"Для українців це один з символів затишку й добробуту". Кропивничанка про мальви й те, як їх вирощувати

Ексклюзивно
Мальви зазвичай квітнуть з середини червня до вересня. Facebook/Galina Surzhok Kolosovska

Мальва століттями прикрашає українське подвір’я. Мальви не такі прості в догляді, як півонії, проте здатні квітнути майже все літо — з середини червня і до вересня.

Про це Суспільному розповіла кропивницька квітникарка Галина Суржок.

За словами жінки, різні види мальв можна зустріти по всій планеті, у тому числі й у дикій природі. До прикладу, лісова мальва має лікувальні властивості. У дворах садять садову мальву – шток-троянду.

"Мальвою прикрашали будинки ще наші пращури. Ця квітка особливо поширена в Україні й має особливе значення для українців. Для нас це символ затишку й добробуту. Краще мальву висаджувати попід будинком чи парканом, тому що вона занадто висока. Коли вона росте на задньому плані, її високий стовбур і яскраві суцвіття задають фон у квітнику. При цьому її стебла бажано підв'язувати, тому що мальва літом від своєї ваги часто падає".
Мальви потрібно підв'язувати. Facebook/Galina Surzhok Kolosovska

Стебла шток-троянди можуть досягати двох з половиною метрів заввишки. Але найбільш поширені від півтора до двох метрів. Загалом мальви бувають однорічні, дворічні й багаторічні. Лісова мальва однорічна. Садова — дворічник або багаторічник.

"Це означає, що коли ми сіємо насіння, мальва зацвітає лише на другий рік. Якщо посіяти весною, то за літо виросте гарний кущ, але квіткову стрілку вона не викине. Вона це зробить на наступний рік. І це буде рясне й гарне квітування, якщо вона ростиме на сонці", — розповіла кропивничанка.
Мальви зазвичай виростають на півтора-два метри заввишки. Facebook/Galina Surzhok Kolosovska

Махрова і проста мальви. Facebook/Galina Surzhok Kolosovska

Окрім сонця, мальва також любить суглинок (землю з домішками глини), підживлення (будь-яке добриво для квітучих рослин) і полив. Але тут також є особливості. Перезволоження вона не терпить. І через це їй краще рости на підвищенні, а не в низині, де може застоюватися вода. Також мальві не подобається, коли її пересаджують.

"Тому її бажано зразу сіяти на те місце, де вона має рости, тому що вона має стрижневий корінь — схожий, як у хрону. І як би ми не намагалися викопати її, не пошкодивши корінь, у нас цього не вийде. І через це мала імовірність того, що потім рослина приживеться".
Мальви не люблять, коли їх пересаджують. Facebook/Galina Surzhok Kolosovska

Насіння можна посіяти у травні й червні. Але сама кропивничанка сіяла й у серпні, і мальва все одно потім проростала. Тільки тоді треба враховувати, що в цей час може пересихати земля.

"Тому варто, якщо ви посіяли мальву, її полити й прикрити чимось (наприклад, плівкою), щоб не випаровувалась волога. А потім підпушувати сходи, щоб був доступ повітря до кореневої системи. Так буде швидше росте й розвиватися".
Мальва любить сонце і полив, але важливо, щоб води не було надмірно. Facebook/Galina Surzhok Kolosovska

Якщо усе-таки ви надали перевагу розсадному способу, то треба використовувати торф’яні чи інші стаканчики для розсади. Тоді менша ймовірність травмування корінчика при пересадці. Таку розсаду починають вирощувати в січні-лютому, і тоді цього року мальва може ще й зацвісти, розповіла Галина Суржок.

"Мальва зав'язує насіння, яке також, як і деревоподібна півонія, не зберігає материнських ознак. Тобто якщо ви зібрали насіння, скажімо, із рожевої мальви, то це не факт, що вона виросте рожева. Це завжди сюрприз".
Насіння мальви не зберігає материнських ознак. Facebook/Galina Surzhok Kolosovska

На відміну від півонії, мальва піддається і шкідникам, і хворобам. З хвороб найбільш поширені іржа й борошниста роса. Зі шкідників мальву особливо люблять слимаки. Також можуть вражати попелиця й садова білокрилка. Проти них можна застосовувати різні сучасні препарати. Але потрібно починати боротися на початку захворювання, бо потім робити це складно. До прикладу, іржа з’являється уже зараз, у квітні.

Мальву потрібно захищати від хвороб і шкідників. На фотографії приклад здорової рослини. Facebook/Galina Surzhok Kolosovska

Коли восени мальва відцвітає, її зрізають, залишаючи лише саму розетку. На зиму мальву нічим не вкривають, щоб не попріла. Зазвичай ця квітка зимує добре.

"Мальва вибагливіша, ніж, наприклад, півонії, — розповіла Галина Суржок. — Якщо про них можна особливо не думати, то мальвою треба більше перейматися, щоб побачити її у всій красі. Зате її не дуже люблять мисливці за рослинами з чужого квітника. Тому що її і зламати, і викорчувати важко. Звичайно, пошкодити красу можуть, але відірвати стебло точно не вийде. Через це мальву можна й садити на вулиці. Потім вона пишно квітне все літо".