Російські війська змінюють тактику обстрілів Мирнограда та громади на Донеччині: атакують житлові будинки, б'ють вдень, коли більше людей перебувають на вулиці. Лінія фронту наблизилась да Мирнограда: нині це близько десяти кілометрів. Як змінилися безпекова, гуманітарна ситуації та чи виїжджають люди — інтерв’ю тимчасово виконувача обов’язки начальника Мирноградської військової адміністрації Юрія Третяка.
Обстріли Мирнограда та громади: як змінилась тактика російських військ
Як зараз обстрілюють місто Мирноград та громаду?
— До лінії фронту від Мирнограда — 10 кілометрів. Безпекова ситуація погіршилась, тому що, по-перше, лінія фронту (наблизилась ― ред.), по-друге-вже, почастішали обстріли.
Ворог змінює тактику обстрілів. Якщо взимку, на початку весни, здебільшого були нічні обстріли, здебільшого після 2-ї години ночі, то вже наприкінці весни обстріли були здебільшого ввечері. А останні обстріли тривали у денний час, коли люди перебувають на вулиці, гуляють, ходять, працюють — вдень.
У нас в січні та на початку лютого їх теж було немало, але вони були менш руйнівними. Зараз обстріли більш руйнівні, тому що ворог використовує вже авіабомби. У нас застосовувалась і ФАП 500 із МПК (модуль планування та корекції — ред.), але здебільшого ворог використовує для ударів по місту, по громаді УМПБ Д 30-СН.
Б'ють саме по цивільній інфраструктурі, як це було і взимку?
— Зараз майже всі влучання по цивільній інфраструктурі, по житловій забудові і навіть по житловим будинкам.
Скільки відсотків житлових будинків пошкоджені в Мирнограді?
— Можна сказати, що з п’яти тисяч домогосподарств пошкоджені понад 500 будинків — і приватних, і багатоповерхівок, і багатоквартирних. Є дво-, три-, п'ятиповерхівки пошкоджені і дев'ятиповерхівки
Нічого ми не відновлюємо, тому що це марно і неможливо. Там, де є руйнування багатоповерхівок, ми замовляємо висновок експертизи. Якщо є висновок експертизи, якщо житло визнається зруйнованими, люди мають право тоді отримати сертифікати на компенсацію за житло.
Якщо ні, то люди реєструються на єВідновлення: якщо там вікна пошкоджені, можна замінити, поставити щось інше і далі жити. Ми допомагаємо тим, хто не в змозі самостійно, підказуємо, щоб було швидше оформити документи по єВідновленню.
Люди виїжджають із пошкоджених будинків чи забивають вікна і далі продовжують жити?
— З тих будинків, в яких неможливо жити, виїжджають. Навіть ті будинки, в яких можуть самотужки щось зробити в квартирах, але люди виїжджають, тому що після обстрілу буває і руйнуються і меблі всередині квартир, і вікна, рами, двері. Люди розраховують, що краще і дешевше кудись виїхати, ніж залишитись тут і ремонтувати.
Евакуація з Мирограда та громади
Чи збільшується кількість охочих виїжджати із загостренням ситуації, коли починаються обстріли?
— Після зимових і початку весняних обстрілів люди почали виїжджати, потім виїзди людей зійшли нанівець. Після останніх обстрілів у травні-червні люди почали виїжджати, але вже це не припиняється. Потроху люди виїжджають.
Якщо ще в червні у нас було в місті близько трьох тисяч дітей, зараз залишається дві з половиною тисячі дітей. А діти ж виїжджають не самі, вони виїжджають з батьками.
Їздять з Покровська евакопоїзди, людям допомагають виїхати волонтери, які в конкретні міста вивозять людей.
Мирноград ще не входить до переліку населених пунктів із обов’язковою евакуацією дітей?
— Ні, поки не входить. Але це не означає, що люди повинні залишатися.
До початку повномасштабної війни скільки було людей?
— П'ятдесят тисяч.
Зараз, за вашими підрахункам?
— В червні було близько 28 тисяч. Зараз, це приблизно, десь, я думаю, не більше 25-ти тисяч залишаються.
Як працює бізнес та підприємства у Мирнограді
Місцевий бізнес: наскільки змінилася ситуація, чи виїжджають підприємці, чи продовжують працювати? І як змінився бізнес?
— Бізнес з товарами, як кажуть економісти, з високої доданої вартості, тобто одяг, побутові прибори, техніка — цей бізнес здебільшого виїжджає. Зараз залишається більше роздрібна торгівля, харчування. І навіть зараз пішла тенденція — більше вуличного харчування.
Враховуючи те, що відключення світла, і можна прийти додому, а вдома нічого їсти, багато людей беруть вже готовий фастфуд або полуфабрикати.
Великий бізнес, великі підприємства згортають свою роботу потроху.
Із великих підприємств на території нашої громади знаходяться — шахти і підприємство агропромислового комплексу "АПК-Інвест". "АПК-Інвест" зараз згортає потроху виробництво. Вони — головне підприємство у нас на території громади, але допоміжні підприємства, їхні ферми, на території інших громад Покровського району. Там де наближаються, вже бойові дії, або наблизились, вони вивозять майно, вивозять худобу вже, потрохи вони згортають своє виробництво. Це обумовлене безпековими питаннями.
Що стосується вугільної промисловості, у нас є державне підприємство "Мирноградвугілля" до якого входять три шахти. Шахти зараз майже не продовжують працювати, але вже це не та праця, яка була раніше. Були влучання і обстріли неодноразові вугільних підприємств. Частина об'єктів на цих підприємствах пошкоджена або зруйнована.
Закриття лікарень у Мирнограді
Інфекційну лікарню закрили нещодавно?
— Так, приблизно два тижні тому. Вивезли майно, тому що і більшість лікарів виїхала. Там були ще на лікуванні люди. У нас неодноразово була інформація, що можливі обстріли інфекційної лікарні. Тому ми заздалегідь вивезли і людей, і обладнання. І тільки ми встигли — був обстріл, якраз влучили на територію лікарні. Якби там був персонал и хворі на той момент, то були б загиблі або поранені.
Інфекційна лікарня була обласного підпорядкування, вона забезпечувала лікуванням не тільки жителів Мирнограда. Це специфічна медична послуга, приїжджали пацієнте з території Донецької області. Тепер їх будуть в інше місто направляти.
У нас була інформація, що можливі обстріли інфекційної лікарні. І тільки ми все вивезли — був обстріл, якраз влучили на територію лікарні. Якби там був персонал и хворі на той момент, то були б загиблі або поранені.
Міську лікарню плануєте евакуювати?
— Зараз ми працюємо над потенційною релокацією, переїздом. Ми вже знайшли місто, куди лікарня може переїхати. І місце, куди амбулаторія може переїхати.
Ми зараз потроху медичне обладнання, те, яке не застосовується в наданні медичних послуг, вивозимо.
Адміністрація щось вивозить? Важливі документи, архіви?
— Ми вже не перший місяць поступово вивозимо документи, архіви. По-перше-це долі людей, це їхня заробітна плата, це їх пенсійний фонд, майнові, якісь документи.
Ці архіви ми вивезли, зараз перевозимо трудові архіви, документацію. Вивозимо все вартісне майно, якщо буде при черговому обстрілі якесь влучання, то зруйнована буде тільки будівля, але майно вдасться зберегти.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram