"До серця присмоктався "совок". Триптих про Донбас: авторка розповіла, чим надихалась і де представить роботу

Триптих художниці з Донецька "Requiem for Donetsk". Facebook/Катерина Гончарова

Художниця з Донецька Катерина Гончарова у Німеччині візьме участь у театральному проєкті, де презентує триптих Триптих (грецьк. triptychos – складений утроє) – композиція з трьох самостійних, проте пов’язаних спільним ідейним змістом та мотивом про Донбас. "Requiem for Donetsk" — про місто, в якому вона не була з 2013 року через окупацію РФ. Які сенси вкладала та коли відбудеться прем'єра — мисткиня розповіла Суспільне Донбас.

Катерина Гончарова вже в Берліні. Вона пристала на пропозицію німецького режисера взяти участь у виставі про зміни Донецька. Як пояснила мисткиня, на німецькій сцені вона має замінити колегу, якого не випустили з України через військовий стан.

"У 2010 році в Донецьку був мистецький проєкт "Театральна сцена: Звуки вулиць". Він передбачав серію майстер-класів від німецького режисера Андреаса Мерца для молодих акторів України, а також вуличні вистави — це був міжкультурний обмін. Тепер Андреас хоче зробити виставу про Донецьк в Берліні. Задумка автора — показати як європейське місто змінювалося: від розквіту, будівництва на Євро-2012 до окупації та занепаду", — розповіла художниця.

Катерина Гончарова під час роботи над картиною. Гончарова/Instagram

За її словами, в рідному місті вона не була понад десять років. У 2013 поїхала з проєктом у Вірменію. Повернулася в Україну під час Євромайдану, до якого приєдналася в столиці. Додому звідти потрапити вже не змогла через окупацію Донецька.

"Мої друзі, колеги там виходили на "Молитовний майдан", вони важко виїжджали, декого затримали. Я повернулася у Вірменію, вийшла заміж і вже понад десять років не була вдома", — розказала Катерина.

Від самого початку вона приєдналася до артпроєкту як художниця. До вистави написала триптих "Реквієм за Донецьком", який стане частиною декорацій, розповіла Гончарова. За відгуками про роботу, мисткиня звернулася до своїх підписників з Донеччини.

"Що я бачу у цьому творі? Трагедію дегуманізації регіону. Знелюднення, спустошення душі. Регіон від початку сприймався як функція, як ресурс, як промисловий гігант. Людського виміру там не було. "Слава шахтарській праці" — мабуть, найвпізнаваніший символ міста та регіону в цілому. І навіть в образі, що був обраний, як уособлення регіону, це не людина. А пам’ятник — радянський образ, оспіваний, міфологізований Донбас. Людям не в контексті треба пояснювати, що в оригіналі у його простягнутій руці шмат вугілля – цінність, дар, ресурс, енергія. І серце як вугілля та вугілля як серце. Але до цього серця вже присмоктався "совок", ідол, істукан", — пише у рецензії до роботи Катерини її колишній викладач з Донеччини Ілля Луковенко.

Художниця з котом. Гончарова/Instagram

У картині також є символи, які пов'язані з родиною Катерини — її обидві бабусі пережили голодомор, розповіла художниця.

Кожна частина триптиха за розмірами 125 на 175 см. Загалом це 375 на 175 см. На цю роботу в неї був місяць.

"Це дуже скоро для такої роботи. Андреас зателефонував, спитав чи є в мене щось про Донецьк. Я сказала, що не маю, але можу намалювати. Донецьк — це моя болюча тема і я готова безкоштовно волонтерити. Але за умови, що я робитиму це так, як відчуваю", — розказала Катерина Гончарова.

Нині у Берліні тривають репетиції. Вистава запланована на початок липня.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram