Перейти до основного змісту

Позбавлення державних нагород: хто з Донеччини та Луганщини є в указі президента

Важливо
Ренат Кузьмін, Віталій Захарченко, Олександр Єфремов. Колаж Суспільне Донбас

Президент Володимир Зеленський указом позбавив назавжди державних нагород 34 політиків, посадовців, артистів. Про указ Зеленського, яким той ввів у дію рішення Ради нацбезпеки, повідомив Офіс президента. У переліку шестеро — з Донецької та Луганської областей, двоє з них мали звання "Герой України".

Указ він підписав після ухвалення відповідного закону. 20 листопада 2024 року Зеленський підписав закон №11410 про позбавлення державних нагород за популяризацію або пропаганду держави-агресора чи вчинення інших протиправних дій проти України. Напередодні його підтримали 283 народних депутати.

До десяти з переліку 34-х застосований максимальний набір санкцій — 21 вид. До сімох людей санкції застосовані вперше.

"Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким увів у дію рішення РНБО щодо позбавлення державних нагород зрадників України. Ідеться не лише про позбавлення державних нагород України, а й, зокрема, про блокування активів, анулювання ліцензій і дозволів та повне припинення торговельних операцій", — повідомили в Офісі президента.

Суспільне Донбас розповідає, хто з уродженців Донецької та Луганської областей позбавлений державних нагород і на кого наклали додаткові санкції.

Олександр Єфремов, Луганськ

Він мав ордени "За заслуги" І-ІІІ ступенів та князя Ярослава Мудрого V ступеня.

Серед десятьох — до кого застосували і додаткові санкції. Термін дії санкцій, за цим указом, 10 років.

Ексрегіонал Олександр Єфремов. Ексрегіонал Олександр Єфремов: Фото: УНІАН

Перший заступник лідера Партії регіонів, екснародний депутат України та ексголова фракції регіоналів Олександр Єфремов родом із Луганська. Тут починав свою професійну, а пізніше — політичну кар'єру. За першою освітою інженер, він працював машинобудівному заводі ім. Леніна, був головою правління комерційного Укркомбанку, з 1998-го по 2005-й роки очолював Луганську обласну адміністрацію.

У 2013 році Єфремов виступав проти Євромайдану у Києві, а у 2014 році разом із проросійськими мітингувальниками був у Луганську та заявляв, що "стримує сепаратистів від радикальних дій".

Олександра Єфремова підозрюють у низці злочинів. Зокрема, за версією слідства, депутат сприяв створенню угруповання "Луганська народна республіка", допомагав захоплювати адміністративні будівлі Луганської обласної державної адміністрації та СБУ у 2014 році. Обвинувачують його також у державній зраді. Сам Єфремов ці звинувачення відкидає, а його адвокати називають аргументи прокурорів "непереконливими". Справа щодо нього перебуває на стадії судового розгляду.

Як стало відомо восени 2023 року виданню "Схеми", Єфремов після початку повномасштабного вторгнення Росії виїхав з України. В Офісі генерального прокурора України на це "Схемам" повідомили, що Олександр Єфремов перебуває у статусі обвинуваченого за низкою статей, але не має запобіжного заходу та в розшук не оголошувався.

Ренат Кузьмін, Донецьк

Він мав ордени "За заслуги" ІІ-ІІІ ступенів та звання Заслужений юрист України.

Серед десятьох — до кого застосували і додаткові санкції. Термін дії санкцій, за цим указом, 10 років.

Ренат Кузьмін. Фото: УНІАН

Колишній перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін народився в Донецьку, юридичну освіту здобував у Харкові. Потому у 1984-го по 2003-й працював в органах прокуратури на Донеччині і в самому Донецьку, дослужившись до заступника прокурора Донецької області.

У листопаді 2003 року Кузьмін очолив прокуратуру Києва, та після Помаранчевої революції його понизили до заступника. Та у вересні 2006-го виходець з Донецька став заступником генерального прокурора України, а в 2010-му став першим заступником генпрокурора Пшонки.

У 2024 році до суд скеровано обвинувальний акт щодо обвинувачення в державній зраді Рената Кузьміна. Слідство встановило, що Кузьмін напередодні та після початку повномасштабного вторгнення Росії публікував пропаганду ЗМІ, яка шкодила Україні.

У 2023 році Зеленський заявив, що припинив громадянство України Рената Кузьміна. Після цього ВР проголосувала за позбавлення його депутатського мандату.

Віталій Захарченко, місто Костянтинівка Донецької області

Він мав звання Заслужений адвокат України, "За заслуги" ІІІ ступеня, звання генерал внутрішньої служби України — їх його позбавили у 2021 році.

Серед десятьох — до кого застосували санкціїЦе не вперше Захарченко у санкційному списку. 26 лютого 2021 року РНБО ухвалила рішення про запровадження санкцій проти 10 посадових осіб часів Януковича, Захарченко був у списку. Термін дії санкцій, за цим указом, 10 років.

Віталій Захарченко. Ексглава МВС Віталій Захарченко. Фото: УНІАН

Міністр внутрішніх справ України часів Януковича освіту здобував Ризі, потім навчався Національний академії МВС та виші у Полтаві. На Донеччині не працював, кар’єру робив у полтавській Державній податковій адміністрації, у 2010 році Янукович призначив Захарченка, тоді першого заступника, головою ДПС України, а в 2011 році — міністром внутрішніх справ.

21 лютого 2014 року Верховна Рада відсторонила Захарченка від виконання обов'язків міністра внутрішніх справ "за перевищення влади та посадових повноважень, що виразилося у незаконних наказах про безпідставне застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів та вогнепальної зброї, що зумовило масове порушення конституції, десятки вбитих та сотні поранених громадян”.

Після Революції гідності втік до Росії, де отримав російське громадянство. Заочно заарештований в Україні. У 2023 році Президент Володимир Зеленський позбавив Захарченка українського громадянства.

У 2021 році Захарченко заявляв, що готовий стати президентом так званих республік ДНР та ДНР, запропонував їх об'єднати, нагадує рух "Чесно".

Віктор Пшонка, село Сергіївка, Слов’янський район Донецької області

Мав орден "За заслуги" ІІІ ступеня.

Серед десятьох — до кого застосували санкції Термін дії санкцій, за цим указом, 10 років. Він вже перебував під санкціямиУ 2021 році за указом Президента України на Віктора Пшонку накладено санкції. Великобританія та ЄС також запровадили санкції щодо нього. Того ж року Пшонка подав позов до Президента України Володимира Зеленського щодо визнання протиправним указу стосовно накладення санкцій..

Генеральний прокурор України Віктор Пшонка на засіданні Верховної Ради України в Києві, у п'ятницю, 20 грудня 2013 рік. УНІАН

Колишній Генпрокурор України (2010–2014) Віктор Пшонка, народився на Донеччині у селі Сергіївка у Слов’янському районі, навчався у Харкові. Потому працював в органах прокуратури Краматорська, у 1998-2003 роках був прокурором Донецької області. З 2003 почав працювати у Генпрокуратурі — заступником при Генадії Васильєві та Олександрі Медведько.

У 2010 році Янукович призначив його Генеральним прокурором.

У 2013 році під час Революції Гідності Пшонка зазначав, що до захоплення та повалення влади в Україні причетні члени радикальних угрупувань. За його словами, члени організацій ведуть ідеологічну роботу з поширення ідей націоналізму та розпалювання міжнаціональної ворожнечі, нагадує рух "Чесно".

У лютому 2014 року Верховна рада висловила генпрокурору Пшонці недовіру. У постанові йшлося, що під час подій Революції Гідності правоохоронці неправомірно застосовували заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та зброю до учасників акцій протесту у Києві та інших містах України. Того ж року ВР відправила Віктора Пшонку у відставку.

Проти Пшонки було відкрито кримінальне провадження у зловживанні владою, що призвело до тілесних ушкоджень та вбивств учасників Майдану. До відповідальності його не притягнули.

Валентин Ландик, місто Часів Яр, Донецька область

Мав звання Герой України, ордени "За заслуги" III ступеня, "За трудові досягнення" IV ступеня, "Слава на вірність Вітчизні" III ступеня.

Серед десятьох — до кого застосували максимальний набір. Термін дії санкцій, за цим указом, 10 років.

Валентин Ландик у вересні 2013 року. УНІАН

Один зі співзасновників Партії регіонів, президент Федерації тенісу України (до 2018 року), Ландик був народним депутатом не лише від ПР, у 1998-м він пройшов у парламент від блоку "РАЗОМ", а у 2002-му "За єдину Україну!".

Він займався науковою діяльністю і працював у машинобудівництві та на підприємствах Донеччини. Відомий як засновник промислової групи "Норд" (NORD).

Сергій Тулуб, Донецьк

Мав звання Герой України (з врученням ордена Держави від 6 серпня 2004), ордени князя Ярослава Мудрого V ступені, , "За заслуги" III ступеня, звання Заслужений діяч науки і техніки.

Серед десятьох — до кого застосували максимальний набір. Термін дії санкцій, за цим указом, 10 років.

Сергій Тулуб під час засідання Громадської гуманітарної ради в Києві, 31 жовтня 2013 рік. УНІАН

Уродженець Донецька, він має гірничу освіту, працював на шахті, потім по партійній лінії (ще КПУ) став першим секретарем Харцизського міськкому. Потому працював в обласній адміністрації, а за часів прем’єра Пустовойтенка, у 1998-1999-му роках став міністром вугільної промисловості. Працював міністром палива та енергетики в Кабміні Віктора Ющенка, а потому була РНБО, Енергоатом, і знову уряд і міністерські посади при Януковичі(паливо, енергетика, вугільна промисловість).

З квітня 2010 року по березень 2014 року Тулуб був головою Черкаської обласної державної адміністрації.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня
Вибір редакції