На Донеччині піротехніки розміновують заміновані території, де у 2022 році велись активні бойові дії, безпілотною машиною німецького виробництва GCS-200. Як працює машина, скільки за день може розмінувати, які боєприпаси знаходить та чому навіть після машини ділянку не вважають безпечною — Суспільне Донбас розказав і показав сапер ГУ ДСНС України у Донецькій області Ігор Донець.
"Це машина механізованого розмінування GCS-200 німецького виробництва. Вона використовується для розмінування протитанкових, протипіхотних мін і касетних боєприпасів", — пояснює Ігор Донець.
Ігор Донець півтора року працює на цій машині. Говорить, працювати із такою технікою безпечніше.
"Оператор-сапер знаходиться на безпечній відстані від самої небезпечної зони. В вона проводить "ескалацію" ґрунту і більш детально перевіряє ґрунт на вибухонебезпечні предмети", — говорить про принцип роботи машини чоловік.
GCS-200, за словами оператора, може працювати на будь-якій ділянці місцевості. Розміновує — "молотками".
"Все програмується в ній під різний ґрунт, вона працює спеціальними програмами. Молотки розбивають вибухові предмети. Навіть декілька підривів може бути за один день. Підриває, наприклад, невеликі касетні боєприпаси. І для протитанкових мін використовується", — розповідає оператор.
За один день машина може розмінувати понад пів гектара. Донеччину розміновують дві таких.
"Зрозуміло, що ламається. Це ж машина, механізм. Він потребує подальшого технічного огляду. Ми його кожен день перевіряємо, підкручуємо. Пошкоджується сам механізм розмінування в першу чергу", — каже Ігор Донець.
Після машинного розмінування ділянку повністю безпечною не вважають.
"Ще перевіряється (ділянка — ред.) пішим ходом: сапери — металошукачами. Може боєприпас розбити й не розірвати. Машина може пошкодити вибухонебезпечні предмети та розбити, але вони можуть залишатися в землі", — говорить сапер.
За словами сапера, працює GCS-200 до настання холодів. Взимку на промерзлому ґрунті вона розміновувати не зможе.