"Нема гарантії, що не прилетить у заклад". Проєкт наказу про школу офлайн від МОН: думки батьків, учнів, освітян Донбасу

Міністерство освіти та науки України працює над наказом, впровадження якого може значно скоротити можливості доступу дітей до дистанційної освіти. Відомство працює над поверненням до очної та змішаної форми навчання в освітніх закладах. Навчання у школах Донеччини та Луганщини наразі відбувається онлайн. Як батьки, діти, вчителі сприйняли ідею щодо зміни формату навчання та які ризики впровадження проєкту наказу №850 від МОН — у матеріалі Суспільне Донбас.

Міністерство освіти і науки України розробило наказ № 850 від 13 червня 2024 року, він передбачає нові правила для функціонування шкіл, які узгоджуються з новою політикою "Школа офлайн". Цю політику міністерство впроваджує для повернення дітей до очного навчання: до кінця 2024 року міністерство освіти планує вивести на очне навчання 300 тисяч дітей.

Відповідно проєкту наказу №850, що його оприлюднило Міносвіти, серед іншого передбачав:

  • очна або змішана форма навчання мають стати основними,
  • дистанційні класи — це не менш як 20 учнів,
  • діти-ВПО повинні навчатися за місцем фактичного проживання,
  • учні в окупації можуть навчатися лише за сімейною або екстернатною формами.

Заклади, які не відповідали б вимогам, планували закрити. 11 липня наказ відкликали для доопрацювання.

Фото: Суспільне Донбас. Суспільне Донбас

Фото: Суспільне Донбас. Суспільне Донбас

Суспільне Донбас поговорило із вчителями, батьками дітей, психологом та представницею громадської організації щодо нововведень, які запланувало міністерство.

Дистанційне навчання у Слов'янську в Донецькій області

Син Оксани закінчив перший клас Слов'янської школи у дистанційному форматі. Очне навчання на Донеччині не передбачене, але жінка, каже, підтримує саме таку форму освіти.

"Я повинна з ним сидіти на даний час, без роботи, і ось так цілими днями з ним займатися. Якби відкрилася школа, і хоч два дні на тиждень вони займалися в школі — я б дуже була рада, бо вони б спілкувалися", — розповіла Оксана Куцева — мама школяра зі Слов'янська.

Жителька Слов'янська Оксана Куцева разом з сином, який закінчив перший клас у дистанційному форматі, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

За словами жінки, поки не знає, що буде робити у випадку відміни дистанційного формату та повернення школярів до очного навчання.

"Він не розуміє як це — сидіти за партою, як це — дивитися на дошку, і слухати вчителя. Наразі я не хочу виїжджати, мені нікуди їхати. В мене немає родичів… Мабуть, якщо за кордон тільки", — поділилась Оксана.

Дистанційна освіта дітей-переселенців з Луганщини у Дніпрі

Родина Сидоренків Оксана та її донька Владислава — переселенки з Попасної, що на Луганщині. Дівчинка навчалася у першому класі очно. Ще три класи — у своєму ж ліцеї вже дистанційно.

"Я звикла до своєї школи. Тому що це школа моя з дому. Якщо я піду в школу — я дуже боюся, хвилююся через вибухи. Я не хочу. Мені зручно так, на дистанційному", — поділилась школярка Владислава Сидоренко.

Школярка Владислава Сидоренко, Дніпро. Кадр з відео Суспільне Донбас

За словами, мами дівчинки дистанційним форматом освіти цілком задоволена та проти його можливого скасування. Зокрема, через небезпеку.

"Нам надали всі гаджети, оздоблення все. Вчителька з нами 24/7 на зв'язку. У зв'язку з безпековою ситуацією в країні, мені спокійніше як матері, коли дитина поряд. Спускаємося до укриття, в нас тут підвал є в будинку", — розповіла переселенка з Попасної Оксана Сидоренко.

За словами Оксани, знайти постійне житло — складно. Це ще один її аргумент за дистанційне навчання для дитини.

"Ми вже змінили три квартири. То підвищення ціни, то продається квартира. Мені її відправити до школи поряд, а потім знов її забирати — для неї це травма. Думаю, що, може, поїхати з країни. Чесно — так. Ніхто не дає гарантії, що воно не прилетить у заклад", — зауважила Оксана Сидоренко.
Переселенка з Попасної Оксана Сидоренко, Дніпро. Суспільне Донбас

Як вплинуть зміни, що пропонує міністерство у проєкті наказу №850, на школи та вчителів

За словами вчительки початкових класів зі Слов'янська Лада Севостьянова, після публікації проєкту наказу Міністерства освіти, деякі батьки учнів почали шукати інші заклади.

"Багато батьків почали звертатися до школи, бо змушені були забрати документи. Там же вказано, що діти ВПО мають навчатися за місцем проживання. І тому батьки, мабуть, в паніці чи з непорозуміння почали забирати документи", — розповіла вчителька.

Одна зі змін, що передбачає проєкт наказу, — збільшення наповнюваності класів.

"У Слов'янську залишилось дуже мало дітей. І навіть якщо в нашій школі будуть навчатися тільки ці діти — вони не будуть навчатись, тому що нам не дозволить мінімальна наповнюваність класів. Якщо вона раніше була 5 дітей, то зараз — 20", — пояснила Лада Севостьянова.

Для учнів, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, у проєкті наказу передбачили оцінювання самостійно здобутих знань.

"Діти, які перебувають на окупованих територіях — вони повністю втрачають якийсь зв'язок з Україною, бо індивідуальне навчання не дозволить гарно опанувати матеріал за програмою", — вважає вчителька Лада Севостьянова.

Вчителька Лада Севостьянова, Дніпро. Кадр з відео Суспільне Донбас

Директорка евакуйованого з Луганщини Комишуваського ліцею Олена також вважає, при впровадженні цього наказу, переміщені навчальні заклади не зможуть забезпечити вимогу з наповнюваності класів.

"Там, де написано, кількість дітей 20 для дистанційної форми навчання — то нашого закладу існувати не буде. В мене немає такої кількості учнів в жодному класі. Зараз ми набрали вже перший клас. Так, їх тільки сім, але вони є. Якщо діти не йдуть від нас — значить ми же потрібні", — зазначила директорка Комишуваського ліцею Олена Богданова.

Директорка ліцею додала: всі — й учні, й учителі — мають гаджети та ноутбуки для навчання. Школярів у ліцеї — порівняно з початком повномасштабного вторгнення — стало більше.

"На початок 2022 року в моєму навчальному закладі нараховувалось 95 учнів, то зараз — 141. В нашій громаді всі шість навчальних закладів, які існували, всі директори виїхали на територію, підконтрольну Україні, і всі відновили навчання", — говорить Олена Богданова.

Директорка Комишуваського ліцею Олена Богданова, Дніпро. Суспільне Донбас

Навчання онлайн та психологічний стан дитини

На думку дитячого психолога Дмитра Олійника, зміна формату навчання може вплинути на психічний стан дитини.

"Очний формат, як мені здається, краще впливає на психіку дитини, тому що це є краща соціалізація, дитині не треба планувати додатково свій час. Якщо дитина не була соціально активною і вона сиділа вдома протягом цих 2,5 роки, то це для неї може бути доволі стресовою історією. Гострий стресовий розлад може розвиватись, соціальні фобії. Якщо ми кажемо, що діти-переселенці підуть очно вчитись в школі, то ми повинні їм надати підтримку і від психологів, і від педагогів", — зазначив дитячій психолог Дмитро Олійник.
Дитячій психолог Дмитро Олійник, Дніпро. Кадр з відео Суспільне Донбас

Ризики впровадження нового наказу МОН №850 та реакція

У відповідь на публікацію проєкту наказу Міністерства освіти — низка громадських організацій створили звернення про ризики його впровадження. Серед підписантів був і благодійний фонд "СХІД СОС".

"Якщо наказ цей буде впроваджено, то, на жаль, більшість шкіл Луганщини треба буде ліквідувати, закрити. І тисячі освітян, не тільки звісно Луганщини, залишаться без роботи. Ці педагоги потрапляють в резерв для подальшої роботи на деокупованих територіях. Що робити освітянам поки вони чекають цієї деокупації?", — зауважила координаторка освітнього напрямку БФ "СХІД СОС" Юлія Кішенко.

Якої кількості шкіл, учнів та вчителів Донеччини та Луганщини можуть торкнутись заплановані міністерством зміни

Минулого навчального року у 273 закладах Донеччини дистанційно вчились 88,5 тисяч дітей. За кордоном перебували більш як 26 тисяч. Майже 2,5 тисячі — в окупації. Ці дані повідомили Суспільне Донбас у відповідь на запит у департаменті освіти та науки Донецької обладміністрації.

За данимиякі надали Суспільне Донбас у відповідь на запит профільного департаменту Луганської обладміністрації: майже 23 тисячі дітей вчилась у 85 закладах. Понад сім тисяч перебували за кордоном, більш як вісім тисяч школярів — в окупації.

Фото: Суспільне Донбас. Суспільне Донбас

Фото: Суспільне Донбас. Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram