Перейти до основного змісту

Відбирали човни, переслідували волонтерів, приховували місця поховань — розслідування підриву Каховської ГЕС

Після підриву Каховської гідроелектростанції у червні 2023 року окупаційна влада на лівому березі Херсонської області знехтувала евакуацією цивільних. На затоплені території вчасно не прибули рятувальники. Засобів для евакуації в новосформованій місцевій службі порятунку було недостатньо. А російські військові перешкоджали роботі місцевих, які самотужки евакуювали людей з затоплених територій: забирали у них човни, погрожували та переслідували. Унаслідок таких дій загинули в рази більше людей, ніж офіційно заявляє Росія.

Про це йдеться у документальному фільмі-розслідуванні Kyiv Independent "Коли вода кричить".

Команда відділу розслідувань воєнних злочинів записала пів сотні свідчень очевидців, родичів очевидців і волонтерів, які перебували на окупованих територіях або були залученими до порятунку людей на лівобережжі Херсонщини.

У першу добу після підриву греблі, опитані журналістами свідки не чули жодних повідомлень про евакуацію з боку окупаційної влади. Човни з рятувальниками з підконтрольних Росії служб порятунку зʼявилися за кілька днів після підриву греблі.

Евакуація цивільних лягла на плечі місцевих, які самоорганізувалися та координували порятунок, зокрема, через телеграм-чат. Утім російські військові допускали їх не в усі затоплені райони, відбирали без пояснень їхні човни, погрожували й переслідували. Журналісти зафіксували випадок, коли чоловік з лівобережжя Херсонщини, який був долучений до порятунку цивільних, зник безвісти.

За дорученням так званого губернатора окупованої частини Херсонщини Володимира Сальдо, керував ліквідацією надзвичайної ситуації — росіянин, голова уряду окупованого лівобережжя Херсонщини — Андрєй Алєксєєнко. Він — колишній мер російського міста Краснодар. У 2022-му, коли частина Харківської була під російським контролем, очолював там так звану раду міністрів. Коли ЗСУ звільнили ці території, Алєксєєнко отримав посаду на Херсонщині. Після підриву греблі чиновник їздив на затоплені території і супроводжував там російських посадовців.

Місцеву службу МНС на момент підриву греблі очолював росіянин Іван Павлєнко. Генерал-майор внутрішньої служби з досвідом ліквідації надзвичайних ситуацій у Росії.

Павлєнко, окрім цього, керував регіональною системою органів, мета якої полягає в ліквідації надзвичайних ситуацій подібних до затоплення, що сталося внаслідок підриву Каховської ГЕС.

Журналісти проаналізували документи про те, як відповідні системи органів справлялися з ліквідацією надзвичайних ситуацій у 2023-му в Росії і на підконтрольних їй територіях, і яку кількість ресурсів там застосовували.

В окупованій частині Херсонської області, що у порівнянні за площею майже така ж як Іванівська область у Росії, було у вісім разів менше людей в особовому складі та у 18 разів менше «спеціальної техніки».

Внаслідок таких дій окупаційної та російської влади на лівому березі Херсонської області могло загинути в рази більше людей, ніж офіційно заявляє Росія. За рік після підриву греблі так званий губернатор окупованої частини Херсонської області Володимир Сальдо повідомляв про понад 60 загиблих.

За оцінками очевидців і волонтерів, які були залучені в процес евакуації, на лівобережжі Херсонщини могли загинути сотні людей. Низка доказів свідчить, що чиновники на окупованих територіях намагалися приховати масштаб втрат серед цивільних. З моменту затоплення медики олешківської поліклініки встигли видати шість довідок про смерть, після чого їм заборонили оформлювати подібні документи. Тіла загиблих почали забирати й вивозити за межі поліклініки.

Журналісти зафіксували пʼять випадків, за яких родичам загиблих невідомо нічого про місце їхнього поховання. За свідченнями очевидців, тіла затонулих людей ховали і могли вивозити щонайменше до пʼяти населених пунктів Херсонської області: в Олешки, Голу Пристань, Скадовськ, Генічеськ і Каланчак.

Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.

Топ дня
Вибір редакції