Сморід, таргани, миші: кропивничанка протягом 40 років збирає сміття у квартирі. Що робити сусідам?

Ексклюзивно

Мешканка багатоповерхівки на вулиці Юрія Коваленка в Кропивницькому протягом 40 років носить непотріб зі смітників у квартиру. Постійний сморід дошкуляє мешканцям будинку.

Про це Суспільному розповіла сусідка жінки Наталія Лукіна.

"Запах, мухи, миші, криси: оце все тому, що там смітник настільки, двері як відчиняє, воно сюди вивалюється. Вона постійно несе сміття, без сміття сюди не приходить".

Крім квартири, сміття приносить під балкони. Нині непотріб прибрали, розповідає представниця правління об’єднання співвласників будинку Наталія Іванова. Каже, пенсіонерка у квартирі живе сама. На момент знімання вдома жінки не було.

"Я 33 роки била тривогу, що така є мешканка, що зносить лахміття. Ніхто мене не чув, приватна власність. Я вважаю, компетентні служби повинні її забрати, можливо до якогось пансіонату".

У 2018 році мешканці будинку разом з учасниками громадської організації "Дім милосердя" повністю вивезли сміття з квартири жінки — всього 14 вантажівок.

"Давали їй шанс щось змінити", – пояснив керівник громадської організації "Дім милосердя" Володимир Лебедєв.

У 2018 році з квартири на вулиці Юрія Коваленка вивезли 14 вантажівок сміття. Володимир Лєбєдєв

Зі слів Володимира, нині квартира знову завалена сміттям. Через це жінка не може туди зайти та живе на вулиці біля недобудов.

"Вона знову почала зносити сміття, в неї знову немає доступу до своєї квартири й люди зателефонували, що людина живе в них під балконом".

Володимир розповів, з-під балконів жінку попросили піти мешканці. Їй 83 роки. Він пропонував житло у безплатному притулку, та вона не прийшла. Востаннє це було місяць тому.

"Немає у нас механізму, як допомогти", – говорить Володимир.

Вплинути на те, як жінка живе у власному помешканні, не можуть, сказав начальник інспекції з благоустрою міста Олександр Брюховецький.

"У домоволодіння приватне ми не можемо зайти. Важелів впливу у нас практично немає. Якщо на прилеглій території до будинку вона буде складати непотріб, дійсно, за це ми можемо скласти на неї адміністративний протокол. Потім передати на адмінкомісію, і якщо адмінкомісія визнає, що це порушення є, її оштрафують. Штрафи — від 340 до 1360 гривень".

Юристка Євгенія Захарченко пояснила, механізм, аби допомогти жінці та її сусідам є. Потрібно звертатись в лікарню.

"Право власності ж не тільки дає права, а й обов’язки. Сусіди, які не можуть проживати, тому що вона порушує санітарно-гігієнічні норми, мають на це реагувати".

Звернутись із письмовою заявою потрібно до лікаря-психіатра. Це можуть зробити сусіди, керівник ЖЕО, орган опіки та піклування. Процедура наступна: потрібно зібрати інформацію — письмові свідчення, підтвердження того, що людина своїми діями вчиняє собі небезпеку (якщо людина ночує на вулиці, вона перебуває в небезпеці) або становить небезпеку для оточення. Лікар має право самостійно провести примусовий огляд людини без її усвідомленої згоди й вирішити, чи потребує вона госпіталізації, амбулаторної допомоги. Якщо в нього є сумніви, лікар звертається до суду. Звернення безплатне, до нього долучається висновок психіатра.

Примусово госпіталізувати можуть у двох випадках, розповів Суспільному лікар-психіатр Андрій Бахілов: якщо людина несе небезпеку для себе або для оточення.

"Якщо в неї немає близьких родичів, то цим повинні займатись соціальні служби, ОСББ — керівник може сформувати лист, зібрати підписи мешканців будинку на ім’я головного лікаря психіатричної лікарні й відправити цей лист".

Зі слів представниці правління ОСББ Наталії Іванової, у 2018 році суд визнав пенсіонерку дієздатною і що в її діях немає правопорушення.