Десять місяців в одиночній камері. Захисник Маріуполя з Кіровоградщини повернувся з полону

Ексклюзивно

Військовий із села Аджамка Кропивницького району Кіровоградської області Євген Холодний десять місяців з майже двох років російського полону був в одиночній камері за температури п’ять градусів тепла. Він обороняв Маріуполь, де й потрапив у полон. В Україну бійця повернули під час обміну 31 січня.

Сестра військового Юлія Мельніченко розповіла Суспільному, що під час зустрічі у шпиталі впізнала брата не одразу.

"Він йшов від нас метрів за 50. З куратором чи психологом. То ми його не впізнали. Коли вже ближче став підходити, то впізнали по голосу. Зараз ось батько їздив, то вже йому краще. Трохи випрямився. Повеселішав".
Сестра звільненого з полону Євгена Холодного Юлія Мельніченко. Фото: Суспільне Кропивницький

Зі слів 73-річного батька бійця Миколи Холодого, син – військовий 56-ої бригади. У полоні був рік і дев’ять місяців. Його, разом з іншими 206 українцями, обміняли 31 січня. З донькою, сказав, вже навідали Євгена у шпиталі, де він проходить реабілітацію.

"Вони (емоції – ред.) зашкалюють. Був в одному стані, коли пішов, а прийшов такий що... І контузії, і зір щось присів".

Батько звільненого з полону Євгена Холодного Микола Холодний. Фото: Суспільне Кропивницький

Євген Холодний брав участь у бойових діях на сході України з 2019 року. Під час повномасштабного вторгнення обороняв Маріуполь, розповіла Юлія Мельніченко.

"До 14 квітня (2022 року – ред.) там були бої. І вуличні бої. Потім вони перемістилися на комбінат. Він телефонував раз на три дні, раз на п’ять днів. Останній зв’язок був 10 квітня. Він завжди казав, що все добре, він нас нічим не засмучував".
Євген Холодний до полону. Фото Юлії Мельніченко

Зі слів сестри, боєць потрапив у полон з металургійного комбінату Ілліча 19 квітня 2022 року. Дізналась про це з відео російської пропаганди. Підтвердження про полон від Червоного Хреста отримали за рік.

"Він десять місяців був в ізоляції, де температура була плюс п’ять цілодобово. Каже, думав, що там у стінах залитий фреон. І тому тримається весь час одна й та ж температура, як у холодильнику. По 16 годин бігав, присідав, стрибав. Каже, вчив вірші, щоб якось тренувати пам'ять".
Євген Холодний під час полону. Фото Юлії Мельніченко

Поки брат був у полоні, збирала документи, щоб зафіксувати воєнні злочини російської армії.

"Я хочу, щоб за те, що вони зробили, хтось відповів. За бездіяльність Червоного Хреста, ООН, яке надало нам відповіді, що він взятий у полон у Маріуполі на території Російської Федерації".
Євген Холодний під час обміну. Фото Юлії Мельніченко

За словами Юлії, брат буде на реабілітації три тижні. Плани на майбутнє поки не обговорювали. Нині, сказала, найважливіше – відновитися після полону.