У Солобковецькій сільській територіальній громаді Хмельниччини відкрили новий центр позашкілля. У ньому працюватимуть дитяча музична школа та гуртки спортивно-туристичного, художньо-естетичного, національно-патріотичного і науково-дослідницького напрямків. Також тут буде молодіжно-ветеранський простір.
Позашкільний заклад розрахований на 200 дітей, про це Українському радіо Хмельницького розповів Солобковецький селищний голова Сергій Когут
Чому постало питання необхідності будівництва окремого центру позашкільної освіти?
Ідея його створення виникла одразу після створення нашої громади. Річ у тому, що діти в нас займалися в приміщенні сільської ради. Для того, щоб після уроків потрапити на заняття, їм доводилося по трасі йти десь близько 2 км, це звичайно створювало проблеми й для дітей, і для батьків. А у нас прямо на шкільному подвір'ї Солобковецької середньої школи знаходилося ще одне приміщення — напівзруйнована стара школа. Тож виникла така ідея, щоб реконструювати це приміщення і дати йому нове життя.
Як залучали кошти?
Ми взяли участь у розіграші гранту в рамках програми Державного фонду регіонального розвитку, пізніше це стала програма Великого будівництва. Кошторисна вартість цього приміщення 15 млн, але ми вклалися в 12 млн. З них отримали 10 млн з Державного фонду регіонального розвитку і близько 2 млн. Це кошти місцевого бюджету та кошти небайдужих підприємців, які допомагали нам вже закінчувати будівництво.
От здавалося б, такі старі школи є у багатьох сільських громадах, десь вони вже і вщент зруйновані, а от ви врятували та відбудували. То якою вийшла нова будова?
Наша стара школа може трошки особлива, вона має велике значення для нашої громади. Тому що тут у 1937 році в нас в селі був великий релігійний комплекс, який складався з костьолу і з церкви. Після того, як їх розібрали в 37-му році, оцей камінь використали на будівництво школи й лікарні. Коли ми робили реконструкцію, то на багатьох каменях побачили ще церковні написи, були елементи фарби. Тож ми не могли стару школу так просто зруйнувати. Ми все залишили, нічого не викинули, щоправда, нам прийшлося розібрати це приміщення майже повністю, тому що там дерев'яне міжповерхове перекриття було. В результаті вийшов гарний центр позашкільної освіти площею близько 940 кв. м. Тут є музична школа, буде розміщений молодіжно-ветеранський простір, буде тренажерний зал з силовими тренажерами, з тренажерами для реабілітації… Але це все ще нам треба доробити. Це двоповерхове приміщення, повністю обладнане під інклюзію. У нас на фасадній стороні обидва входи обладнані підіймачами, для того, щоб колясочники могли потрапити в приміщення. Є підіймач з першого поверху на другий. Тобто, все приміщення доступне для людей з інвалідністю.
Скільки дітей зможуть тут займатися одночасно?
Близько 200 дітей. А всього в громаді зараз 320 учнів.
А скільки в громаді шкіл і чи повністю сформовані педагогічні колективи?
В нас залишилося дві школи — в Солобківцях і гімназія в Стріхівцях. Ми повністю забезпечені шкільними автобусами. Є укриття. На жаль, сьогодні є труднощі з педагогами, тому що от, директор музичної школи, сьогодні воює, він встав в ряди ЗСУ, його обов'язки виконує молодий директор на період його відсутності. Нам не вистачає викладача баяна, гітариста. Але я думаю, ми їх знайдемо. Хочу сказати, що за весь період ковіду і війни ми практично не зупинялись. У нас майже не було дистанційного навчання, тож ми працюємо!
Авторка: Алла Коломея
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.