Прибирають наслідки обстрілів, лагодять дахи, забивають вікна. Підтримують порядок, ремонтують електромережі та усувають аварії на водопровідних, перевозять херсонців містом. Комунальники Херсона, щодня, попри постійні обстріли, виходять на вулиці міста, щоб забезпечити його життєдіяльність. Суспільне поспілкувалось з працівниками та керівниками комунальних підприємств Херсона.
У будинку Раїси Ткаченко пошкоджений дах та вікна. Російський снаряд вибухнув на подвір’ї. Долати наслідки обстрілу жінці допомагають працівники Херсонської обласної аварійно-рятувальної служби.
"Приїхали в понеділок дуже оперативно, вікна зробили нам, зашили OSB. А сьогодні приїхали й зробили нам дах. Дуже оперативно, такі молодці. Тут же не тільки ми. Там взагалі дах знесло у людей, то вони вчора працювали там, де більші були пошкодження", — розповідає Раїса.
Аварійно-рятувальна служба працює понад 20 років, говорить її начальник Максим Курчик. Та через щоденні обстріли Херсона російською армією, напрямок їх роботи змінився.
"Ми перекваліфікувалися, ще будівельний відділ у нас з'явився. Він займається ремонтом терміновим і відновленням осель, вікон, дверей після "прильотів". Ми на зараз перешили вже 74 тисячі вікон, понад 60 тисяч квадратних метрів покрівлі зроблено. Дверей більш як 1000. Матеріали ми закуповуємо. Періодично робимо такий стратегічний запас, щоб у нас три-чотири місяці наперед були матеріали будівельні", — розповідає Максим.
Чотири бригади, які забивають вибиті після обстрілів вікна, працюють і у комунальному підприємстві "Парки Херсона", розповів його керівник Андрій Тищенко.
"Балкони ми не зашиваємо, ми зашиваємо тільки вікна. Люди не проживають, ми просто консервуємо, щоб не потрапляв дощ і зараз починається опалювальний сезон, щоб у всіх було тепло в будинку. Коли я приймав підприємство, воно було практично знищене. У нас залишилось дві одиниці техніки — це два трактори й працівників десь 30. На даний час за півтора року маємо на сьогодні 53 одиниці техніки, та 240 людей у штаті", — каже Андрій.
Ольга Чупікова — майстриня-виробник комунального підприємства "Парки Херсона". жінка говорить, що середній вік більшості працівників за 55 років.
"Часто мене запитують просто люди на вулиці: "Нащо ви це робите?" Але ж ми просто підтримуємо життя в нашому місті, яке ми любимо справді. Отримана в допомогу "Паркам Херсона" реально класна техніка. Є навантажувачі, вони дуже полегшують нашу роботу. Є вантажівки й самоскиди", — розповіла вона.
Водій комунального підприємства "Херсонкомунтранссервіс" Геннадій Ламега показує аптечку, яку возить із собою у маршрутному автобусі.
"Аптечка, якби вона така, звичайна. Є ножиці, пластирі, бинти. Є серветки, бинти стерильні й вологі серветки, спиртові. Є турнікет із собою. Мало того, ми вміємо ними користуватись. Ми пройшли шестигодинний курс домедичної допомоги", — говорить Геннадій.
Аптечки, каски та бронежилети — обов'язкові засоби захисту для працівників підприємства. Геннадій працює на маршруті №17.
"Дрони скидають на нас вибухівку. Мені потрапляла двічі, а на напарника скидали три рази. Постраждалі є, якщо скло побите. Люди забігають і кричать: "Дрони зверху літають!" І ми швиденько виїжджаємо звідти. Вибору немає — людей возити треба. Люди живуть, ні світла, ні води, ні газу немає там. Треба їм їздити скуплятись теж", — говорить Геннадій.
Водій показує автобус, який потрапляв під обстріл близько шести разів. Каже, що був випадок, коли маршрутку обстрілювали три дні поспіль.
"Був скид з дрона. Всі три рази. Були пошкоджені вікна, були поранені, загинула жінка. Було пошкоджене заднє скло, бокове. Як завжди, найчастіше пошкоджень отримує лобове скло", — каже Геннадій.
Пошкоджені обстрілами автобуси ремонтують і наступного дня повертають на маршрути. Бо транспортних засобів не вистачає, розповідає тимчасова виконувачка обов'язків директорки підприємства "Херсонкомунтранссервіс" Альона Капусняк.
"Близько 13-14 автобусів на маршрутах. Близько восьми маршрутів. Охоплюємо майже всі райони: Шуменський, Житлоселище, Таврійський, Киндійка, Антонівка. Водії погоджуються, бо розуміють, що потрібно працювати, потрібно возити людей. Звісно, дуже небезпечно і бояться, але продовжують виконувати свої обов'язки. Підприємство обстрілювали неодноразово. Біли пошкоджені адмінбудівля, ремонтна зона, були вибиті вікна", — говорить Альона.
Низький тариф на послуги, знищена під час окупації матеріальна база, нестача кадрів та фінансування — ці проблеми комунальних підприємств Херсона актуальні й для міського водоканалу, говорить його директор Олексій Савченко.
" Немає жодного водоканалу в Україні, котрий був окупований, розграбований, розбомблений, а потім ще й утоплений. Ми зараз працюємо, працюємо цілодобово. У місті є централізоване водопостачання та водовідведення. Жителів Херсона з 300 тисяч залишилося 60-80 тисяч. Це дуже болюче вдарило по фінансах підприємства. Тому, що ми працюємо від реалізації обсягів води та водовідведення. І в нас наразі за відсутності абонентів критичне недофінансування", — говорить Савченко.
За його словами, спецтехнікою та матеріалами водоканалу допомагають обласна військова адміністрація та компанії-донори. Борги жителів перед підприємством — 175 мільйонів гривень.
"Великих капітальних замін мереж, як в довоєнні часи, ми не проводимо. Але стараємося виконувати роботи з поточного ремонту. Навіть замінюємо одну ділянку колектора. Майже 70% пошкоджень пов'язані зі збройною агресією РФ", — розповів Олексій.
Юрій Паньков бригадир слюсарів-ремонтників. Наразі він з колегами ліквідовують аварію в одному з мікрорайонів Херсона.
"Аварію ліквідуємо, порив. Будемо засипати ґрунтом і потім жорствою. В умовах тяжких, звісно, працюємо. Поки хлопці одні працюють, то інші спостерігають за небом, щоб не було дронів. Якщо щось таке побачимо, то уходимо", — пояснює Юрій.
Під постійними обстрілами працюють і робітники комунального підприємства "Херсонміськсвітло".
"Ми виїжджаємо, кожен раз даю і майстра з ними. Один на вежі, водій і майстер дивляться, щоб не було дронів. Тільки почули — десь дзижчить, швиденько тікати. Стало складніше працювати через дрони. Раніше була артилерія, а зараз дрони, як голуби літають", — розповідає директор підприємства. Микола Педченко.
За його словами, функції підприємства дещо змінились. Це пов'язано із щоденними обстрілами. Доводиться лагодити пошкоджені опори, лінії, усувати короткі замикання.
"З часу деокупації Херсона у місті застосовується світломаскування. Але через обстріли, коли обриваються лінії обленерго, їх коротить з нашими й загоряється світло на вулицях. Жителі дзвонять, ми розуміємо, що це страшно. Виїжджаємо в будь-який район, шукаємо це пошкодження, усуваємо і гасимо ліхтарі", — каже Микола.
Пошкодження та руйнації мереж у Херсоні зараз значні, говорить директор. Більшість із них можна буде відновити тільки після припинення бойових дій.
"До повномасштабного вторгнення було 58 світлофорних об'єктів. На сьогодні працює шість. Які ми, як тільки якась несправність через обстріли, стараємося відремонтувати. Бо вони розташовані на перехрестях, де ходить тролейбус. А з 58, мабуть, 40 — пошкоджені. Опор пошкоджено десь 200 — це точно. Б'ють по підстанціях. Б'ють, щоб ми сиділи без світла і щоб ми мали якісь проблеми", — розповів Микола Педченко.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.