Газівники Хмельниччини з січня провели технічне обслуговування внутрішніх газових мереж у 671 багатоквартирному будинку. Це роботи, за які нараховуватиметься, так званий, третій газовий платіж. В них виявили вісім з половиною тисяч випадків витоку газу. В середньому виходить п’ять витоків газу на будинок.
Про це розповів Українському радіо Хмельницького начальник відділу технічного обслуговування Хмельницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" Сергій Смолінський.
Що таке технічне обслуговування газових мереж в багатоквартирних будинках, і чи тільки ви можете його поводити?
Одразу хочу наголосити, що технічне обслуговування багатоквартирних будинків та гуртожитків – це першочергово колективна безпека мешканців, які проживають в одному під’їзді, чи будинку та мають мережі спільного користування. Крім того, це вимога законодавства України. Тому користувачі газу мають розуміти усю відповідальність та активно співпрацювати у даному напрямку. Дійсно, з початку року наша газорозподільна компанія розпочала проводити ТО (технічне обслуговування) багатоквартирних будинків та гуртожитків області. За цей період фахівці Хмельницької філії провели технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання вже у 671 багатоквартирному будинку, а це — близько 16 тисяч споживачів газу Хмельниччини. Зокрема, найбільше багатоквартирних будинків, було опрацьовано та проведено планово-попереджувальні роботи у Хмельницькому, Кам’янці-Подільському, Старокостянтинові, Дунаївцях та Славуті відповідно до затверджених та оприлюднених на офіційному сайті графіків. Дійсно, ці роботи може проводити не тільки наша газова компанія, але за цей час заяв-звернень щодо виконання цих робіт іншими структурами не надходило, як це передбачено порядком про технічне обслуговування.
А як ставляться до таких робіт мешканці будинків? Яким чином організовується співпраця?
Спочатку мешканцями будинків це сприймалося це дещо негативно. Проте, коли бачать нашу роботу, ті витоки, які ми знаходимо та усуваємо, ставлення змінюється. І на сьогодні така робота повністю налагоджена, є розуміння людей. Щодо ОСББ і управляючих компаній, тут теж є розуміння, вони допомагають нам, сповіщають мешканців, допомагають віднаходити абонентів, які відсутні на час проведення робіт. Управляючі компанії придбали ряд арматури, допоміжних вузлів, щоб ми могли швидше виконати роботи та не затримувати споживачів без газу.
Як укладається договір на технічне обслуговування?
Положенням про технічне обслуговування передбачено дві форми укладання договорів. Один колективний, це коли голова ОСББ, управляючий, або уповноважена мешканцями особа, укладає з нами договір від імені усіх мешканців. Другий варіант — це за замовчуванням. Якщо не повідомили нам про те, що уклали договір з іншим суб’єктом господарювання, за замовчуванням вони приєдналися до типового договору.
А які порушення в системі газопостачання ви виявляєте частіше?
У цих майже 700 будинках, було виявлено понад вісім з половиною тисяч витоків газу, які були усунені. В середньому, було виявлено та локалізовано близько пйяти витоків газу на кожному будинку. А ще часто знаходимо непофарбовані газопроводи, зашиті балконами, прибудовами, відсутній доступ до відключаючої арматури, відсутність футлярів через проходження зовнішньої стіни, що призводить до зношення, до корозії, і надалі до витоку газу і виходу з ладу всього обладнання.
Як дізнатися, коли в будинку буде проводитися технічне обслуговування газових мереж і що потрібно від жильців?
Розробляється графік на три роки. Він є на нашому офіційному сайті. Крім того, там же висвітлюються помісячні графіки. І за 10 днів до проведення робіт розвішуються оголошення. Приїжджає бригада. Для проведення робіт необхідно мати доступ до усіх відключаючих пристроїв газу. Аби перевірити систему на щільність, треба припинити постачання газу, створити надлишковий тиск, перевірити систему і потім відновити газопостачання. Трапляється, що не всі є у квартирах, хтось виїхав, хтось відпочиває, ми все одно проводимо роботи. Якщо система щільна, відновлюємо газопостачання, якщо є ознаки витоку в якійсь квартирі, то шукає власників за допомогою голів ОСББ, управляючих, аби перевірити систему у квартирі. Роботи проводимо в робочий час, з 08.00. Намагаємося працювати швидше, аби мешканці перебували без газу не більше п'яти годин.
Як за це платити?
Хочу одразу заспокоїти та внести ясність. Не щомісяця, а лише 1 раз на 3 або 5 років споживачі сплачуватимуть за технічне обслуговування газових мереж після виконання робіт. Це стосується багатоквартирних будинків і гуртожитків.
Внутрішньобудинкові мережі, строк експлуатації яких складає до 25 років, мають обслуговуватись 1 раз на 5 років. Якщо строк експлуатації понад 25 років – раз на 3 роки.
Авторка: Алла Коломея
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.