Понад 400 тисяч справ вивезли. Які архіви Донеччини вдалося врятувати від війни та евакуювати

Робота із архівними документами. Фото: Суспільне Кропивницький

Державний архів Донецької області з початку повномасштабної війни евакуював майже 200 тисяч справ, які стосуються історичної спадщини регіону, та 230 тисяч справ із документами з кадрових питань.

Про це повідомила директорка Державного архіву Донецької області Ірина Шишолік під час брифінгу.

"Під час повномасштабної війни основною задачею архівних установ є зберегти документи, в яких відображається історія розвитку регіону, а також документи з кадрових питань, за якими громадяни можуть підтвердити свій стаж, розмір заробітної плати", — зазначила вона.

З 36 архівних установ, які діяли на території Донецької області, евакуювати вдалося 25. Сім залишилось на окупованих територіях, документи однієї архівної установи знищені в результаті бойових дій — це документи з Соледара.

"За попередніми підрахунками, вдалося вивезти майже 200 тисяч справ історичної спадщини регіону та 230 тисяч справ документів з кадрових питань. Найбільш точну цифру можна буде назвати після проведення перевірки наявності документів, яку зараз проводять архівні установи та закінчення бойових дій", — повідомила Ірина Шишолік.

Які архіви з Донецької не вдалося врятувати після 24 лютого 2024 року

На окупованих територіях залишаються:

  • архівний відділи Маріупольської райдержадміністрації,
  • архівні відділи Маріупольскої міської ради,
  • трудові архіви Волноваської міської ради,
  • архіви Мар’їнської військово-цивільної адміністрації,
  • архіви Мангушської селищної ради,
  • архіви Нікольської селищної ради,
  • архіви Світлодарської міської ради

Частково вдалося врятувати документи Волноваської райдержадміністрації — ті, що зберігались в місті Волноваха, та частково архівні справи Покровської райдержадміністрації — ті документи, які знаходились на зберіганні в колишньому Марʼїнському районі.

За словами Ірини Шишолік, серед документів Бахмутської міської ради та Бахмутської районної ради є невелика втрата документів, але більшість вдалося евакуювати. Крім того, за її словами частково вивезені архіви з міста Часів Яр, за який точаться бої.

Робота з порятунку архівів Донеччини ще не завершена, триває перевірка наявності документів, а також пошук та збір інформації про ті, що були втрачені, сказала керівниця обласного архіву.

Наразі те, що вдалося врятувати, архів оцифровує.

"На сьогодні держархівом області відскановано 100% описів та 30% документів, які знаходяться на зберіганні в держархіві області. Для нас дуже важливо на сьогодні залишатися відкритими для суспільства. На сайті держархіву області оприлюднено всі 100% описів та 20% документів, які зберігає наша архівна установа", - сказала директорка архіву.

Після евакуації архівних установ з території Донецької області, всі архівні установи відновили роботу, додала керівниця архіву.

"Від початку цього року, архівні установи Донецької області виконали майже 3000 запитів на інформацію. Основна тематика: підтвердження стажу, розміру заробітної плати та запити майнового характеру", — зазначила Ірина Шишолік.

Інформацію про архівні установи Донецької області можна знайти на сайті Державного архіву.

Водночас, за її словами, в 2014 році, коли почалась російсько-українська війна, і частина регіону була захоплена жодна архівна установа не евакуювала свої документи з окупації. Зокрема, документи, які зберігались у Донецьку.

Автор: Ксенія Козлова

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram