СБУ розказала про дві схеми переправляння чоловіків закордон, в організації яких підозрює харків'янина

. 34-річний чоловік, підозрюваний в організації виїзду чоловіків призовного віку за кордон, Харків, вересень 2023 року. Фото: Служба безпеки України

Кіберпідрозділ СБУ викрив міжрегіональну схему незаконного виїзду військовозобов'язаних за кордон. Ймовірному організатору, 34-річному харківʼянину, повідомили про підозру, його тримають під вартою.

Про це 1 вересня повідомив речник обласного управління Служби безпеки Владислав Абдула.

За версією слідства, підозрюваний, який керує благодійним фондом, залучив до схеми працівників військово-лікарських комісій та волонтерських структур з Харківської, Львівської, Одеської та Закарпатської областей.

Як повідомляє СБУ, чоловіки призовного віку могли виїхати за кордон за двома механізмами: як водії гуманітарних вантажів або з підробленою довідкою про відстрочку від призову.

"За одним з механізмів ділки домовлялися про безпідставне внесення чоловіків до інформаційної системи "Шлях" як волонтерів місцевого благодійного фонду. Це дозволяло їм безперешкодно виїхати за кордон як водії, які нібито здійснюють доставку гуманітарних вантажів для ЗСУ, і врешті-решт залишитися за кордоном.

Підроблені посвідчення волонтера, за якими клієнти незаконної схеми виїжджали за кордон, Харків, вересень 2023 року. Фото: Служба безпеки України

"За іншим механізмом, зловмисники забезпечували зацікавлених осіб фіктивними документами з місцевих центрів комплектування та соціальної підтримки: довідками ВЛК та довідками про відстрочку від призову на військову службу", — йдеться в повідомленні.

Послуга внесення до "Шляху" коштувала півтори тисячі американських доларів, пакет довідок — майже 4 500 доларів, зазначають слідчі.

"До того ж кожному зі своїх "клієнтів" підозрюваний давав поради та рекомендації, як уникнути викриття з боку контролюючих органів під час перетину держкордону, у яких пунктах здійснювати перетин і що відповідати на питання прикордонників, щоб не бути затриманим за використання підроблених документів", — зазначає Абдула.

Півтора мільйона гривень, знайдені під час обшуків у помешканнях і місцях роботи ймовірних учасників протиправної схеми, Харків, вересень 2023 року. Фото: Служба безпеки України

У ході розслідування Служба безпеки провела близько 20 обшуків у Харківській, Львівській, Одеській та Закарпатській областях, під час яких вилучили компʼютери, телефони, документацію благодійних фондів зі списками волонтерів, які не повернулися з-за кордону, а також близько півтора мільйона гривень у гривнях, доларах та євро.

Підозрюваному загрожує до девʼяти років за ґратами. Правоохоронці продовжують шукати причетних до функціонування незаконної схеми.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube