Медикам олександрійської лікарні на Кіровоградщині затримують зарплату. Яка причина

Центральна міська лікарня в Олександрії. Фото: Facebook/Сергій Кузьменко

У місті Олександрія Кіровоградської області медикам невчасно виплачують заробітну плату. Йдеться про міську лікарню, до якої в процесі реформування приєднали районну. У договорах, які мають з НСЗУ, не вистачає грошей на всіх лікарів.

Це було одним з питань, які обговорювали на нараді з міністром охорони здоров’я України Віктором Ляшком, який відвідав Кропивницький. Про зарплатні борги розповіла начальниця управління охорони здоров’я Олександрійської міськради Тамара Сакара.

Як в Україні фінансують місцеві лікарні

В Україні гроші на лікарні йдуть і з державного, і з місцевого бюджетів. Громада платить за утримання закладу й комунальні послуги. Держава фінансує зарплати. Але для цього треба укласти договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Тоді служба купує медичні послуги в лікарні, і частина її платні за це і йде на зарплату лікарям.

Чому об'єднали лікарні в Олександрії та яка причина боргів

Районну й міську лікарні в Олександрії почали об’єднувати у 2021 році. Доти це були два базові заклади, які окремо працювали для району й міста. Коли створили Олександрійську міську громаду у 2020 році, виникла проблема з фінансуванням районної лікарні. Її упродовж 2021 року утримувало місто. Потім не змогло цього робити, пояснюючи тим, що бюджет громади дотаційний й не може виділяти гроші одночасно на два заклади одного профілю.

Реформування затягнулося через повномасштабну війну й завершилося у 2023 році. У його процесі скоротили понад 200 людей, щоб вкластися в пакети, які фінансує НСЗУ, розповіла Тамара Сакара. Водночас восени 2023 року виникли зарплатні борги.

"Вони (НСЗУ — ред.) знехтували законодавством — господарським кодексом. Оскільки підприємство "районна лікарня" перебувало в статусі ліквідації, вони повинні були забезпечити повний розрахунок з підприємством, яке ліквідовується. На жаль, відповідь була така, що нас шокувала. Вони перенесли весь тягар на міську лікарню, яка їх прийняла. Ми не побачили розрахунків навіть за вересень і жовтень, тоді як було збільшення по окремих пакетах, зокрема, інсультному".

У 2023 році борги перед лікарями погасили коштом громади. Олександрійський міський голова Сергій Кузьменко тоді сказав, що "допоможуть закрити заборгованість із заробітної плати, яка є у працівників колишньої районної лікарні".

На 2024 рік грошей також не вистачає, сказала Тамара Сакара.

"На жаль, в статистику НСЗУ увійшло не все, що було за адресою районної лікарні. При укладанні пакетів на 2024 рік договір збільшився лише на два мільйони, хоч районна лікарня вносила всі дані".

Що пообіцяв міністр

Віктор Ляшко уточнив прізвище спеціаліста НСЗУ, який курує громаду.

"По поверненню це питання буде вирішене", — сказав міністр під час зустрічі.