У Козіївському окрузі Богодухівського району за час повномасштабної війни оселилися майже 900 переселенців — це третина від кількості жителів до повномасштабного вторгнення. Однією з форм заробітку, яку запропонували ВПО у старостаті, було відновлення покинутих будинків. Власники деяких відремонтованих хат пустили переселенців жити без сплати за оренду.
"Ми задоволені. Господарство: качки, кури. Город дали власники будинку. Минулої зими ми повністю своїм були забезпечені": як у Козіївці адаптується родина Єрмакових-Звєрєвих
21 квітня 2022 року з села Уди за сім кілометрів від кордону з РФ евакуювалася Ольга Єрмакова з родиною. Тієї ночі їхній будинок розвалили.
"Так сильно не було, а з 20 на 21 (квітня — ред.) ми виїхали. Сумуємо за домом. Ми їхали навмання — чим швидше, тим краще. Спочатку було моторошно, потім звикли. Ми виїжджали: двоє синів, невістка, дитина, брат невістки та я", — розповіла жінка.
У Козіївці в Ольги народився онук. По прибуттю у 2022 році у Козіївському старостаті їхній родині запропонували брати участь у громадських роботах: прибирати вулиці та подвір’я, ремонтувати покинуті хати. В одну з таких хат власники дозволили заселитися. Звєрєва каже, вони сплачують тільки за комунальні послуги.
Громадські роботи — прибираємо територію, робимо обрізку дерев. Ми задоволені. Господарство: качки, кури. Город дали власники будинку. Вирощуємо найнеобхідніше: картопля, цибуля, морква, буряк, капуста, помідори, огірки. Минулої зими ми повністю своїм були забезпечені.
Качок та курей у Козіївці завела Ольга Звєрєва, сестра Ольги Єрмакової.
"Я приїхала 3 травня. Я ще до 3 травня чекала. Чого чекала — не знаю. Шкода було мені худобу. Я взагалі не хотіла їхати. А коли мене вже хвилею вдарило, тоді я вже погодилася", — згадує Звєрєва.
У мене було дві корови. Одну я за тисячу продала, щоб сина відправити сюди. Ще одну випустила і двох телят, двох поросят випустила. Кролі, качки, кури — усіх повипускали та поїхали.
Переселенці з Козачої Лопані народили в Козіївці дитину, змінили другий дім та планують завести кіз
На іншій вулиці Козіївки облаштовується в новій оселі родина Єлізарових. Нове житло родина шукала після евакуації з прикордонної Козачої Лопані у травні 2022 року, говорить Василь Єлізаров.
"40 кілометрів пішки йшов. Дружину "швидкою допомогою" вивезли — вона вагітна була", — каже переселенець.
У фермера працював, і коли повномасштабна війна почалася, я був на роботі. Він у яру живе — росіяни туди не дісталися. Я там місяць просидів, не виходячи. Хлопці знайомі казали, що їх били, і на підвали возили. Нас четверо виходили. А що там перебувати? Щоб приїхали й на підвал повезли? З іконкою виходили, вона зараз так у машині й лежить — я її зім’яв аж.
Василь говорить, тут із дружиною знайшли роботу і спершу жили в меншому будинку. Після народження третьої дитини в старостаті запропонували переїхати до більшого дому. Єлізарови роблять тут ремонт, облаштовують кімнати.
"Нам запропонували цей будинок — його виставили на продаж. І з хазяйкою можна домовитись. Оскільки ми виїхали без нічого — у нас із собою не було нічого, — це дуже важливо. Тут і психологічна підтримка, і матеріально нас підтримали. Нам тут і речі дали, і продукти дали", — говорить Вікторія Єлізарова.
Єлізарови не планують повертатися до Козачої Лопані: в їхній оселі немає вікон, знесло хвилею паркан, були влучання в городі і немає даху, розказала Вікторія. Сім'я робить ремонту у будинку, до якого нещодавно переїхали, та планує завести кіз.
"Ми їх вважаємо вже односельцями": як переселенці змінюють Козіївку
До повномасштабного вторгнення у трьох селах Козіївського старостинського округу жили 2900 людей. Нині до цієї кількості додалося майже 900 переселенців, каже місцева староста Лариса Заєць. З них 150 — це діти шкільного віку, близько 70 дітей — дошкільного віку.
"За перші два місяці у нас населення збільшилося до 5,5 тисяч людей. Ми працювали 24/7. Людей приймали у будинках, в яких давно ніхто не жив. Допомагали з дровами, з постільною білизною, посудом, харчовими продуктами", — згадує Заєць.
Ми телефонували, фотографували, в якому стані будинок, і в який стан привели. Вісім будинків вже куплені переселенцями. Це родини з дітками. Я рада, що вони знайшли прихисток у нас в селі. Я сподіваюся, що дуже скоро закінчиться війна, діти підуть в школу, в дитячий садок, й наше село збільшиться в населенні — ми їх вважаємо вже односельцями.
За словами старости, Козіївка продовжує приймати людей із прифронтових територій Харківщини та Сумщини. Більшість цього року не буде повертатися назад, бо їхні домівки знищені.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube