"Більше політики, ніж економіки". Політолог — про бюджет Харкова, ПДФО, безплатний проїзд та "Незламних" Терехова

Ексклюзивно
. Харківська міська рада. 6 серпня 2023 року. Фото: Суспільне Харків

22 листопада міськрада затвердила бюджет Харкова на 2024 рік на 17 млрд гривень, на 3 млрд менше ніж на 2023 рік. Попри це, на позачерговій сесії ухвалили рішення про продовження фінансування безплатного проїзду у міському громадському транспорті.

Політолог аналітичного центру "Обсерваторія демократії" Антон Авксентьєв каже: мотиви рішення є більш політичними, ніж економічними. Свою думку він висловив в етері Українського Радіо Харкова.

Бюджет Харкова у 2024 році

Як ви оцінюєте бюджет на 2024 рік, який 22 листопада ухвалили на сесії Харківської міської ради?

Я погоджуюся, що це збалансований бюджет, у ньому майже однакові доходи та видатки, але якщо порівнювати з поточним 2023 роком, то бачимо, що бюджет скорочується. Уточнений річний план бюджету на 2023 рік склав понад 20 млрд гривень і за доходами, і за видатками. Також, ми розуміємо, що є ще фактор інфляції та знецінення грошей, тому тут безумовно є зменшення обсягу бюджету.

Розбита будівля у центрі Харкова. 20 листопада 2023 року. Фото: Валерія Ємець/Суспільне Харків

Є декілька причин зменшення. Одна з найважливіших — податки на доходи військовослужбовців. За різними оцінками, для Харкова це втрата десь 3,5-4 млрд гривень на рік. Власне, ми бачимо цю різницю: тому 17 млрд, а не 20.

Крім того, сама міська рада дає інформацію, що основним джерелом доходів, як і в попередні роки, є податок на доходи фізичних осіб. У структурі бюджету він на наступний рік встановлений на 55%, або понад 7 млрд гривень.

Чим компенсують втрату військового ПДФО?

Я встиг трохи ознайомитися з документами та порівняти те, що було у 2023 році, і що ухвалили зараз на 2024 рік. Бачу, що заплановано певне зростання по "ПДФО цивільних" — те ПДФО, яке залишається. Воно є найважливішим фактором наповнення місцевого бюджету.

У нинішньому році близько 5,3 млрд грн заплановано, зараз 7,2 млрд, тобто є очікування зростання податків від доходів жителів десь на пів мільярда: по податку на майно, земельному податку, нерухомості. Там не дуже великі цифри насправді, але всі разом вони, можливо, зможуть компенсувати.

Харківська міська рада. Суспільне Харків

Чи означає це, що в Харківську громаду повертається більше людей, у тому числі підприємців?

І так, і ні, це насправді складна тема. ПДФО зараховується не за місцем реєстрації жителя, а за місцем реєстрації його роботодавця — юридичної особи, яка є платником податків.

Можна казати про те, що до діяльності в Харкові повертається великий бізнес, якісь юрособи знову наймають працівників. Це безумовно гарний сигнал, що є таке планування. Подивимося, як буде з виконанням цієї статті бюджету.

Дивіться: Як бізнес у Харкові готується до роботи під час можливих блекаутів

У жовтні вже передбачалося, що ми втратимо військовий ПДФО: я ставив питання Ігорю Терехову, він говорив про скорочення чиновників апарату міської ради. За його даними, буде скорочено над чверть, і скорочення не пошириться на працівників служб соцзахисту та залучених у забезпеченні життєдіяльності міста. Це дієвий крок?

У нашому аналітичному центрі ми часто системно робимо моніторинг, називаємо його "Ціна влади", де ми обраховуємо, скільки громади на Харківщині витрачають на управлінський апарат.

По Харкову це близько 5%. Зважаючи на обсяги нашого бюджету, умовно, 1 млрд витрачався на отримання усього управлінського апарату, це дуже багато людей, різні посадові особи.

Я думаю, в таких заявах є певний політичний елемент: звичайно, виборці позитивно налаштовані щодо скорочення чиновників, якщо не йдеться про категорії освітян чи медиків. Важливо, кого саме будуть скорочувати та наскільки це критично важливо для міста.

Це був би позитивний сигнал, що треба економити під час війни на управлінському апараті, але я б не квапився. Хочу спочатку порахувати, що справді закладено в цьому бюджеті, бо іноді так буває, що йдуть заяви про скорочення на 25%, а потім бачимо, що закладаються ті самі суми або навіть більші.

Дані Forbes та Терехова: скільки Харків витратив на оборону та безпеку у 2023 році

Видання Forbes написало, що Харків не витрачав бюджетних коштів на підрозділи тероборони, але віддав 972 млн гривень на доброустрій. У мерії, своєю чергою, проінформували, що від початку повномасштабного вторгнення виділили з бюджету на допомогу армії понад 800 млн гривень. Як прокоментуєте ці розбіжності?

Насправді не лише з Харковом така ситуація. Я бачив реакцію різних мерів, зокрема і голів громад, які у цьому рейтингу дуже високо. Скажімо, мер Дніпра Філатов теж не погоджувався з методологією.

Я думаю, що тут питання з цими даними, тому що дослідники підходять до питання, зважаючи на наявність відкритих даних: є бюджет, рядки видатки, місцеві цільові програми, і вони просто порівнюють, скільки на ці програми витрачають.

У Харкові, наприклад, є одна місцева цільова програма з довгим формулюванням, але там є словосполучення "територіальна оборона". Тому, думаю, дослідники підходять формально, бо не розумію, чому нуль у Forbes.

Харківський нацгвардієць з позивним "Харциз" встановив понад 700 мін за рік, Харківщина, листопад 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

Ця програма є в бюджеті 2023 року, її ухвалили на 2024 рік: на тероборону тут 82 млн гривень закладено. Скоріш за все, ці видатки розкидані між різними рядками бюджету, місцевими програмами місцевими. Це може бути програма соцекономрозвитку, чи інша.

Просто не видно, і в цьому теж є проблема. Харків'яни, безумовно, мають право знати, на що витрачаються їхні кошти тому, тут проблема з недостатньою відкритістю цих даних.

Можливо, там щось утаємничене, але про це теж треба тоді сформулювати прямо, що це становить державну таємницю, тому ми нічого не показуємо, але загальний чек у нас — 800 млн гривень.

Безплатний проїзд у Харкові: чому його зберегли на 2024 рік

Як і в попередні роки, збережене фінансування витрат на безплатний проїзд у метро, трамваях, тролейбусах і автобусах. Чому?

Чесно, я очікував якраз, що це скоротять після того, як Харків втратив військовий ПДФО.

Бачу тут певні ознаки політичного рішення, бо Ігор Терехов персоналізує це рішення, це він забезпечує безплатний проїзд для харків'ян e громадського транспорту.

Я думаю, що тут більше політики ніж економіки. Є об'єктивні підстави, чому варто було вже повертатися до оплачуваного проїзду.

Харків отримав чотири трамвайних вагони від міста Пльзеня в Чехії, жовтень 2023 року. Фото: t.me/ihor_terekhov

"Бачу ознаки майбутніх електоральних компаній": Антон Авксентьєв прокоментував створення об'єднання "Незламні"

За ініціативою міського голови в міськраді створюється міжфракційне об'єднання "Незламні". Чому міський голова вирішив створити таке об'єднання?

Варто, напевно, його запитати. Як політолог бачу в цьому ознаки майбутніх електоральних компаній. Нам про це зараз здається трошки дивно говорити: вибори, особливо в Харкові. Але за конституцією місцеві мають відбутися у 2025 році.

Бачу, що вже багато різних суб'єктів починають готуватися. Вочевидь, з брендом "Блок Кернеса — Успішний Харків" Терехов працювати не буде. Пам'ятаємо, там історія судових позовів щодо авторських прав, чи як воно там формулювалося.

Потрібен новий бренд, який може приймати різні юридичні форми: громадської організації, паралельно — міжфракційного депутатського об'єднання на чолі з Тереховим, і так далі, а врешті все це може видатися в місцеву політичну партію, з якою буде далі вже команда мерії працювати.

Ігор Терехов. 5 лютого 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Як гадаєте, крім "Успішного Харкова", буде перетікання в це об'єднання депутатів з інших фракцій?

Пам'ятаймо, що в нас є інститут імперативного мандатуПравило, згідно з яким депутат представницького органу влади зв'язаний наказами виборців і протягом усієї своєї діяльності відповідальний перед ними, який може застосовуватися на місцевому рівні. Були прецеденти на Харківщині, коли партії, фракції, відкликали депутатів, які не послухалися і починали мігрувати до інших. Тому, якщо почнуться такі процеси, цілком ймовірно, що інші партії можуть від цього страхуватися.

Процитую Терехова, про економічний сенс створення "Незламних": "Ця ініціатива зможе забезпечити ефективнішу роботу органів місцевого самоврядування для підтримання життєдіяльності Харкова".

Я думаю, що можна працювати в міській раді й без такого міжфракційного об'єднання. Голоси за рішення мерії віддавали не лише депутати "Успішного Харкова". Вже давно існує певна коаліція в міській раді, до якої входять депутати різних фракцій. Навіщо їм інститут міжфракційного об'єднання для цього, мені не зовсім зрозуміло.

Мені здається, що тут є політичний зміст з точки зору брендування, і на перспективу майбутніх кампаній.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube