Що означають нові назви вулиць у Харкові: коментар представниці Харківської топонімічної групи

Харків, листопад 2023 року. Фото: Єлизавета Меньшикова/Суспільне Харків

У Харкові на сесії міської ради 22 листопада перейменували 26 топонімів. Серед них вулиці, названі на честь полеглих захисників України, топоніми, пов'язані з козацькою добою, та поверненні історичні назви.

Про нові назви вулиць і провулків Суспільне Харків розповіла представниця "Харківської топонімічної групи" Марія Тахтаулова.

Повернення історичних назв

Проспект Героїв Сталінграда перейменували на проспект Байрона. Раніше це була вулиця Байрона, однак до 40-ї річниці Сталінградської битви у 1982 році її перейменували на проспект Героїв Сталінграда, розповіла Марія Тахтаулова.

"Люди часто писали, що вони пам’ятають цю назву, що вона їм близька, зрозуміла. У коментарях під час обговорення були альтернативи. Є думка, що такий великий магістральний проспект треба було назвати з наголосом на українську тему, на героїзацію. Була пропозиція назвати Героїв Азовсталі, Героїв Бахмута. Але більшість підтримала власне назву проспект Байрона" — каже історикиня.

Вулицю Олександра Невського перейменували на Заїківську.

"Це відновлення історичної назви, історичний район Заїківка. В офіційному вжитку немає його, але це історичний район і через перейменування вулиці ми зберігаємо назву історичного району Харкова", — говорить Тахтаулова.

Козацькі топоніми у Жихорі

У мікрорайоні Жихор буде кілька топонімів, які пов'язані з добою Козаччини, говорить науковиця: Білоцерківська вулиця названа на честь Білоцерківського козацького полку, є вулиці Чигиринська, Глухівська, Хортицька, провулок Пилипа Орлика, Гадяцький.

Дорога у Жихорі, Харків. Суспільне Харків

У Жихорі також перейменували в'їзд Полуничний, раніше він називався на честь МаратаЖан-Поль Марат — французький революціонер, розповіла представниця топонімічної групи: "Полуничний — це невеличкий в’їзд, його якоюсь гучною назвою не назвати. Це нейтральна позитивна назва, яка особливого навантаження не несе".

Три вулиці перейменували на честь полеглих бійців

У Харкові з'явились вулиці названі на честь загиблих військовослужбовців: Дмитра Антоненка, Євгена Храпка та Вадима Манька.

"Зокрема, вулицю Мінську перейменували на честь Дмитра Антоненка, бо він там працював, там був його офіс останні роки", — сказала Марія Тахтаулова.

Ілюстративне фото. Вулиці Харкова, листопад 2023 року. Фото: Єлизавета Меньшикова/Суспільне Харків

За підрахунками Харківської топонімічної групи, у Харкові 530 топонімів, які потребують перейменування. Нині перейменували близько 80 топонімів.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube