У фермерському господарстві жителя Херсонської області Андрія Стеця завершують збирати зернові. Цьогоріч під пшеницю засівали 400 гектарів полів, під ячмінь та соняшник по 250 і майже 300 – під ріпак.
У фермерському господарстві, яке очолює Андрій Стець, закінчують збір зернових та починають осінню посівну кампанію.
"Ранні зернові вже позбирали, залишився соняшник і починаємо осінню посівну. Ріпак уже закінчуємо, залишилось на день-два роботи. І чекаємо по термінах: пшениця, ячмінь, горох, і так далі. Наразі практично закінчуємо сіяти озимий ріпак — 350 гектарів вже посіяли, залишилось 70 гектарів. На одному з полів проводимо хімічну обробку гербіцидами, щоб знищити бур'яни під посів озимого ріпаку. Зібрали озимий ячмінь. Зараз препаратом відпрацювали, і по стерні прямим посівом сіємо озимий ріпак. Тільки працюємо над контурами полів, щоб ніхто не підпалив стерню. Набагато більше зберігається вологи. Десь зимою навіть трохи того снігу, і вітри — воно захищає, не так видуває", — говорить фермер.
Зараз на площі 1900 гектарів працюють шестеро механізаторів замість 14, які були залучені на роботах до повномасштабного вторгнення. Нестача людей — це лише одна з проблем у господарстві, говорить Андрій Стець.
"Після деокупації хлопці, що в нас працювали, купляли металошукачі і самі попроходили по полях. У перший рік вже третю частину своїх земель засіяли. По решті площ цього року тільки дійшли до краю всі ці поля, розмінували й так тримаємо їх під пів парами. Уже в цьому році, сезон 2024-2025, вся площа йде під посівну. Практично через рік після того, як звільнили, був знову обстріл по нашій території. Не знаю точно: чи три КАБи, чи три ракети. І в результаті цього зруйновані всі склади. Сім складів у нас було, техніка погоріла вся, той врожай соняшника, що зібрали, — згоріло десь 600 тонн соняшника", — сказав він.
Після того обстрілу, каже чоловік, він навіть не знав, що робити.
"Дякуємо благодійному фонду "Жнива перемоги" за їхню допомогу, бо вони надали нам у той же рік, через два тижні, трактор із сівалкою, щоб восени досіятись. Весною також вони дали трактор із посівним комплексом на п'ять господарств", — розповів фермер.
Нестача коштів на добрива та аномальна спека негативно вплинули на цьогорічний врожай, говорить аграрій.
"До 60 градусів доходило спокійно, якщо не більше. І, по-друге, два з половиною місяці взагалі опадів не було. Урожай набагато нижчий. Якщо брати, як зазвичай береться, за п'ять років, то у нас до повномасштабного вторгнення в середньому у господарстві було 46-48 центнерів пшениці і ячменю, а в цьому році — десь, мабуть, 20-23", — каже він.
Зберігати збіжжя цьогоріч планують у спеціальних "рукавах", адже склади — зруйновані. Андрій говорить, що хоча про повне відновлення його господарства поки говорити зарано, припиняти працювати на землі він не збирається.
"Продовжуємо працювати. Основна наша задача — те, що ми розрахувалися зі своїми пайовиками, з усіма податками, заробітна плата отримується, люди працюють. Йдемо далі, зупинятись не можемо", — сказав Андрій Стець.
Підписуйтеся на новини Суспільне Херсон у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube