З 1 січня 2025 року в Україні ліквідують теперішню систему медико-соціальної експертизи.
У чому полягають зміни та що вони означають для пацієнтів — роз'яснення заступниці начальника Харківської ОВА Олени Логвинової.
Далі — пряма мова.
Про значення реформи для людей з безстроковим статусом інвалідності
З 1 січня документи, як і виплати, послуги тощо, людей, які вже мають безстроковий статус інвалідності, залишатимуться чинними. Термін переогляду для пацієнтів, яким це потрібно, переноситься на шість місяців.
Для пацієнтів раптово нічого не зміниться.
Про нову концепцію експертних команд
В основі системи лежить оцінювання повсякденного функціонування експертними командами лікарів у медзакладах. В командах будуть працювати лікарі-практики зі стажем роботи не менш як рік, а не лікарі, які працювали у МСЕК і давно не практикували. Ніхто з колишніх голів МСЕК не зможуть приєднатися до експертних команд. Для рядових працівників заборони немає, проте брати їх у команду небажано.
Експертні команди не будуть сталими, під кожну справу система визначатиме окремі команди, адміністратор закладу буде перевіряти всі наявні документи, коли справа заходитиме в систему — достатньо їх чи не достатньо.
Навіть адміністратори не знатимуть, до якої команди в який час потрапить справа. Індивідуальні дані лікарів і пацієнтів будуть приховані один від одного до моменту початку оцінювання.
Експертні команди будуть рівномірно розташовані по закладах охорони здоров'я. Якщо буде потреба, система буде направляти запити до спеціалізованих закладів охорони здоров'я.
Фінансуватимуться команди Нацслужбою здоров'я України.
Про цифровізацію процесу
Електронна система також запрацює з 1 січня. Передбачається повна цифровізація процесу. Справи будуть розглядатися спершу в паперовому форматі, потім переноситися в електронний формат.
Про зміни для пацієнтів
Не буде потреби проходити ЛКК: лікар одразу направляє пакет документів на розгляд до експертної команди у заклад охорони здоров'я, де пацієнт працює зі своїм лікарем.
Електронні направлення, якщо вони потрібні, будуть формувати вже експертні команди. Якщо не буде потреби, більше ніж один раз на дообстеження не відправлятимуть.
Зміни, що впроваджуються, наразі не стосуватимуться дітей.
Що відомо про реформу МСЕК
Президент Володимир Зеленський 22 жовтня провів засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Темою були розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалило низку рішень, зокрема цифровізацію, ліквідування МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців.
МОЗ України вже розпочало перевірки обґрунтованості рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності чоловікам віком від 18 до 60 років, прийнятих під час воєнного стану. Переглянуто понад 90 тисяч справ і розпочато співпрацю з правоохоронними органами, що призвело до затримань і вручення підозр, але цих результатів недостатньо.
В результаті, звільнено керівників Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ, інших пов'язаних інститутів і співробітників, які відповідали за цей напрям.
Генеральний прокурор України Андрій Костін подав у відставку. Це сталося на тлі розслідувань у зв’язку з поширенням інформації про те, що 50 прокурорів Хмельницької області незаконно отримали статус інвалідності.
28 жовтня Кабінет міністрів дозволив МОЗ покласти права та обов'язки Центральної МСЕК на Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube