Проєкт наказу №850 від Міністерства освіти та науки викликав суспільні дискусії через можливе закриття шкіл, переведення педагогів в резерв та порушення Законів про освіту та середню освіту.
Наказ — частина політики "Школа офлайн", яку впроваджує міністерство освіти і науки України для повернення дітей до очного навчання: до кінця 2024 року міністерство освіти планує вивести на очне навчання 300 тисяч дітей. Серед основних тез нової політики — навчання дитини за місцем перебування, перегляд мережі дистанційних шкіл, особливості навчання дітей за кордоном та на тимчасово окупованих територіях.
Суспільне Харків зібрали реакції на першу редакцію наказу №850 від директорки облдепартаменту науки і освіти Ольги Безпалової та начальника відділу освіти Мереф'янської міської ради Руслана Дейнеки.
Далі — пряма мова.
"Не думаю, що перша редакція закону буде ухвалена": коментар директорки департаменту та членкині робочої групи з обговорення наказу Ольги Безпалової
На якому етапі обговорення проєкту наказу Міністерства освіти і науки №850?
Уже другий місяць триває обговорення. До того варіанту, який був опублікований напочатку, вносяться певні зміни. Не можу сказати, що це остаточна редакція, тому що триває дискусія, 30 липня до робочої групи під’єднувалися народні депутати й представники громадськості. Сподіваюся, зможемо врахувати позиції всіх регіонів, особливо тих, у яких тривають активні бойові дії.
Зараз іде обговорення щодо того, яким чином створити умови дітям, щоб вони могли збудувати офлайн-освіту, там, де це неможливо внаслідок бойових дій.
Які основні зміни може запровадити МОН цим наказом і як це вплине на освітню сферу на Харківщині?
Базово для всієї країни вводиться, що всі діти могли там, де вони проживають на цей час, здобувати очну освіту, якщо це буде вибір батьків. Офлайн у першу чергу має бути там, де є укриття, що входять до фонду захисних споруд. Це одна з основних умов і це буде з урахуванням безпекової складової. Звісно, що для Харківської області безпека має бути в пріоритеті.
Якщо порівнювати нас із Закарпатською областю, то, звісно, що там є більше можливостей для дітей очно відвідувати школу.
Іде мова в цьому наказі й про дистанційне навчання, про можливість збереження дистанційного навчання особливо для дітей, які на цей час перебувають за кордоном. Для того, щоб вони могли навчатися очно і в школах за кордоном у країнах перебування й ще обов’язково мали українську компоненту з тих предметів, за якими вони потім можуть отримати українські дипломи так само.
Щодо норми в 20 дітей мінімум обговорювалося, щоб, відповідно до Закону про освіту, все ж таки продовжила діяти норма, яка передбачає, що мінімальна наповненість класу має бути 5 дітей, а максимальна 25. Звісно, що наказ не може суперечити закону. Тому 30 липня на засіданні робочої групи була розмова про те, щоб зменшити кількість дітей, яка була прописана в проєкті наказу. Щоб дати можливість школам, особливо в невеликих населених пунктах з невеликою кількістю учнів, забезпечити дистанційну освіту.
Цей наказ (у первинному вигляді, той, який зараз у ході дискусії зазнає змін — ред.) відправляли на погодження в департаменти всіх областей. Ми той варіант не погодили. Звісно, що робились зауваження до порівняльної таблиці, до того ж і в розмовах на нарадах і поза ними акцентували на тому, що для нас, для Харківської області важливо зберегти всіх педагогічних працівників. Ми розуміємо, що коли воєнний стан закінчиться, діти почнуть повертатися, і нам треба, щоб викладачі в Харківській області були. Тому нам необхідно створити всі умови для того, щоб вони залишилися. З огляду на мінімальну наповнюваність класів, як було запропоновано в першій редакції наказу, уже була б необхідність зменшувати кількість педагогів.
Яке було б скорочення кількості педагогів на Харківщині, згідно з наказом у його первинному вигляді?
Підраховували, але я б не хотіла це афішувати. Я не думаю, що та редакція закону буде ухвалена.
Які пропозиції виносили на обговорення ви і який результат?
30 липня на засіданні робочої групи обговорювали питання стосовно того, щоб не виносити дуже велику кількість обговорень на широкий загал. І так достатньо багато маніпуляцій з цього приводу. Можу запевнити, що наша область працює в напрямку того, щоб права дітей і педагогічних працівників були забезпечені максимально повно, наскільки це буде можливо.
Коли буде ухвалено наказ у його остаточній редакції?
Можу сказати, що навіть на засіданні робочої групи керівництво не змогло відповісти. Думаю, що наступного тижня ще буде засідання робочої групи, оскільки постійно надходять якісь пропозиції щодо коригування проєкту наказу.
Наші пропозиції подані. Ще не все встигли розглянути. Встигли лише частину пропозицій, оскільки була дуже жвава дискусія.
Тож нашій області вдасться зберегти всіх педагогічних працівників?
Я думаю, що так.
А класи, де менш як 20 дітей онлайн, теж вдасться зберегти всі?
Сьогодні така пропозиція розглядалася. Я думаю, що ще будуть дискусії з цього приводу, Принаймні ведемо мову про те, щоб зменшити кількість дітей, яку було анонсовано в проєкті наказу.
"Начебто написаний не в Україні й не українцями": що про спробу заочно імплементувати наказ у громаді говорить начальник відділу освіти Мереф’янської міської ради Руслан Дейнека
Що ви думаєте про проєкт наказу МОН №850?
Мереф’янській громаді й, зокрема, мені як начальнику відділу освіти, як сніг на голову серед літа, стало відомо про взагалі існування проєкту цього наказу №850, який міністерство опублікувало на своїх ресурсах. Ми уважно його дослідити й намагалися імплементувати хоча б заочно для своєї громади. Вивчивши його, ми зрозуміли, що наслідками набуття чинності цього наказу буде значне скорочення мережі закладів, зменшиться кількість класів, а отже, зменшиться кількість навантаження на вчителів і, безумовно, неминуче скорочення педагогічного навантаження. Крім того, ми точно знаємо, що заклади з переважною більшістю класів, де не буде по 20 дітей на дистанційній формі освіти, необхідно буде призупинити, а отже, буде призупинено трудові відносини з усім персоналом школи, не тільки з педагогічними працівниками.
Новий наказ, який, можливо, буде ухвалено, вимагає, щоб у класі було не менш ніж 20 дітей. А в нас є заклади, переважно на сільській території, у яких є класи від 15 до 18 або 19 дітей, тобто жодного класу, де є 20. Ідеться про заклади в селах Яковлівка, Утківка і Селекційне. А також є Мереф’янська гімназія №4 — у них половина класів з кількістю дітей 20 і більше, а друга половина — менш ніж 20. Ці класи можуть бути просто зупинені, і ми будемо вимушені рекомендувати дітям піти в якусь іншу школу, у той клас, де є 20 і більше дітей. Тобто ми скоріше за все могли б об’єднати цих дітей в одній якісь локації, тобто зупинити три заклади, а на базі четвертого утворити один. Але якраз із цих розрахунків ми точно розуміємо, що ми втратимо педагогів.
Які у вас є розрахунки щодо можливої втрати педагогів?
Якщо це наказ буде імплементовано й нам доведеться виконувати його вимоги, то, безперечно, в чотирьох закладах освіти необхідно буде призупинити трудову діяльність з обслуговчим персоналом. Для Мереф’янської громади це майже 100 осіб. Крім того, що більш важливо, це призупинення діяльності деяких педагогічних працівників, тому що скорочення мережі класів у закладів призведе до зменшення педагогічного навантаження. Отже, за нашими підрахунками, близько 40 педагогів Мереф’янської громади будуть вимушені призупинити свою діяльність, і, як пропонує міністерство, відійти в кадровий резерв і займатися своїм перепрофілюванням, перепідготовкою або отриманням нових навичок і вмінь. Вони обіцяють це покрити коштом освітянської субвенції, і виходить, що ті вчителі, які будуть працювати з дітьми, і ті, які сидітимуть удома й навчатимуться, отримуватимуть однакову зарплату. Це соціальна нерівність, дискримінаційні норми. Якщо говорити у відсотковому значенні, то понад 15% працівників будуть вимушені призупинити трудову діяльність.
І знову ж таки, якщо люди, наприклад у селі Яковлівці, яке так сильно постраждало від російської агресії — 12 вакуумних авіабомб росіяни скинули на нього у 2022 році — попри вщент зруйновану територію залишилися в селі, а ми планували набрати там 12 першокласників, ми не зможемо відкрити для них клас. Нам доведеться дітей із Яковлівки в дистанційній формі залучати до роботи в інших закладах.
Чи можете ви вплинути на ухвалення або неухвалення цього наказу?
Вважаємо, що впровадження цього наказу є неприпустимим. Будемо долучати всі можливі засоби — петиції, спілкування з народними депутатами, намагання перешкоджати його реєстрації в Міністерстві юстиції — зокрема через те, що він взагалі не відповідає нормам чинного законодавства.
Цей наказ начебто написаний не в Україні й не українцями, бо він не відповідає українському законодавству.
Зокрема, він порушує наповнюваність класів. Законами про освіту і про загальну середню освіту дозволяється створювати класи від 5 дітей, незалежно від форми навчання. Цей же наказ ігнорує цю законну норму й впроваджує свою — що в класах з дистанційною формою навчання може навчатися має навчатися від 20 дітей. Це не педагогічно. Кожна людина, яка має вищу освіту, точно знає, що якість заочної дистанційної освіти буде вищою, якщо участь у такій формі навчання бере менша кількість учнів. Що більше таких дітей в аудиторії онлайн, то складніше працювати вчителеві й нижчою бути якість освітньої послуги.
Також вони порушують конституційні норми доступності. Передбачено наближеність і доступність початкової й загальної середньої освіти. Не властиво для нашої території, але властиво для тимчасово окупованих і деокупованих територій те, що діти — внутрішньо переміщені особи не матимуть вибору, де їм навчатися — чи залишатися в тому закладі, який вони покинули вимушено через своє переміщення, чи піти в той заклад, де вони зараз перебувають як внутрішньо переміщені особи. А найголовніше — що це цей наказ повністю ігнорує думку батьків. Батьки ж обирають для своєї дитини заклад, а про батьків забули зовсім і можуть вирішити долю їхніх дітей без них.
Для нас це настільки суттєво й важливо, тому що в Мереф’янській громаді немає жодної захисної споруди для закладів загальної середньої освіти, які можна було б використовувати для освітнього процесу. Є найпростіші укриття, у яких можна тимчасово переховуватися, але ДСНС, Держпродспоживслужба не дають дозволу на те, щоб діти перебували там постійно. Ці приміщення не відповідають сучасним вимогам до сховищ, вони є найпростішими укриттями. Тому розпочати процес навчання очно з 1 вересня в Мереф’янській громаді однозначно не вдасться. Запрацювати в дистанційній формі, якщо вона залишиться, як була, зможемо.
До міністерства ми не зверталися. Ми плідно працюємо з нашими профспілками, далі — в нас буде наступне засідання. Напрацьовуємо колегіальні пропозиції для того, щоб потім центральний комітет профспілкової організації передав їх міністерству освіти й науки.
Ці зміни стосуватиметься якого навчального року?
Невідомо. Крім того, у самому документі цієї норми також немає. Вони ніяким чином не регламентують, коли це все відбудеться.
Роз'яснення МОН щодо проєкту наказу №850
У Міністерстві продовжують збирати пропозиції з регіонів, щоб адаптувати наказ до потреб областей, йдеться в офіційному повідомлення від 11 липня.
"Після спільних обговорень та напрацювань буде внесено зміни до проєкту наказу та передано його на затвердження. Наше завдання — для всіх цих категорій дітей запропонувати освіту, яка відповідає їхнім потребам та умовам, у яких вони перебувають. Тому всі освітні політики будуть спрямовані саме на це. Для дітей, які навчаються дистанційно і не мають доступу до очної освіти, ми будуємо укриття та забезпечуємо їх автобусами для підвезення до шкіл з укриттям. Для дітей зі статусом ВПО і школярів за кордоном якість освіти, соціалізація на новому місці та можливість здобувати українську освіту без додаткового навантаження в іноземних школах — пріоритет", — йдеться у повідомленні.
На сайті Кабінету міністрів петиція про скасування наказу зібрала необіхдні 25 тисяч голосів за чотири дні.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube