Перейти до основного змісту

Збирають гроші на житло для переселенців — як працює проєкт "Вільна" в Краснокутську

Важливо

У Краснокутській громаді на Харківщині шиють ляльок в образі українок, щоб передати їх до Італії та зібрати донати. Проєкт "Вільна" запрацював у громаді торік і до відправлення за кордон вже готові близько 600 іграшок.

Як виникла ідея проєкту й на що планують витрати кошти, читайте та дивіться у матеріалі Суспільне Харків.

"Головний концепт проєкту — сильно-жовта кольористика та слово "Вільна".

Близько двох тисяч учнів та 700 працівників освітніх закладів у Краснокутській громаді долучилися до проєкту "Вільна", який був започаткований у 2024 році. Ідея проєкту виникла після візиту селищної голови Краснокутська Ірини Карабут до Італії — у подарунок вона повезла зв'язаних гачком ляльок, які прийшлися до вподоби італійцям.

"Ми, зокрема, були в італійській провінції П’ємонт, місто Турин. А я розказую про те, як у нас тут живуть діти, що у нас діти не можуть навчатися офлайн, що наші діти, якщо і спілкуються, то спілкуються в укриттях. Від італійців була пропозиція: "А ці діти зможуть зв’язати таких ляльок? А ми будемо роздавати ці ляльки нашим батькам, нашим сусідам, і вони будуть донатити", — розповіла Ірина Карабут.

Голова Краснокутської селищної ради Ірина Карабут під час зустрічі з Папою Римським. La Memoria Viva/Facebook

Голова Краснокутської селищної ради Ірина Карабут подарувала ляльки італійцям. La Memoria Viva/Facebook

Школярки з Харківщини під час зустрічі з Папою Римським. La Memoria Viva/Facebook

Ляльок учні та освітяни виготовляють в укритті Краснокутського ліцею — їх в'яжуть гачком, шиють вручну чи на машинці. Назву для проєкту — "Вільна" — обрали невипадково, каже заступниця начальника відділу освіти Валентина Колонтаєвська, бо саме це слово ототожнюється в італійців з Україною.

"Думали, з якої ляльки почати. Починали з в'язання гачком — вона така сувенірна вийшла, дуже гарна, красива. Потім виник варіант шитої ляльки вручну і шитої на машинці. Фантазія у наших майстрів та майстринь юних і молодих, і дорослих, безмежна, тому різні види ляльок втілюються зараз. Але головний концепт проєкту — сильно-жовта кольористика та слово "Вільна". За цими ознаками італійці ідентифікують українську ляльку", — зазначила Колонтаєвська.

Валентина Колонтаєвська з ляльками, які були виготовлені в рамках проєкту "Вільна". Суспільне Харків/Лариса Говина

Учениці з Краснокутської громади виготовляють ляльок в укритті ліцею. Суспільне Харків/Лариса Говина

Процес виготовлення ляльки. Суспільне Харків/Лариса Говина

Учениці з Краснокутської громади виготовляють ляльок в укритті ліцею. Суспільне Харків/Лариса Говина

Ляльки, виготовлені в рамках проєкту "Вільна". Суспільне Харків/Лариса Говина

16-річна Юлія Воронкова повернулася з Італії — там вона разом із делегацією з Харківської області розповідала про проєкт "Вільна".

Що може зробити дитина, коли війна, щоб допомогти якось із перемогою? Я розумію, що це якийсь мінімум, чим я можу допомогти. Це, в перше чергу, для того, щоб розповісти італійцям про війну. Багато хто вже забуває про неї. Італійці нам дуже співчувають, дуже нас підтримують.

"Нам треба забезпечити житлом наших внутрішньо переміщених осіб"

Донати італійців вирішили збирати на реконструкцію нежитлової будівлі поліклініки у житловий будинок — в ньому планують розселити сім'ї переселенців з дітьми та молодих фахівців, каже Ірина Карабут. Наразі в громаді, за словами селищної голови, проживає 21 тисяча ВПО з Харкова, Золочева, Дергачів, Куп'янська, Запоріжжя, Херсона та Донецька.

У нас є проєкт — житловий будинок з офісними та складськими приміщеннями на першому поверсі. На кожному поверсі ми плануємо зробити по 10 квартир. Це будуть квартири двокімнатні та однокімнатні. Нам треба забезпечити житлом наших внутрішньо переміщених осіб, які нам дуже потрібні. Нам потрібні фахівці-лікарі. Ми мріємо, що забезпечимо нашу лікарню фахівцями. Зокрема, нам треба ендокринолог, невропатолог, хірург, кардіолог, окуліст.
Голова Краснокутської селищної ради Ірина Карабут. Суспільне Харків/Лариса Говина

Будівля поліклініки у Краснокутській громаді, яку планують реконструювати в житловий будинок для переселенців. Суспільне Харків/Лариса Говина

Будівля поліклініки у Краснокутській громаді, яку планують реконструювати в житловий будинок для переселенців. Суспільне Харків/Лариса Говина

На реалізацію проєкту з реконструкції будівлі, попередньо, потрібно понад 100 мільйонів гривень, каже Ірина Карабут.

"Звичайно, дуже б хотілося, щоб серед переселенців були представники тих професій, які нам потрібні, тому що у нас навантаження і на соціальну інфраструктуру, і на будь-яку інфраструктуру. Ми працюємо у цьому напрямку. Ми хочемо, щоб ми могли надати житло. У нас немає компактного житла для переселенців", — розповіла селищна голова.

До відправлення в Італію вже готові понад 600 ляльок. Карабут говорить, нині громада працює над розширенням проєкту "Вільна" й в інших країнах світу.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня
Вибір редакції