Замість Лисої гори Биківнянський ліс – у Києві представили проєкт створення Національного меморіального кладовища

. Фото: Вікіпедія

Національне військове меморіальне кладовище для вшанування загиблих захисників можуть створити на виїзді з Києва у Биківнянському лісі на Броварському шосе. Там розташований Національний історико-меморіальний заповідник "Биківнянські могили".

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

Проєкт нового меморіального комплексу представили в Медіацентрі Укрінформ, де зібралися представники родин загиблих захисників, Міністерства культури, Міністерства у справах ветеранів, Українського інституту національної пам’яті і Київської міської державної адміністрації.

Наразі вже є спільне бачення відомств про вилучення частини земельних ділянок із постійного користування заповідника "Биківнянські могили" й Дарницького лісопаркового господарства для облаштування на цих територіях меморіального кладовища.

Національний заповідник "Биківнянські могили" є найбільшим в Україні місцем поховання жертв сталінських репресій. За словами очільника Мінкульту Олександра Ткаченка, доречно поруч облаштувати кладовище для вшанування військових, що загинули внаслідок агресії Росії.

Ділянка поблизу "Биківнянських могил" — найкоротший та оптимальний шлях для того, щоб швидше почати роботи з побудови Національного меморіального військового кладовища. На цьому наголосив під час пресконференції в Медіацентрі Україна — Укрінформ перший заступник Міністра у справах ветеранів Олександр Порхун. Він зазначив, що земельна ділянка для створення військового кладовища на в'їзді до Києва становитиме близько 90 гектарів.

Згідно з попереднім планом, перша секція для поховання відкриється у жовтні-листопаді 2023 року.

Національне військове меморіальне кладовище передбачає цілий комплекс споруд та площ. Це, зокрема, саме військове кладовище, ритуальна будівля та інші споруди для організації почесних поховань, а також музейний комплекс.

Для затвердження Концепції та архітектурного рішення меморіального комплексу проведуть архітектурний конкурс. У майбутньому комплекс має стати місцем почесних поховань на державному рівні загиблих Захисників та Захисниць, місцем офіційних заходів на вшанування полеглих героїв, місцем збереження й висвітлення наукової інформації про російсько-українську війну та інші події боротьби за незалежність України, зазначили в Мінкульті.

Що відомо про ініціативу створення Національного військового кладовища в Києві

На виконання доручення прем'єра Дениса Шмигаля 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі "Лиса Гора". Ініціатором створення Національного військового меморіального кладовища було Міністерство у справах ветеранів України. 31 травня 2022 року ця ідея була схвалена депутатами Верховної Ради.

Екологи та активісти були проти розташування меморіалу на Лисій горі. Тогоріч у листопаді на сайті Київради було зареєстровано петицію проти створення військового кладовища на "Лисій Горі". Автор петиції Павло Рациборський зауважує, що урочище "Лиса Гора" є пам’яткою архітектури і належить до об'єктів природно-заповідного фонду. Київрада цю петицію не підтримала. Пізніше у січні перший заступник голови КМДА Микола Поворозник повідомив, що у Києві тривають дискусії щодо місця облаштування Національного військового кладовища.

У січні Прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив кільком міністрам і столичним посадовцям знайти нове місце для створення в Києві національного військового кладовища замість Лисої гори.

Читайте також

Адвокати Романа Ратушного виграли суд у справі проти забудови Протасового Яру в Києві