Перейти до основного змісту

Книга про парамедиків Донеччини, "Мандрівний Старобільськ" у столиці та апокаліпсис на полотні: культурна добірка

Катерина Гончарова, художниця з Донецька. Гончарова/Instagram

У Києві поліцейські Донеччини презентували книгу "Є пульс!" — історії парамедиків, які з початком повномасштабного вторгнення створили бригади та першими виїжджають на порятунок людей після обстрілів з боку армії РФ.

Художниця з Донецька, що з 2014 року живе у Вірменії, створює перформанс до своєї картини "Колесо Апокаліпсиса", де передає стан, який вона пережила під час роботи. Презентувати її планує в Німеччині.

Працівники ДСНС — колишні випускники бахмутського коледжу повернули дзвін — музейний експонат, врятований з палаючої від обстрілів будівлі. Тепер артефакт у навчальному закладі, який релокували до Дніпра.

Луганців об'єднав пересувний шелтер у столиці — з чого все почалося та скільки міст об'їздили — Суспільне Донбас зібрало добірку новин про культуру.

"Мандрівний Старобільськ": як культура згуртувала митців Луганщини

У столиці пройшов завершальний захід у межах проєкту "Мандрівний Старобільськ: пересувний шелтер Луганщини". Організатори ініціативи — Луганське обласне відділення всеукраїнської громадської організації "Українська бібліотечна асоціація" та Луганська ОУН_БЛуганська об'єднана універсальна наукова бібліотека за підтримки Міжнародного фонду "Відродження", розповіла Суспільному директорка Луганської обласної бібліотеки Світлана Моісєєва.

Співак зі Старобільська Сергій Летучий. Бібліотеки Луганщини/Facebook

"Ця ініціатива тягнеться з 2023 року. Оскільки залишились без ресурсів, без приміщення — ми вирішили робити комплексні виїзди в інші регіони, щоб презентувати культуру Луганщини. На заходи запрошуємо наших, місцевих музикантів, поетів, для того, щоб поспілкуватися, обмінятися творчістю", — зазначила організаторка проєкту.

Тоді все починалося з фотовиставки "Мандрівний Старобільськ", додала Світлана. Згодом їхню ініціативу підтримали міжнародні благодійники.

"Наші фотографи вивезли багато своїх світлин. Якщо у 2023 та 2024 роках, тематика дискусій була щодо проблем деколонізації культури, її деокупації. То на останніх заходах говорили про те, як єднаються переселенці з місцевими та про те, що треба для того аби краще інтегруватися", — розповіла Моісєєва.

Наприкінці 2024 року пересувний мандрівний культурний шелтер підтримав Міжнародний фонд "Відродження". Цей проєкт тривав шість місяців та побував у Кропивницькому, Нововолинську, Хмельницькому і Ярмолинцях, Чорткові, Києві.

Пересувний мандрівний культурний шелтер об'єднує сучасну українську літературу, мистецтво, музику, діалоги та арттерапевтичні практики. Бібліотеки Луганщини/Facebook

На фінальному заході упродовж трьох днів учасники і гості проводили літературні зустрічі та організовували розмови про дім.

Як зазначив на сторінці у Facebook Сергій Летучий, "Мандрівний Старобільськ" для нього — не просто культурний "двіж", а спосіб говорити про Луганщину, про рідне місто.

"Старобільськ, де я народився і виріс, з 2022 року окупований РФ. Це одна з мільйонів схожих історій. Ми не можемо зараз повернутися додому, але можемо говорити. Співати. Показувати. Наші українські міста заслуговують на те, щоб їх чули. І щоб вони жили — у словах, у музиці, у нас", — написав він.

"Колесо Апокаліпсиса": художниця з Донецька планує показати картину в Берліні

ПерформансПерформанс (performance art) – це вид мистецтва, процес, який розвивається у часі та передбачає активну участь художника і, таким чином, звертає увагу на взаємовідносини між митцем, роботою та глядачем. до своєї картини "Колесо Апокаліпсиса" художниця, уродженка Донецька, Катерина Гончарова показала в Instagram.

Перфоманс до картини "Колесо Апокаліпсиса". Гончарова/Instagram

Як розповіла вона Суспільному, сенс був у тому, щоб передати візуально біль і розпач художниці, яка вимушена малювати убитих людей, бо така реальність її часу.

"До цього я малювала квіти, дерева, яскраві кольори цього світу і різних людей (живих). Тепер маю виплакувати свою реальність картинами. У всіх моїх перформансах я сама завжди виступаю моделлю. Іноді мої роботи змінюються прямо в процесі створення — це і є мій реальний пейзаж. Внутрішній. Отже, перформанси і фотосесії — це просто зріз станів через які я проходила, поки створювала дану роботу", — поділилася авторка.

За її словами, "Колесо Апокаліпсиса" вона створила не на замовлення: "скоріше, з болю. Я там заховала/вмалювала досить багато символів та алегорій".

Катерина Гончарова біля картини "Колесо Апокаліпсису". Гончарова/Instagram

Які саме — Катерина коментувати відмовилася, посилаючись на те, що кожен глядач в картині може побачити своє.

"Це мистецтво, і воно має актуалізувати й висвітлювати в людині те, що вона вже носить в собі, бо кожен дивиться на світ через свою власну призму і бачить через свої особисті фільтри. Так є. Тому, щоб я там не малювала, глядач все одно побачить своє і буде інтерпретувати по-своєму. Моя мова це образи й візуал", — зазначила мисткиня.

Картина "Колесо Апокаліпсиса", робоча назва "Корупція", розміром: 255 × 175 сантиметрів. Для її створення художниця використовувала: полотно, акрилові та інші фарби, лаки, сусальне золото, мотузку та копійки номіналом 5, 10, 25. Над роботою працювала близько місяця.

Символи та алегорії художниці. Гончарова/Instagram

"Робота велика і виконана в декілька шарів — інакше не можна досягнути певної глибинності при площинній композиції. Корупція дуже складна і болюча тема — широко розповсюджене явище. Я ще не бачила країни чи суспільства, де вона була б відсутня. Гадаю, що ця робота поїде до Берліну, а там подивимось", — розказала Катерина.

У Києві відбулася презентація книги про парамедиків Донеччини "Є пульс!"

6 березня 2025 року, напередодні річниці створення підрозділу парамедиків поліції Донеччини у столичній книгарні "Readeat" відбулася презентація книги "Є пульс!" авторки Зоряни Биндас. Про це повідомили у Національній поліції на сторінці у Facebook.

"Герої збірки — це звичайні поліцейські, які роблять надзвичайні речі — щодня рятують життя людей під час російських обстрілів. Вони проявляють неабияку сміливість та відданість, під ризиком смерті надають першу допомогу постраждалим громадянам і доставляють їх до лікарень", — йдеться у дописі.

В основу збірки лягло двадцять одне свідчення парамедиків поліції Краматорська, Покровська, Костянтинівки, Лиману, Торецька, Мирнограда, Добропілля, Дружківки, Селидового.

Парамедик підписує книгу. Нацполіція/Facebook

"Є пульс!" — книга про парамедиків. Нацполіція/Facebook

За даними Нацполіції, з початком повномасштабної війни проти України поліцейські здійснили понад 2000 виїздів та надали допомогу понад 1000 людей.

Дзвін із розбитого Бахмута повернули коледжу

Музейний експонат — станційний дзвін часів початку XX століття, врятований з палаючої від обстрілів російської армії будівлі, рятувальники передали Бахмутському коледжу транспортної інфраструктури. Про це Суспільне Донбас розповів в.о. директора навчального закладу Микола Зінченко.

Заст. начальника Бахмутської МВА Олександр Марченко разом з начальником 8 ДПРЗ Головного управління ДСНС в Донецькій області Юрієм Галичем та заст. АРЗ СП Григорієм Роменським передали директору Бахмутського фахового коледжу транспортної інфраструктури Миколі Зінченку музейний експонат. Бахмутський фаховий коледж транспортної інфраструктури/Facebook

"Встановлювався на станціях. Цей дзвін був для оголошення прибуття потяга: прибуває — один дзвінок, відправляється — два. Зараз вже користуються гучномовцями. Йому приблизно понад 100 років. Дати на ньому немає. Тривалий час знаходився в нашому музеї у коледжі, де зберігалися костюми залізничників, техніка минулих років", — згадує керівник закладу.

За його словами, врятували реліквію — колишні випускники Бахмутського коледжу.

Зруйнований обстрілами РФ Бахмутський фаховий коледж транспортної інфраструктури. Бахмутський фаховий коледж транспортної інфраструктури/Facebook

"Коли почалося вторгнення — евакуювалися, про цей дзвін ніхто і не думав. Однак, як були там ДСНСники — вони наші колишні випускники — побачили його і вирішили врятувати з вогню та привезти на згадку у рідний коледж", — розповів Микола Зінченко.

Бахмутськии фаховий коледж транспортної інфраструктури релокували на Дніпропетровщину. Наразі навчання триває у змішаному форматі.

Як згадує в.о. директора, у найкращі часи у закладі навчалися близько п'яти тисяч студентів у самому Бахмуті, а також працювала філія в Дебальцевому.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня
Вибір редакції