Під час спільних патрулів представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) та поліцейські перевіряють військово-облікові документи у чоловіків 18-60 років на вулицях населених пунктів Кіровоградської області. Після впровадження в Україні електронної взаємодії реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з Єдиною інформаційною системою Міністерства внутрішніх справ вони можуть обмінюватись даними про порушників правил військового обліку та законодавства про мобілізаційну підготовку. Суспільне дізнавалось, хто і де має право перевіряти військово-облікові документи та вручати повістки для уточнення даних.
Електронну взаємодію між реєстром призовників та інформсистемою поліції запровадили, щоб оперативно отримувати дані про порушників для їх подальшого затримання та доставлення до найближчого територіального центру комплектування або Служби безпеки України. Про це йдеться у змінах до Порядку організації та ведення військового обліку, затверджених урядом 29 жовтня. Інформація про всіх призовників, військовозобов’язаних та резервістів 18-60 років нині міститься в єдиному електронному реєстрі "Оберіг", який використовують для ведення військового обліку. А з 18 травня, з набуттям чинності оновленого законопроєкту про мобілізацію, з’явився мобільний додаток "Резерв+", де можна оновити облікові дані.
Під час проведення мобілізації військово-облікові документи можуть перевіряти на вулиці, у громадських місцях, на роботі чи за місцем проживання, розповів військовослужбовець обласного терцентру комплектування Вадим Мовіляну. З його слів, люди на перевірку реагують по-різному.
"Ми тільки зупинилися, вийшли з машини – все, людина одразу тікає, забігає в будь-який магазин чи двір. Часто питають, чого ми ходимо. Коли йдуть чоловік з жінкою, жінка агресивніше до цього ставиться. Їм не цікаво, що серед нас є хлопці з бойових частин, з інвалідністю, без ока, з пошкодженою рукою".
Згідно із законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", чоловіки призовного віку, 18-60 років, повинні постійно мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти їх з документом, що посвідчує особу. Для призовників військово-обліковим документом є посвідчення про приписку до призовної дільниці, для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного, для резервістів – військовий квиток. Військово-обліковий документ може бути паперовим чи електронним, зокрема у застосунку на телефоні чи у вигляді видрукованого військово-облікового документа з QR-кодом. Працівники територіальних центрів комплектування, поліції та прикордонної служби можуть його зчитувати за допомогою телефонів та планшетів з камерою, де встановлений застосунок "Резерв +". І паперовий, і електронний військово-обліковий документ є рівнозначними та мають однакову юридичну силу за наявності QR-коду, без нього його використовувати не можна.
Поліцейський Вадим Манич сказав, що під час патрулювань перевіряють чоловіків, які підлягають мобілізації або ухиляються від мобілізаційної підготовки.
"Перевіряємо документи згідно із законними повноваженнями – на підставі частини 2 статті 32 Закону України "Про Національну поліцію". Видали додаток до наших повноважень, відповідно до якого ми маємо право перевіряти військово-облікові документи".
За неявку за повісткою є відповідальність, пояснив військовослужбовець обласного терцентру комплектування.
"Передадуть поліції для розшуку, вважатимуть ухилянтом. На оновлення даних давали два місяці. Тепер за порушення військового обліку, за те, що не з’явився, передбачені 17-25,5 тисяч гривень штрафу".
Проти волі людину з вулиці до терцентру не забирають, сказав військовослужбовець Олег Спринсян.
"Є такі, які кажуть, що їм "наша" війна не потрібна. І ми, в принципі, не можемо ніяк його змусити, не маємо права. Нам сказали до людини не торкатись. От, двоє хлопців 28-30 років просто втекли. Побігли, як діти. Бруду на ТЦК ллють стільки, а у нас понад 90 % людей, які пройшли війну, які мають статус учасника бойових дій, воювали й мають бойові нагороди".
Як реагують на патруль кропивничани
Зі слів військовозобов’язаного Сергія Соколова, у жовтні його зупиняли чи не щодня.
"Є адекватні хлопці, а є борзі. Але здебільшого по-людськи наче".
Медичну комісію, сказав, пройшов, тому мобілізувати його можуть у будь-який час.
Кропивничанин Павло при перевірці військово-облікових документів мав повістку і саме йшов до лікаря.
"Ніхто мене не повезе нікуди. Є 560-та постанова Кабінету міністрів, є Женевська конвенція прав людини, яку Україна підтвердила. Якщо мене загребуть, це буде скандал. Я був у кардіодиспансері, йду до сімейного лікаря".
До терцентру з повісткою прийде після лікування, сказав Павло.
"Візьму всі висновки у лікаря, ще 30 днів буду лікуватися, після піду туди. Буду там теж проводити фото- і відео фіксацію, включу маячок з геолокацією. Бо якщо зі мною щось трапиться, це буде порушенням всіх правових норм".
Якщо його мобілізують, він мало чим згодиться у війську, вважає чоловік.
"Який із сантехніка стоматолог, такий з мене буде військовий. Держава має щось давати людині, а людина державі. Я даю державі податки".
Роз’яснення юристки щодо ведення військового обліку, прав учасників патрулювання та військовозобов’язаних
Відмова від отримання повістки не є адміністративним правопорушенням, сказала юристка Євгенія Захарченко. Її мають зафіксувати відповідним актом та передати начальнику ТЦК.
"На підставі цього він виносить постанову. І от якщо відносно людини винесли таку постанову, і якщо її не виконано, тоді керівник ТЦК направляє лист з відповідною інформацією в поліцію, щоб цю людину затримали. Тоді її можуть доставити в ТЦК".
Також, зі слів юристки, поліцейські можуть затримати людину, якщо вони встановлять порушення нею військового обліку або виявлять різницю між військово-обліковими документами, які вона має, та військово-обліковими документами в реєстрі "Оберіг".
Повноваження працівників терцентру при виконанні мобілізаційних завдань визначені постановою Кабінету міністрів №560, сказала Євгенія Захарченко. Вони мають право зупиняти чоловіків, вимагати від них військово-обліковий або документ, що посвідчує особу.
"Прописана процедура: керівник ТЦК видає наказ, на підставі наказу видають посвідчення уповноваженим представникам ТЦК проводити в групах оповіщення громадян чоловічої статі від 18 до 60 років, вручати повістки, а також надає повноваження керівнику ТЦК направляти заяви до поліції для того, щоб в адміністративному порядку затримували порушників, які порушили військовий облік і відповідальність за яке передбачена статтею 210, 210-1Це про порушення військовозобов’язаними чи призовниками законодавства про військовий облік і військову службу. Зокрема, неявка до терцентру без поважних причин або несвоєчасне подання інформації щодо облікових даних передбачає відповідальність у вигляді 17-25,5 тисяч гривень штрафу для громадян і 34-59,5 тисяч для посадових осіб. адмінкодексу".
Зауважила юристка й щодо некоректного формулювання одного з пунктів постанови.
"Незрозуміло прописано в 57 пункті цієї постанови – що людину доставляють, щоб пройти військо-лікарську комісію (ВЛК), уточнити дані, усунути розбіжності у військово-облікових документах. Річ у тому, що примусово пройти ВЛК неможливо, примусово уточнити дані неможливо. Ця неконкретність і вихід за межі є порушенням – і Конституції, і Закону "Про національну поліцію", і кодексу "Про адміністративні правопорушення". В нас одне не стикується з іншим, громадяни це бачать і не хочуть туди добровільно йти, а працівники ТЦК й поліції, керуючись цією постановою, порушують права громадян на те, щоб бути не притягнутим до відповідальності за те, чого ти не скоював".
Затримання в разі відмови від отримання повістки є порушенням Конституції України, у статті 91 якої йдеться про те, що лише закони України встановлюють права та обов’язки громадян, сказала Євгенія Захарченко.