Автори книги про оборону луганського летовища у 2014 році "У вогняному кільці" працюють над англійським виданням для закордонної аудиторії. Її доповнять ілюстраціями — картами та схемами подій, про які йдеться у книжки, а також коментарями експертів з огляду на сьогоднішні події в Україні.
Про це Суспільне Донбас розповіла ініціаторка проєкту луганка Анастасія Глотова.
"Зараз переклад основного тексту вже є, він вичитується носійкою мови, американкою, яка має досвід редактури. Паралельно комунікуємо з експертами, які дадуть оновлені коментарі до англомовного видання вже з позиції 2025 року. Тобто ці всі події, які описані в книжці, будуть розглядатися, як перший етап російсько-української війни", — розповіла Глотова.
Вперше книгу "У вогняному кільці" видали у 2018 році. Як зазначила Глотова, тоді вони це зробили за допомогою благодійного фонду "Народна підтримка воїнів АТО". Нині, щоб англійська версія побачила світ, автори збирають донати.
"Збір коштів ми оголосили, як громадська ініціатива. Він іде повільно. У нас немає там якихось великих донаторів, в основному, це просто люди, які нас підтримують, знають та довіряють нам", — пояснює жінка.
Організатори відкрили "банку" на 345 тисяч гривень. Саме таку суму зазначило видавництво з Харкова у кошторисі за свою роботу, розповідає Анастасія.
"Це за видавництво тисячі примірників та переклад, але у нас з ними є домовленість, що ми зробити власний переклад. Там ми хочемо зекономити — перекласти на волонтерських засадах і зібрати меншу суму. Уразі ж, якщо нам вдасться зібрати такі гроші — ми збільшимо тираж", — розповіла авторка.
Чому подружжя вирішило написати книгу про оборону аеропорту
Анастасія Глотова за фахом перекладачка, нині проводить екскурсії у Львові, Сергій Глотов вчений, полярник, що дві каденції підряд провів в експедиції на станції Академік Вернадський.
Подружжя родом з Луганська, на захід країни змушені були переїхати у 2014 році, коли почалася війна.
За словами Анастасії, вони підтримували луганський майдан, з початком АТО — допомагали військовим.
"Чоловік з "вісімдесяткою" співпрацював ще, як волонтер, з квітня 2014 року, коли перші підрозділи були перекинуті до нас в аеропорт — у Луганську область. Ми збирали першу допомогу, відвозили хлопцям зокрема й на летовище. З багатьма подружилися. Коли переїхали у Львів, допомагали звідси", — ділиться переселенка з Луганська.
Львівська 80 окрема аеромобільна бригада стояла в Луганському аеропорту, де тримала оборону з квітня 2014 року до виходу 31 серпня.
"Там різні роти були, але 80-ка була постійно. І хлопцям було прикро, що про оборону Донецького аеропорту всі знають, а Луганський — лишився в тіні. Луганський аеропорт 146 днів утримували українські військові. Але, по суті, вони знаходилися в тилу у ворога. Чому книжка і називається "У вогняному кільці". Тому що вони були з усіх боків оточені ворогом", — розповіла Анастасія.
Як вона згадує, спочатку Сергій Глотов запропонував зробити книгу художньою, але на ініціативу активно відгукнулися військові — учасники тих подій. Вони присилали свої історії, фотографії, які автори з рештою склали в документальну хроніку.
"Цінність цієї книги — по суті, це перша документальна хроніка про початковий період війни. Я її перечитую зараз, англійський варіант, і бачу ті події взагалі іншими очима, глибше. Ми зараз, знову стоїмо на етапі чергової заморозки конфлікту — оце дуже добре видно наскільки все іде по спіралі. Наче ми знову у 2016 році, а значить буде новий виток. Це стверджує нас в актуальності книжки, треба показувати нашим закордонним партнерам, журналістам, громадськості — війна триває зараз, тому що вона не була закінчена тоді", — переконана Анастасія Глотова.
Презентувати англійську версію книги "У вогняному кільці" на загал автори планують 8 квітня — це дата початку боротьби за аеропорт. Умови, як долучитися до ініціативи, можна знайти на сторінці Анастасії Глотової.
Що відомо про книгу "У вогняному кільці"
У документальній хроніці описуються події, пов’язані з обороною міжнародного аеропорту "Луганськ" та прилеглих населених пунктів (квітень — початок вересня 2014 року), а також події, що передували окупації Луганська (зима — весна 2013—2014 років).
Команда волонтерів зібрала спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій — військових, волонтерів, місцевих мешканців, працівників поліції та аеропорту, медиків, — а також унікальні фотографії та картосхеми, що ілюструють військові операції, які відбувалися навколо летовища. Книга містить коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів з аналізом основних подій, а також перелік загиблих українських бійців із різних підрозділів.
"Книга про подвиг наших військових на першому етапі війни, коли вони не мали практично нічого, коли вони воювали старою радянською зброєю, добровольці в кросівках. Була справжня війна, просто вона не називалася війною. Армія РФ вже тоді використовувала безпілотники, а наші трималися якоюсь сталевою волею, тільки на основі цього. Серед них було багато молоді", — зазначає Анастасія.
За словами Анастасії Глотової, співавтором книги є Юрій Руденко. На момент описаних в книзі подій, він був заступником командира однієї з рот 80 ОАМБр. Тоді йому було 24 роки.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram