"Великий терор". У Кропивницькому вшанували пам'ять жертв політичних репресій

У Кропивницькому вшанували пам'ять жертв політичних репресій. Містяни зібрались біля пам’ятного знаку "Борцям за волю України – жертвам політичних репресій". Вони поклали квіти та запалили лампадки. Пам’ять про жертв репресованих, убитих та закатованих тоталітарною владою вшанували хвилиною мовчання. Архієпископ Кропивницький і Голованівський Марк відслужив панахиду.

Про це з місця події повідомила кореспондентка Суспільного Антоніна Крейтор.

Голова Кіровоградського обласного товариства політичних в'язнів та репресованих Віктор Полтавець розповів Суспільному, що в 1937-1938 роках радянська влада переслідувала державних та інтелектуальних лідерів України, репресувала українське селянство, творчу еліту й духовенство, а також тих, хто служив комуністичній партії.

Начальник Кіровоградського обласного управління комунікацій з громадськістю Віталій Останній, сказав Суспільному, точна кількість жертв політрепресованих протягом 1937-1938 років українців невідома.

Дерева у сквері біля пам’ятника пов’язали білими рушниками.

"Білі рушники на деревах – це символ тих невинних душ, які були закатовані й замордовані за свої проукраїнські, національні, патріотичні погляди, – розповів Віталій Останній. – На жаль, ця трагічна сторінка українського народу не завершена. Цей геноцид і винищення українства, денацифікація українства продовжується в російській політиці й сьогодні".
Пам'ятник жертвам політичних репресій у Кропивницькому. 19 травня 2024 року. Суспільне Кропивницький

Що відомо про День пам'яті жертв політичних репресій

Це щорічний національний пам'ятний день в Україні, який відзначають, відповідно до президентського указу від 21 травня 2007 року. За інформацією, опублікованою на сайті Українського інституту національної пам'яті, кількість жертв політичних репресій в Україні досі неможливо підрахувати. Десятки тисяч людей розстріляли, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування. Радянська влада намагалася приховати сліди своїх злочинів. Місця поховань ставали режимними об’єктами комітету державної безпеки, місцевість розрівнювали бульдозерами, доступ до відповідних архівів був заборонений.

"Великий терор" – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 роках з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. За період "Великого терору" на території УРСР засудили 198918 людей, з яких майже дві третини – до розстрілу. Інших відправили до в`язниць та виправно-трудових таборів.

Одним з символів тих подій став Биківнянський ліс під Києвом. Це найбільше в Україні місце масових поховань жертв комуністичних політичних репресій. За різними даними — від 15 до понад 100 тисяч людей, закатованих під час допитів або розстріляних у позасудовому порядку органами НКВД в Києві.

Як свідчать архівні документи, Биківнянський ліс як об’єкт "спеціального призначення" – місце таємних поховань, використовувався органами НКВД УРСР протягом 1937-1941 років.