Завершився термін оновлення військово-облікових даних. Кропивницька юристка про те, що чекає на тих, хто дані не оновив

Ексклюзивно

В Україні завершився період оновлення даних для військовозобов’язаних. Згідно із новим законом про мобілізацію, який ухвалили 18 травня, усі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні були оновити свої військово-облікові дані. 16 липня був останній день, коли це можна було зробити: у територіальних центрах комплектування й центрах надання адмінпослуг. Також онлайн через застосунок "Резерв +", яке запустило Міністерство оборони. На тих, хто не оновив дані, чекає штраф від 17 тисяч до 25 з половиною тисяч гривень.

Про це Суспільному розповіла юристка Євгенія Захарченко.

За її словами, термін оновлення даних для військовозобов’язаного можуть продовжити у разі хвороби людини. Її потрібно підтвердити документами.

Також положення про штрафи не застосовуються до військовозобов’язаних і резервістів, якщо ці дані адміністратор реєстру мобілізованих може отримати від інших відкритих і закритих баз даних.

"Оскільки ТЦК (територіальний центр комплектування) має доступ до демографічного реєстру, реєстру податкової, реєстру здобувачів освіти, то суди в основному стають на бік правопорушників так званих. Тому що ТЦК не переймалося, щоб просто запросити ці дані".

Військовозобов'язаний має добровільно сплатити штраф упродовж 15 днів. Якщо цього не сталося, територіальний центр комплектування передає постанову про штраф виконавчій службі, і вона вже стягує гроші примусово. У такому разі сума зростає вдвічі, і йдеться не про 17 тисяч гривень, а про 34 тисячі. І відповідно не про 25 з половиною, а про 51.

"З яких коштів, з яких ресурсів стягуватиме виконавець ці гроші? Спершу він піде до банків, і банки заблокують усі картки. За правилами, можна не більше 20% стягувати із заробітної плати, або пенсії, або соціальної допомоги. Якщо немає у людини таких карток, тоді буде описуватися майно. Також ТЦК має право звернутися з тим, щоб обмежити вас у керуванні автотранспортним засобом", — розповіла Євгенія Захарченко.

За словами представниця Генштабу ЗСУ Ірини Гарбуз, накладення штрафу передбачається протягом місяця з дати виявлення правопорушення, але не більше як рік. Термін оновлення даних для військовозобов’язаних не продовжуватимуть.

Суспільне поспілкувалося з двома військовозобов’язаними кропивничанами. Юрій оновив свої військово-облікові дані через застосунок "Резерв+". За його словами, це виявилося зручно й зайняло до семи хвилин.

Роман не зробив оновлення. За його словами, у центрі надання адмінпослуг й центрі комплектування були черги. А застосунку "Резерв+" він не довіряє свої особисті дані. Чоловік сказав: якщо його оштрафують, платити не готовий й оскаржуватиме в суді.

У Telegram-каналі кропивницького Центру надання адмінпослуг написали, що з 18 травня по 16 липня через кропивницьке і новенське відділення адміністратори прийняли 8 982 заяви від військовозобовʼязаних про актуалізацію даних і отримання копії військово-облікового документа із QR-кодом.

Скільки людей оновили дані в обласному територіальному центрі комплектування, інформацію поки не надають, сказала Суспільному представниця центру Катерина Гевель.