У чотирьох навчальних закладах Хмельницької громади завершують будівництво нових протирадіаційних укриттів. Їх почали будувати "з нуля" наприкінці минулого року. Про це розповів Суспільному заступник Хмельницького міського голови Михайло Кривак. Запрацюють укриття, каже, на початку цього навчального року. Загалом в громаді зараз зводять вісім нових сховищ для шкіл та садочків.
Нове укриття для гімназії показав виконроб компанії підрядника, яка будує об’єкт, Вадим Мазур. Каже, укриття протирадіаційне. Його почали будувати заново в кінці минулого року.
"Матеріал – це бетон, утеплений пінополістиролом і обсипаний землею. У сховищі передбачена вентиляційна камера, де будуть стояти вентиляційні установки, які будуть фільтрувати повітря", — розповів Вадим Мазур.
Зараз роботи виконані на 70 %. До вересня планують завершити.
"Основні роботи будуть виконані, тобто, внутрішні та зовнішні оздоблювальні роботи. Зворотна засипка".
Директорка гімназії №19 Наталія Воронецька розповіла: потреба в новому укритті була, бо школярі ходили у три різних найпростіших. Зокрема, користувалися облаштованим у підземному переході.
"Їдальня – напівпідвальне приміщення та орендуємо напівпідвальне приміщення в дитячому садочку для старшої ланки, орендували для 9-х класів. Доводилося бігти в три точки", — розповіла Наталія Воронецька.
Нове зведене сховище, яке має запрацювати з вересня, розраховане на 350 дітей. Воно зможе вмістити більшість учнів.
"В укритті є великі зали для молодшої та середньої ланки".
Будівництво ведеться й на одному з п’яти нових протирадіаційних укриттів подвійного призначення для закладів освіти у Хмельницькій громаді. Роботи координує Департамент освіти та науки Хмельницької міської ради, розповіла виконуюча обов’язки директора департаменту освіти Ольга Кшановська.
"Два садочки й три школи. Дві школи знаходяться на території міста Хмельницького, одна школа — за межами міста, тобто, в межах нашої громади".
За її словами, на зведення укриттів цього і минулого року кошти взяли з міського і державного бюджетів.
"Ми освоїли чотири мільйони грн з державного бюджету, 10 мільйонів грн — з міського бюджету. У 2024 році, на сьогодні нам виділено понад 55 мільйонів грн на ці п'ять об’єктів, для того, щоб продовжити роботи".
Нові укриття у двох школах планують відкрити у вересні, каже Ольга Кшановська.
"Це найбільші об’єкти, які розпочалися одні з перших у 2023 році. Маємо певні труднощі, особливо це з людським ресурсом, бо певні будівельні компанії повністю змінювали бригаду будівельників, оскільки хлопці були повністю мобілізовані. Ну, і, звичайно, певний момент – погодні умови".
Загалом в громаді зараз будують 8 нових сховищ для шкіл та садочків, розповів заступник Хмельницького міського голови Михайло Кривак. Ще одне — у гімназії №30 планується. Зведення чотирьох, разом із ним, координує управління капітального будівництва.
"Це реконструкція. На тому місці, де спроєктована будівля укриття, знаходиться стара будівля. Як зноситься, робиться виїмка ґрунту і будується укриття".
Михайло Кривак каже, кошти для їх реконструкції взяли з міського бюджету.
"Три заклади, які я назвав, це ті, які зараз будуються. Це заклад дошкілля "Вогник", гімназія №31 і ліцею №6 – це десь 103 мільйони гривень".
Планують завершити на початку навчального року два: для садочка та гімназії №31. У гімназії сховище може запрацювати з вересня, каже директорка закладу Ніна Хулуб.
"З дотриманням всіх сучасних вимог і нормативів. Тут є і санвузли, є душові кабінки, кімната для приймання дітками їжі".
У школі, за словами директорки, було змішане навчання через відсутність укриття. Через це деякі батьки змінили навчальний заклад.
"А зараз, дивлячись, що будується і на завершальному етапі наше укриття, повертаються до школи, бо мають бажання, щоб дітки навчались за очною формою".
З 2 вересня, за словами Ольги Кшановської усі 52 школи та 56 садочків громади відновлять навчання.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.