Перейти до основного змісту

У військовому шпиталі Харкова почали проводити операції з протезування обличчя

Ексклюзивно

Операції з протезування обличчя почали проводити у харківському військовому шпиталі. Унікальність таких операцій, зокрема, — у встановленні пластин, які виготовляють для пацієнта за його індивідуальними мірками. Це — новий досвід для військових медиків у Харкові.

Як проводять такі операції та які фахівці працюють з військовими, читайте у матеріалі Суспільне Харків.

"Перший раз було трошки страшно. Другий — вже не боюся"

Олександр Крикуха з Харківщини дістав тяжке поранення три місяці тому під час виконання бойового завдання в Курській області — тоді російський дрон скинув вибухівку поряд з ним. Військовому вже зробили одну операцію в харківському шпиталі — поставили титанову пластину в череп.

Військовий Олександр Крикуха, якому провели операцію з протезування обличчя, Харків, 27 лютого 2025 року. Суспільне Харків/Лариса Говина

"У мене немає ями тут. Вже голова у мене рівна. Перший раз було трошки страшно. Другий — вже не боюся. А третій вже, мабуть, сам буду туди йти. Лікарі чудові, зустріли добре. Допомогли мені зв’язатися — мені виготовили імпланти", — розповів Олександр Крикуха.

Лікарі проводять операцію у військовому шпиталі в Харкові. Суспільне Харків/Лариса Говина

Унікальність операції полягає в тому, що пластини для протезування лабораторія виготовила за індивідуальними розмірами пацієнта, каже щелепно-лицевий хірург Олексій Отчик. Під час операції Олександру протезують частину обличчя — замість пошкодженої кістки, яка змістилася, встановлять імпланти.

"Виготовляється 3D-модель черепа, біоінженери в лабораторії моделюють правильне положення кісток і виготовляють пацієнт-специфічні імплантати, які заміщують ці дефекти, які ми можемо встановити у виміряне ідеально положення. Кістка вже зрослась. Нам треба буде спочатку її заново зламати, можна так сказати, й поставити на місце", — розповів хірург.

Хірург Олексій Отчик. Суспільне Харків/Лариса Говина

Лікарі проводять операцію у військовому шпиталі в Харкові. Суспільне Харків/Лариса Говина

"Основна задача — дати військовим адаптуватися в соціумі"

Працює з Олександром Крикухою й офтальмохірургиня Марина Гупанова — чоловік через поранення втратив око. Щоб підготувати місце для протеза, під час операції вона формує очну щілину.

"Пацієнту первинно було проведено видалення ока і, за даними записів, у нього зроблена була евісцерація. Але відновлення очної щілини не проводили. Повіки зараз у пацієнта зрослися між собою. Вони деформовані. Ми плануємо, крім корекції кісткових дефектів, виконати орбіту, наповнити її. Будемо це робити за допомогою ось таких інтроорбітальних імплантів", — розповіла лікарка.

Офтальмохірургиня Марина Гупанова. Суспільне Харків/Лариса Говина

Основна задача лікарів — дати військовим адаптуватися в соціумі, каже Марина Гупанова.

Коли він до мене вперше потрапив, він був дуже щасливий, що зміг знайти лікаря, який за нього візьметься працювати. Наша команда за нього взялася працювати, тому що він зневірився, що можна з цим щось зробити. Він не розумів, як йому жити далі.

"Це — новий рівень в нашій практиці. Раніше ми такого не виконували"

Операція з використанням індивідуальних імплантів — вже друга, яку проводять у харківському військовому шпиталі, розповів начальник відділення щелепно-лицевої хірургії Дмитро Смілянець.

"Раніше ми виконували такі операції за допомогою стандартних пластин, гвинтів. Доводилося під час операції вигинати, підганяти до кожного конкретного пацієнта, у кожному конкретному випадку. А цього разу ми використовуємо пацієнт-специфічні пластини, які нам підготували майстри з Києва. Кожна пластина індивідуальна для пацієнта. Це — новий рівень в нашій практиці. Раніше ми такого не виконували", — зазначив Дмитро Смілянець.

Хірург Дмитро Смілянець. Суспільне Харків/Лариса Говина

Лікарі проводять операцію у військовому шпиталі в Харкові. Суспільне Харків/Лариса Говина

Оцінити результат операції, яка тривала п'ять годин, лікарі зможуть після обстеження пацієнта на комп’ютерному томографі. Начальник відділення говорить, шпиталь відкрив збір на новий апарат — без КТ лікувати будь-яких поранених та спланувати такі операції, як ця, неможливо.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня
Вибір редакції