Переселенка з Куп’янська відкрила у Харкові соціальний бізнес й бере на роботу інших переселенців

Ексклюзивно

Жителька Куп'янська Валентина Нечволод сім місяців провела в окупації, а коли росіяни після звільнення почали обстрілювати місто, була змушена евакуюватися. Майже рік Валентина не могла знайти роботу у Харкові, а потім виграла грант і відкрила жіночий простір на Салтівці.

Валентина згадує, у вересні 2022 року вирішила виїхати з Куп'янська разом із рідними.

"Я не можу спокійно говорити про Куп’янськ, тому що зараз там дуже важко. Так вийшло, що мати моя жила у Сеньковому. 8 вересня, коли вже йшов бій у Сеньковому, я про це не знала. В Куп’янську я бачила, що була паніка — росіяни тікали. Я розуміла, що мені треба їхати до мами. Я пішла пішки з котом, з папугами й з валізою. Трохи їхала, трохи йшла. Коли я дісталася до Сенькового, то село горіло. Центр був розбитий, тому що був бій. Вдома мама сиділа й плакала, довкола валялися рами", — розповідає Валентина.

Валентина Нечволод разом із родиною у Куп'янську, Харківська область, зима 2022 року. Фото надала Валентина Нечволод

Родині вдалося евакуюватися до Харкова. Щойно заселилися в гуртожиток, Валентина Нечволод почала шукати роботу.

"Треба далі жити, треба підіймати нашу країну. Я не можу піти на фронт. Я намагаюся допомагати тим, чим я можу. Коли ми приїхали в Харків, я була без нічого — одна барсетка з документами, і все. Були борги, й мені треба було працювати. Я пішла шити в майстерню, але так сталося, що нас переселили до іншого гуртожитку на Салтівку. Мені довелося змінити усе, і я залишилася без роботи. Я хотіла пройти перекваліфікацію, піти вчитися, але не склалося".
Переселенка з Куп’янська Валентина Нечволод показує кімнати соціального простору, який вона відкрила в Харкові, грудень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Влітку 2023 року Валентина дізналася про грантову програму для підприємців "Право на бізнес". Вона пройшла курс навчання, написала бізнес-проєкт й отримала 3 тисячі доларів на відкриття своєї справи.

Валентина Нечволод з Куп'янська відкрила у Харкові простір із салоном краси, грудень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

На Салтівці Валентина відкрила жіночий простір під назвою "Незалежна": з ательє, салоном краси та дитячою кімнатою.

"Багато жінок зараз одягають не свій одяг. Виїхали, а залишилося все вдома. Харків’яни передають речі: їх треба вшити, зашити. Жінкам треба бути красивими, і я вирішила, що салон краси теж потрібен".

У соціальному просторі Валентини Нечволод працює дитяча кімната, Харків, грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

На роботу підприємиця хоче брати людей, які теж змушені були покинути домівки. Також запрошуватиме і безробітних харків'ян. Відкриті вакансії перукарів, майстрів з манікюру та закрійників.

Переселенка з Куп’янська відкрила у Харкові соціальний простір для жінок "Незламна", грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

Шукати працівників допомагає служба зайнятості.

"У нас тут група, яка навчається на перукаря. Вони прийшли до Валентини Іванівни на виробниче навчання у салоні. Потім ці люди зможуть прийти сюди на стажування, а також працевлаштуватися", — пояснює представниця служби зайнятості Тетяна Михайлець.

У просторі Валентини Нечволод на Салтівці також робитимуть манікюр, Харків, грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

На навчальну програму "Право на бізнес" восени 2023 року зареєструвалися понад 130 людей. Це ті, хто опинився у складних життєвих обставинах, але готові розвивати власну справу. До фіналу разом з Валентиною Нечволод дійшли ще 48 учасників, говорить менеджерка фонду "Право на захист" Владислава Васяк.

"Це 49 життів, які змінилися, і які можуть дуже сильно змінити розвиток нашого міста. Наша ціль була — не просто дати ці грантові гроші, а навчити людей як розвивати бізнес і масштабувати його. Це перший повноцінний бізнес-курс, який включає навчання, написання бізнес-планів й отримання грантів. Ми запустили його в Харкові. Це 2 місяці навчання для підприємців, які починають "з нуля. Проєкті різні. Наприклад, одна родина планує бізнес, пов’язаний із бджолярством, в Ізюмському районі. Є сироварня, швейне виробництво, ресторанний бізнес", — додала Владислава Васяк.

Менеджерка фонду "Право на захист" у Харкові Владислава Васяк, грудень 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків

За словами Васяк, благодійний фонд "Право на захист" працює із міжнародними організаціями, щоб провести ще два проєкти для підтримки підприємців під час повномасштабної війни.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube