не встиг, тому що спав. Потім казав, що він не встиг, тому що перебував в туалеті. Потім казав, що він банально просто не встиг, оскільки пізно почув цей сигнал. У той же час, всі ці його показання були повністю спростовані долученими прокурором доказами, які були досліджені в судовому засіданні", — сказав Єфімов.
Врешті обвинувачений повідомив суду, що приміщення лікарні взагалі не обладнане укриттям та він не був зобов'язаний відкривати до нього двері.
"На підставі показань свідків і потерпілих було встановлено, що охоронець бачив і достовірно знав про те, що люди перебувають на порозі укриття і що лунає (дуже голосно в цьому місці, за показанням свідків) сигнал оповіщення повітряної тривоги, і він свідомо залишив людей у небезпеці", — поінформував керівник Деснянської окружної прокуратури.
Більше того, як в ході досудового розслідування, так і судового розгляду, було встановлено, що зазначений охоронець не вперше не впустив людей в це укриття. У нього неодноразово з цього приводу виникали конфлікти з мешканцями прилеглих будинків, оскільки він постійно їх туди не допускав, зауважив керівник окружної прокуратури.
Досудове розслідування з'ясувало, що в безпосередньому місці трагедії найпростіше укриття, розташоване в поліклініці, було фактично єдиним укриттям, де могли мешканці Лісового масиву захистити себе під час повітряної тривоги, додав Антон Єфімов.
Він нагадав, що у справі про загибель людей біля зачиненого укриття прокуратура також скерувала до суду обвинувальний акт щодо чотирьох посадовців, до кола посадових обов'язків яких належала безпосередня організація цивільного захисту.
Що відомо про загибель людей біля зачиненого укриття у столиці
Уночі 1 червня 2023 року Росія завдала ракетного удару по Києву. Внаслідок цього у Деснянському районі столиці загинули три людини: 9-річна дівчинка, її 34-річна мама і 33-річна жінка. Чоловік однієї з загиблих та жителі району стверджували, що укриття, де хотіли сховатися від обстрілу люди, було зачинене.
Міський голова Києва Віталій Кличко ініціював тимчасове відсторонення від виконання обов'язків посадовців Деснянського району через загибель людей унаслідок атаки РФ уночі 1 червня. Мова про голову Деснянської райдержадміністрації Дмитра Ратнікова і керівника медзакладу, де надійшли скарги на роботу укриття.
Правоохоронці затримали трьох посадовців та охоронця медзакладу у справі про закрите укриття у Києві. Згодом їм оголосили підозри.
3 червня 2023 року Голосіївський суд Києва обрав запобіжний захід підозрюваним у справі про закрите укриття у поліклініці. Керівника медзакладу, його заступника та посадовицю РДА відправили на цілодобовий домашній арешт. Охоронцю суд обрав запобіжний захід — тримання під вартою. Наприкінці червня запобіжний захід для охоронця пом'якшили — він мав перебувати під нічним домашнім арештом.
У лютому 2024 року сторожа поліклініки Вадима Мошкіна звільнили з-під домашнього арешту.
30 травня 2024 року почалось перше засідання суду в справі про загибель людей біля зачиненого укриття, де обвинуваченими є посадовці КМДА і Деснянської РДА, а також двоє керівників медзакладу. Їх звинувачують в службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки.