Фахівці КП "Херсонміськсвітло" працюють на вулицях прифронтового міста під цілодобовими обстрілами РФ. Вони щодня ліквідовують наслідки російських атак: ремонтують пошкоджені електроопори, лінії, усувають короткі замикання.
"Коли один працює на вежі, то водій і майстер дивляться, щоб не було дронів. Стало складніше з цим. Як раніше була артилерія, то зараз дрони, як голуби", — каже директор КП "Херсонміськсвітло" Микола Педченко.
Олег Усов працює майстром на підприємстві з березня 2023 року. Розповідає, що перед початком роботи слід надягати обов’язкові засоби захисту — каску та бронежилет.
"Я забезпечую умови роботи, матеріали, виписую наряди-допуски. Забезпечую процес виробництва, безпосередньо ремонт повітряних ліній, світлофорних об'єктів — все, що в нашій компетенції. Слідкую за технікою безпеки, щоб люди були забезпечені матеріалами і засобами індивідуального захисту, а техніка щоб була у працездатному стані. Ще я виїжджаю з людьми на лінії, теж у бронежилеті. Якби було страшно, я, мабуть, тут би не працював. Мені не страшно", — сказав чоловік.
Більше 20 років водієм у КП "Херсонміськсвітло" працює Олександр.
"Постійно виїжджаємо, обстріли постійно. Ми, звичайно, виїжджаємо після них і відпрацьовуємо свої лінії. Прислухаємося, дивимося, щоб не було дронів, скидань. Буває всяке. Це важливо, тому що тут багато людей ще проживає. Не всі виїхали і не кожен збирається виїжджати", — розповів Олександр.
"Ми усуваємо пошкодження ліній електропередач після обстрілів, ремонтуємо трансформаторні підстанції, світлофорні об'єкти. Допомагаємо мешканцям у відновленні подачі живлення на багатоквартирні будинки, які не перебувають на балансі в Херсонобленерго. Функції змінилися — кожен день прильоти, кожен день пошкоджені опори, пошкоджені лінії, короткі замикання. У нас з моменту деокупації у місті та області застосовують світломаскування. Але від обстрілів буває обрив лінії обленерго, яка коротить з нашими лініями і загоряється світло. Мешканці дзвонять, ми розуміємо, що їм страшно. Ми виїжджаємо в будь-який район, шукаємо це пошкодження, усуваємо і гасимо ліхтарі", — пояснив Микола Педченко.
Під час окупації російські військові розграбували підприємство, розповів директор.
"Вигнали два нових автомобіля, дві вишки на лівий берег. Матеріальної бази не було, нічого не було. І працівників теж. З моменту деокупації ми сформували колектив працівників і завдяки нашій військовій адміністрації придбали автовишки. Ще є потреба, але на даний час ми справляємося. Є матеріальна база і ще нам допомагають фонди", — сказав він.
Пошкодження та руйнації мереж у Херсоні значні, говорить Микола Педченко. За його словами, більшість із них можна буде відновити тільки після припинення бойових дій.
"До повномасштабного вторгнення у нас було 58 світлофорних об'єктів. На сьогодні працює шість, які у разі обстрілів або несправності ми стараємося тримати робочими на перехрестях, де ходить тролейбус. А з 58, мабуть, 40 пошкоджені. Щонайменше 200 опор теж пошкоджені. Це ті, що ми демонтували і поки не ставимо, тому що на деяких вулицях якщо почнеш працювати і буде техніка, то знову буде дрон і прилетить. Б'ють по підстанціям, б'ють, щоб ми сиділи без світла і щоб ми мали якісь проблеми", — сказав керівник комунального підприємства.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у WhatsApp, Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube.