У військовому шпиталі в Харкові прооперували 41-річного військового Олександра з Хмельниччини, якого понад місяць не могли евакуювати з-під позицій біля Вовчанська. Усі 36 днів на його правій нозі був щільно затягнутий турнікет, які зазвичай рекомендують накладати не більше ніж на дві години.
Про успішну операцію 23 грудня повідомила пресслужба військово-медичного клінічного центру Північного регіону.
Хмельничанина Олександра привезли до шпиталю при тямі, йдеться в повідомленні. За словами чоловіка, він дістав поранення через те, що наступив на міну.
"Місяць і шість днів я не міг евакуюватися. А потім погода стала гіршою, дрони замовкли на якийсь час, і мене змогли вивезти. Накладали мені турнікет хлопці, сам я не зміг би. Я все усвідомлював ще з другого дня після поранення, що втрачу ногу. І я вже не зациклювався на цьому. Хотів жити, хотів до родини, до синів. У мене двоє синів. Старшому 12, меншому лише два рочки. Це мене і тримало", — цитують у дописі слова військового.
Бійця доставили до шпиталю з показниками гемоглобіну, які вважаються занизькими для операційних втручань.
"Ми провели передопераційну підготовку: відновлювали об'єм крові, що циркулює, та підвищували гемоглобін. Він розповідав, що нормального прийому їжі не пам'ятає. Далі ми стабілізували хворого ще під час наркозу. І почали оперативне втручання", — наводить пресслужба розповідь старшої ординаторки відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії Інни Стецюк.
Такі ускладнення — це найменше, що могло статися з людиною після 36 діб із турнікетом на пораненій нозі, вважає старший ординатор відділення гнійної хірургії Дмитро Сітченко, який оперував бійця. В практиці лікаря такий випадок — уперше.
"Такого ми ще не бачили. Уже розпочалась гангрена, відмирання кінцівки з гнійним ускладненням. Тому в нього були інтоксикація, зневоднення, анемія, гіпоальбумінеміяСтан, коли в крові знижений рівень альбуміну, білка, який важливий для підтримання нормального об'єму крові, транспортування поживних речовин і гормонів. Це може траплятися через хвороби печінки, нирок, недостатнє харчування чи інші причини. і взагалі він дуже схуд. Але йому дуже пощастило", — каже хірург.
Попередній рекорд, який нещодавно зафіксували також у харківському шпиталі, був 24 доби з турнікетом на руці, йдеться в повідомленні.
"Ми не зустрічали в літературі даних про подібні довготривалі випадки. І, на жаль, зараз це трапляється. Військовослужбовцю, який отримав поранення, іноді дуже складно потрапити з позиції до етапу надання медичної допомоги. Боєць живий, але, на жаль, виконана ампутація тої ділянки кінцівки, яка була з турнікетом. Утім, якби цей турнікет зняли, пацієнт би помер", — цитує пресслужба заступника начальника з медичної частини Військово-медичного клінічного центру Північного регіону Вячеслава Курінного.
Людина вижила внаслідок правильного менеджменту турнікета. Я думаю, що навченість військовослужбовців зростає.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube