"Переважно це діти старшого віку". На Кіровоградщині понад 700 дітей чекають батьків

Ілюстративне. Дитячий будинок сімейного типу. Уніан

У Кіровоградській області 719 дітей перебувають на обліку в службах у справах дітей. Переважна більшість, це діти старшого шкільного віку. 22 березня уряд ухвалив зміни до нормативно-правової бази, які допоможуть дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, менше чекати на свої нові родини.

Про це Суспільному розповіла керівниця служби у справах дітей обласної адміністрації Наталія Чернявська.

Що зміниться?

  • Родина, яка перебуває в процесі усиновлення дитини, зможе забрати дитину до себе раніше, ніж буде винесене рішення суду.
  • Зменшили термін отримання довідки про проходження курсу навчання із десяти робочих днів до п'яти. Термін дії цієї довідки про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, збільшується до 24 місяців, замість 12 місяців як було раніше.
  • Усім кандидатам, які перебувають на обліку в службі у справах дітей, одночасно надходитиме запрошення на прийом для ознайомлення з інформацією про дитину, щойно дитина буде взята на облік, дітей, які можуть бути усиновлені. Це пришвидшить проходження дитиною черги кандидатів.

Опіка або піклування

  • Оформити опіку або піклування над дитиною, якщо другий з подружжя перебуває на військовій службі, стане простіше. Згідно з правилами, подавати висновок про стан здоров’я повинні обидва з подружжя, а не тільки людина, яка бере дитину під опіку. Відтепер той, хто служить, зможе подати такий висновок протягом 15 календарних днів після повернення.
  • Оформити опіку або піклування над дитиною як і раніше, зможуть хрещені батьки. Але додається вимога, що людина мала бути хрещеною мамою або татом до моменту, коли дитина набуває статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.

Скільки у Кіровоградській області на обліку кандидатів в усиновлювачі?

На 1 квітня 2024 року у Кіровоградській області на обліку в службах у справах дітей перебувають 43 подружні пари, які виявили бажання усиновити дитину. Дитину до одного року хочуть усиновити три пари, до трьох років — 10, до п'яти — 13 пар, до 10 років – 16 пар, від 10 до 18 років – одна подружня пара.

Для порівняння на 1 січня 2023 року — на обліку кандидатів в усиновлювачі перебували 26 подружніх пар.

Скільки дітей, яких можна усиновити, який їх вік

На обліку в службах у справах дітей перебувають 719 дітей. З них 43 дитини до п'яти років, від шести до 10 років — 130 дітей, від 10 і до 18 років – 546.

Із загальної кількості дітей, які можуть бути усиновлені виховуються у сімейних формах — 611 дітей.

На новонароджених дітей є черга кандидатів-усиновлювачів?

Окремої черги на немовлят не існує. Натомість існує загальна черга кандидатів в усиновлювачі, згідно з їх постановки на відповідний облік. Існує черга на місцевому рівні, це в службах у справах дітей міських рад та районних військових адміністрацій. Селищні та сільські ради не здійснюють ведення обліку кандидатів в усиновлювачі та не мають повноважень щодо обліку дітей, які можуть бути усиновлені.

З якого віку можна взяти у сім’ю немовлят?

Дитина може бути усиновлена після досягнення нею двомісячного віку, а забрати усиновлену дитину в родину можна після того, як кандидати в усиновлювачі отримали позитивний висновок про доцільність усиновлення дитини і після подання документів до суду.

Які вимоги до кандидатів на усиновлення і куди звертатися?

Громадяни України, які бажають усиновити дитину, мають право отримати консультацію щодо процедури усиновлення дитини шляхом подання відповідної заяви для прийому безпосередньо до служби у справах дітей за місцем свого проживання, у тому числі в онлайн-режимі або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Під час консультації заявникам буде роз’яснена процедура усиновлення, правові наслідки як для дитини, так і для усиновлювача, права й обов’язки усиновлювачів, порядок здійснення нагляду за умовами проживання і виховання усиновленої дитини.

Основні вимоги до кандидатів в усиновлювачі:

  • Сім'я або одинока особа повинна мати дохід, сума сукупного доходу на кожного члена сім’ї з урахуванням дітей, повинна відповідати прожитковому мінімуму на кожного члена сім’ї, враховуючи рідних неповнолітніх дітей та майбутніх усиновлених.
  • Відсутність судимості.
  • Родина повинна мати право власності або користування житлом, у якому можливо облаштувати місце для занять і окреме спальне місце для дитини.
  • Обов'язковим є успішне проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, отримання відповідної довідки. Родичі дитини такий курс навчання можуть не проходити.

Скільки дітей усиновили чи оформили опіку у 2023 році?

Протягом 2023 року загалом до сімейних форм виховання влаштували 469 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них усиновили 38 дітей, передали під опіку, піклування — 317 дітей, влаштували до прийомних сімей або дитячих будинків сімейного типу 94 дитини. Повернули батькам на виховання 20 дітей.